Zlínský kraj podporuje nováčky v tomto oboru už čtvrtým rokem.

„V minulých letech stoupal zájem o příspěvek, proto jsme letos navýšili celkovou částku dotace na šest set tisíc korun,“ sdělila radní Zlínského kraje pro životní prostředí Milena Kovaříková.

V předchozích letech se chovatelům včel přispívalo 550 tisíci korunami. Například minulý rok se peníze rozdělily mezi 58 žadatelů, nakoupilo se 191 nových úlů a 130 rojů.

Zástupci včelařského svazu si pochvalují, že mají takovou podporu.

„Rádi bychom omladili členskou základnu a díky dotaci se to daří,“ řekl místopředseda okresního zlínského výboru Josef Okál. I předseda výboru Jan Švancer se přidal.

„Je úspěch, že mladí přibývají,“ konstatoval Švancer. Ve Zlínském kraji se počet členů v minulém roce zvýšil o víc než padesát.

Začínajícím včelařům příspěvek od kraje pomůže pokrýt prvotní náklady.

„Jsem samozřejmě rád, že jsem dotaci získal. Začít bez toho by bylo mnohem obtížnější,“ podotkl Rudolf Franěk z Halenkovic na Otrokovicku, jeden z těch, kteří dostali dotaci loni.

Jediné, co vadí včelařům na způsobu podpory, je věková hranice. Kvůli ní například o peníze nemohl žádat šedesátiletý Jiří Hanák z Mysločovic na Zlínsku.

„Považuji to za diskriminaci seniorů, uráží mě, že mě někdo odepisuje kvůli věku,“ zlobí se Hanák, který se stejně začal věnovat této zálibě i bez dotace.

Místopředseda zlínského výboru Okál si také myslí, že by měl kraj zohlednit i starší uchazeče.

„Teď je mnoho lidí bez práce nebo v důchodu a určitě by je včelaření zaujalo, ale kvůli vstupním nákladům se do toho nemohou pustit. Přitom by se mohli této činnosti věnovat klidně dalších dvacet let,“ dodal Okál.

Kraj se brání tím, že na jednáních byli přítomni i zástupci včelařů a věková hranice je výsledkem společné domluvy.

„Prvotní je pro nás podpora mladých zájemců,“ řekla radní Kovaříková. Ale i přesto se bude postupně uvažovat i o podpoře pro starší včelaře.

„Máme v plánu tento rok jednat o pomoci pro ty, kteří nesplňují věková kritéria pro získání této dotace,“ uvedl pracovník z odboru životního prostředí Zdeněk Chvátal.

Chovatel, který obdrží dotaci, musí minimálně tři roky mít včelstva a starat se o ně.

„Děláme namátkové kontroly. Ze všech podpořených vybereme pětinu a zjišťujeme, jak pokračují ve své snaze. Z těch, co jsme podpořili, zatím se včelami nikdo neskončil,“ sdělil Chvátal.

Iva Chmelová