Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štauderová: Demonstraci rozhodně nechystáme

Zlín - /ON-LINE ROZHOVOR/ Od 13.00 hodin odpovídala na chatu Zlínského deníku předsedkyně předsednictva Unie pro vznik městských částí Zlína, Eva Štauderová. Kompletní rozhovor si můžete přečíst v rubrice On-line rozhovory.

12.12.2008
SDÍLEJ:

Eva Štauderová odpovídala on-line.Foto: DENÍK/Marek Gerhard

Úplný rozhovor si můžete přečíst zde.

Dobrý den, kdy vás a lidi z Unie napadlo dát se dohromady a začít se zajímat o vznik městských částí? Broňa K.

Dobrý den, oficálně jsme o této formě začali uvažovat již asi před rokem, i když nutno podotknout, že nutnost změnit fungování správy města ve vztahu k místním částem jsme cítili daleko déle. Jakýmsi mezistupňem byla snaha podpořit vznik osadních výborů, které však nakonec prosazeny nebyly. Hledali jsme takové formy účasti na rozhodování, které by nám zajistili to, oč nám dlouhodobě jde - tzn. možnost vlastní samosprávy a spravedlivý podíl na financích města, a přitom, abychom zachovali Zlín jako celek.

Můžete popsat jak může městská část ve Zlíně vzniknout? Občan Zlína

Dobrý den, městská část může vzniknout na základě rozhodnutí zastupitelstva statutárního města nebo na základě referenda. Formou obecně závazné vyhlášky pak zastupitelstvo města schvaluje statut, které vymezuje území městských částí, svěřuje jim práva a povinnosti a určuje rozpočet. Vznik městské části není omezen počtem obyvatel ani územím, tak jako je tomu např. v případě vzniku samostatné obce. Obojí by však mělo být stanoveno účelně proto, aby byl zajištěn kvalitní výkon samosprávy. Zastupiteléměstské části jsou voleni v řádných volbách.

Dobrý den, chystáte nějakou demonstraci? B. V.

Dobrý den, určitě nechystáme. Naším prostředkem je dohoda.

Paní Štauderová, chystá se k vám do unie připojit ještě některá část Zlína? Která a kdy? Čeho si myslíte, že dosáhnete? Zastupitelům se nebude chtít rozhodovat o míň penězích… olaf

Dobrý den, máme kolem sebe další sympatizanty, kteří cíle Unie podporují a chtějí se stát jejími členy. Momentálně jsou ve fázi založení sdružení, protože jen sdružení může být členem Unie. O jejich oficiálním připojení se k nám budeme informovat. Cílem Unie je zajistit obyvatelům místních částí lepší uspokojování a hájení jejich místních zájmů. Z pozice města tyto potřeby nemusí být vnímány jako důležité a mohou být zanedbávány, protože jsou těmto problémům vzdáleny. Jedná se o přiblížení rozhodování o věřejných záležitostech občanům v příslušných městských částech.

Proč Vám nestačí rozhodovat si o penězích, které teď přidělila radnice regionálním komisím? Děkuji za odpověď. ZB

Dobrý den, nejde nám jenom o peníze, ale o rozhodování si o vlastních záležitostech v místě našeho bydliště. Nač budou místní části peníze, když nebude mít možnost závazně rozhodnout o tom, co se na jejím území bude dít? Když Vám v místní části postaví např. chemickou výrobu, pak Vám ani peníze nepomůžou. Navíc 25 mil. Kč přiděleným místním částem pro rok 2009 představuje 1,6 % celkových příjmů města (1,5 mld. Kč). Toto je částka, která skutečně může sloužit k zajištění drobných a středních potřeb. Takto také byla prezentována radnicí v návrhu rozpočtu. Nejedná se tedy o částku, která by místní části zaručila strategický rozvoj.

Dobrý den, jste ochotní nějakým způsobem stávkovat, kdyby městské části nevznikly? Nováček A.

Dobrý den, toto určitě není forma prosazení vzniku městských částí a touto cestou nepůjdeme. Městská část může vzniknout na základě rozhodnutí zastupitelstva města, a to přijetím statutu anebo ve formě referenda. Obsah statutu by měl být předmětem dohody mezi Unií a těmi, kteří o něm budou rozhodovat. Věříme, že najdeme dostatek podpory proto, aby se změnil způsob fungování města ve vztahu k místním částem. Myslím, že město potřebu změny vnímá stejně a konsensu nakonec dojdeme.

12.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení