Zkoušek nanečisto se ve Zlínském kraji zúčastní pětašedesát školských zařízení. Pět škol ne

Podle oslovených ředitelů převrátí test život ve školách naruby. Samotné připravované státní maturity považuje většina z nich za byrokratický Moloch, který spolyká zbytečně moc peněz.

Ve Zlínském kraji je celkem 70 středních škol všech zřizovatelů. „V maturitních ročnících je přibližně šest tisíc tři sta žáků,“ připomenula asistentka vedoucího Odboru školství mládeže a sportu Zlínského kraje Jana Cenková.

Do nepovinného testu státních maturit se příští týden v kraji zapojí 65, tedy většina škol. „Pět ale ne. Po Praze je to nejvyšší procento neúčasti,“ sdělil Deníku mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček. Jména rebelů, ale odmítl prozradit, stejně jako mluvčí Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT Petr Habáň. „Nesmíme tyto údaje zveřejňovat,“ poukázal mluvčí na mimořádně přísná pravidla.

S metodami maximálního utajení se museli vypořádat i ředitelé škol, do kterých už pracovníci CERMATu, před plánovaným testem, přivezli zapečetěné plastové bedny s otázkami a dalšími písemnosti.

„Přijela dodávka se dvěma lidmi, která jakmile ji otevřeli dveře začala houkat. Prý kvůli zabezpečení, kdyby ji chtěli vykrást. Obsluze jsem se musela prokázat speciálním kódem,“ popsala manévry ředitelka Střední hotelové školy Zlín Hana Palacká. „Materiály k maturitám přenesli do místnosti, kterou jsme museli zamknout a oni ji dvakrát zaplombovali. Maturitní komisař místnost otevře až v pondělí ráno,“ pokračovala ředitelka.

Testy ve Střední hotelové školy Zlín bude zpracovávat celkem 42 studentů. „Povinná je čeština, někteří si k ní ale přidali i angličtinu a němčinu. Dvanáct studentů si zvolilo vyšší úroveň testu, ostatní nižší,“ připomenula možnost výběru úrovně testu Palacká. Pedagogové podle ní zohlední výsledky testu jako pomocné známky při klasifikaci.

Ředitelka přidala i svůj osobní názor na samotné státní maturity. „V podobě, v jaké mají fungovat teď je to obrovská byrokracie se spoustou vyhozených peněz. Účelné by bylo, kdyby na státní maturity slyšely vysoké školy a kdyby se využívaly místo přijímacích zkoušek. To se ale zatím neděje,“ poukázala na problém Palacká. „Nelíbí se mi také, že ministerstvo snížilo počet hodnotitelů testů. U nás ve škole měli být dva. Ministerstvo ale v tomto případě šetří a hodnotitel bude jen jeden. Neexistuje tak žádná objektivita hodnocení,“ pokrčila rameny.

Naopak zástupkyně ředitele Gymnázia Uherské Hradiště Jana Buršová státní maturity podporuje. „Já si už od roku 1997 myslím, že je to dobrý nápad a že to má smysl. Do testu se u nás příští týden zapojí všechny čtvrté ročníky,“ informovala zástupkyně s tím, že to bude 187 lidí, kteří budou plnit 450 zkoušek. „O zohlednění zkoušky v klasifikaci zatím neuvažujeme. Především chceme, aby si studenti vyzkoušeli, jak bude skutečná maturita vypadat,“ doplnila zástupkyně.

Testu se příští týden zúčastní i všech 86 studentů v maturitních třídách Gymnázia Kroměříž. „Plánujeme, že se zapojí tři třídy, oktáva A, B, tedy žáci osmiletého studia a 4. A, žáci čtyřletého studia. Domnívám se, že přivítají možnost získat konkrétní představu o tom, co je zřejmě čeká na jaře,“ zdůraznila ředitelka školy Jana Polachová. „Testy jsou náročnou prací a velkým zatížením učitelů. Narušují chod školy. Museli jsme připravit speciální rozvrh, vyblokovaných je také velké množství učeben,“ popsala Polachová situaci. I ona se vyjádřila k státním maturitám. „Osobně bych se přimlouvala za zjednodušení administrativy, poskytnutí větší důvěry učitelům, hlavně aby se neměnily různé podmínky na poslední chvíli a bylo zajištěno větší finanční ocenění všem zainteresovaným. Líbilo by se mi také jednotné testování žáků s okamžitým výstupem z PC,“ doplnila ředitelka tip.

Ve Střední škole obchodu a služeb Vsetín se do chystaných testů státních maturit zapojí příští týden přibližně padesát studentů ze všech maturitních tříd. “Přípravy jsou náročné. Teď ani nevíme, kde nám hlava stojí,“ posteskl si ředitel školy Zdeněk Novosad. „Jestli testy využijeme i v naší klasifikaci? To nechávám na samotných profesorech,“ pokračoval ředitel. Stejně jako předchozí pedagogové, přidal i on osobní názor na státní maturity. „Jsou „těžkou“ novinkou. Maturity by se obecně měly zkvalitnit, ale zdá se mi, že tenhle systém je příliš složitý a náročný. A to i finančně,“ nebyl příliš spokojen Novosad.

Výsledky testů státních maturit, které se budou konat příští týden, se dozvědí pedagogové i studenti v celé České republice najednou. „Všechny budeme informovat společně ve středu 3. listopadu,“ uzavřel mluvčí ministerstva školství Koukolíček.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.