Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Statut městyse obce příliš netáhne

Zlínský kraj – Co mají společného Tlumačov, Vlachovice, Velký Ořechov, Bánov, Nivnice, Strání, Kvasice, Střílky, Zdounky nebo Zborovice? Kromě toho, že se ve všech případech jedná obce ve Zlínském kraji, mají tato sídla také svorně nárok na znovuzískání statutu města nebo městyse.

7.12.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jarmila Kuncová

Přestože jim tuto možnost zákony umožnily už před pěti lety, žádná ze zmiňovaných obcí ji doposud nevyužila.

Jejich čelní představitelé se totiž shodují na tom, že titul městyse nebo dokonce města pro ně fakticky nemá žádný význam. „Ptáte se mě proč jsme o statut městyse nezažádali a já vám odpovím také otázkou. Co by nám to přineslo?,“ ptá se starosta Tlumačova na Zlínsku Antonín Jonášek.

Výměna slova obec za městys podle jeho slov totiž nepředstavuje žádnou skutečnou výhodu. „O tom, že bychom díky tomu dostávali více peněz z daní si můžeme nechat jen zdát,“ krčí rameny Jonášek, podle nějž mají v Tlumačově na starosti mnohem důležitější věci. „Spíše než městys mě zajímají rodinné vztahy a život a kultura v obci,“ konstatuje starosta.

Ani ve Vlachovicích na Zlínsku po statutu městyse nijak zvláště netouží, přestože na něj obec s více než patnácti sty obyvateli také má nárok.

„Nežádali jsme o tento statut kvůli zbytečné administrativě. Za ten rok, co jsem ve funkci, na to v zastupitelstvu nepřišla řeč a ani ze strany občanů jsem žádné dotazy v tomto směru nezaznamenala,“ přiblížila starostka Vlachovic Ludmila Nejedlá.

Starosta Střílek na Kroměřížsku Milan Endlicher hovoří o možnosti získání titulu městys poměrně příkře. „Jsme obec a hotovo. Nemáme pocit, že by bylo o co stát. Lidem je to jedno, mnohým z nich název městys ani nic neříká,“ objasňuje starosta. Na druhou stranu, pakliže by se mezi obyvateli Střílek objevila iniciativa, která by slovo městys před jménem Střílky chtěla mít, nemá s tím prý nejmenší problém. „Stejně si ale myslím, že by nám to nepřineslo vůbec nic,“ krčí rameny Endlicher.

To Strání na Uherskohradišťsku by v případě zájmu mohlo být dokonce městem. Podle starosty Ondřeje Benešíka mají ale v obci jiné priority. „Když to řeknu s nadsázkou, na takové ptákoviny nemáme čas,“ usmívá se.

Zároveň však přiznal, že žádný průzkum mezi občany, který by zjišťoval, zda-li nechtějí mít ze Strání namísto vesnice město, nedělal. „Co ale slyším kolem sebe, lidé budou spíše hrdí na to, že jsme největší obcí ve Zlínském kraji než jedním z nejmenších měst. Zní to i lépe,“ vypozoroval starosta.

Také výhod spatřuje v možné změně z obce na město Benešík pramálo. „Snad bychom mohli zvýšit některé místní poplatky, ale stejně by to v globálu pro náš rozpočet znamenalo jen několik stokorun ročně navíc. Ještě bychom našim úředníkům přidávali zbytečnou práci,“ konstatuje starosta.

Ten ale současně v případě poptávky ze strany obyvatel případnou změnu úplně nezavrhuje. „Přece jen, volič je náš zákazník. Přesto si myslím, že Strání, byť má skoro čtyři tisíce obyvatel, je i historicky a folklorně spíše dědinského než městského rázu,“ domnívá se Benešík.

Na Vsetínsku podle dostupných informací žádná obec, která by měla nárok užívat statutu městyse nebo města a vědomě tak nečinila, není. Fungující městys je tu jen jediný, a to Nový Hrozenkov, kterému byl tento titul znovu přiznán v roce 2006.

„Má to pro nás zejména historický význam. Lidé si na změnu sice ze začátku zvykali těžce, ale nyní už s tím nemají problém,“ vzpomenula místostarostka Nového Hrozenkova Stanislava Špruncová.

Ta také přiznala, že v prvních měsících po udělení statutu měli na úřadě se změnou drobné problémy. „Museli jsme měnit razítka a hlavičky dokumentů, ale to pro nás znamenalo náklady pouze v řádu stokorun. Horší to bylo z fakturami od našich dodavatelů, které se musely pracně předělávat,“ připustila Špruncová, podle níž se ale vše brzy utřepalo.

„Díky statutu městyse tak dnes máme hlavně pocit jisté výjimečnosti mezi ostatními obcemi,“ uzavřela místostarostka.

Autor: Viktor Chrást

7.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
7

Začíná superdebata Deníku: politici se sjíždějí do sídla redakce

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení