Firmy hledají absolventy technických oborů,spolupracují přímo se školami

Tak už třetím rokem funguje vztah mezi známým otrokovickým výrobcem pneumatik Barumem Continental a tamní střední odbornouškolou a zlínskou střední školou polytechnickou. „Studenti k nám chodí napraxi, i učitelémohoupřijít, aby zůstali v kontaktu s realitou současného gumárenství. Mnoho našich zaměstnanců si zase v těchto zařízeních může dodělat maturitu,“ vysvětloval vedoucí personalista Barumu KarelKubíček.

Firma dokonce pomohla vytvořit obor chemik se zaměřením na zpracování kaučuku. „Jeho absolventi budou ideálně připraveni na práci u nás. Žádné nároky si na ně ovšem dělat nemůžeme, řada z nich chce například pokračovat ve studiu na vysoké škole,“ dodal Kubíček.

Dobrá perspektiva budoucího uplatnění by měla přilákat další žáky. „V tomto roce studuje obor chemik dvanáct dětí a bude jich stále více. I kdybychom v ideálním případě naplnili dvě třídy, tak těchto šedesát lidí pořád najde práci. Roční změny v počtu zaměstnancůutakvelkýchfirem,jako je Barum, se totiž někdy pohybují v řádu stovek osob,“ míní ředitel Střední odborné školy v OtrokovicíchLiborBasel.

Kromě zprostředkování bližšího kontaktu vzdělávací sféry s potenciálními zaměstnavateli se krajskýúřadsnaží nalákat děti na studium technického směrui jinak.„Žácistavebních a strojírenských oborů, kteří nebudou mít neomluvené hodiny, mohou od příštího školního roku dostávat měsíčně tři až pět set korun,“ upřesnil náměstekhejtmanaJosefSlovák. „Na výplatě stipendií se chtějí firmy podílet také, jednáme o založení nadačního fondu, do kterého by mohly přispívat. Také by měl být na základních školách v budoucnu poradce zabývající se výhradně budoucíkariéroudětí,“naznačil.

Úřady práce v celém regionu nyní registrují stovky volných míst v oblasti stavebnictví či strojírenství. „Projevuje se dlouhodobý nedostatek absolventů. Jen požadavků na svářeče je v kraji skoro čtyři sta, podobněvyhledávaníjsou také zedníci. V řádu stovek se pohybují i volná místa pro nástrojáře, frézaře nebo zámečníky,“ řekla mluvčí Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.