Výstavba kilometr a půl dlouhého úseku cyklostezky začala v květnu. Jde o mimořádně důležitou část, která se plánuje už několik let. Radní pro oblast dopravy Michal Čížek vysvětlil, že cyklostezka povede částečně po stezkách se společným provozem chodců a cyklistů, částečně ve vozovce zklidněné komunikace na Tyršově nábřeží a částečně na novostavbách samostatných cest.

bronzový model města Zlín terasa Baťova mrakodrapu
Model Zlína byl vyroben technikou známou už ve starověku

Cyklisté tak pojednou po ulici Výletní a po Tyršově nábřeží kolem obchodního centra Čepkov a fotbalového stadionu, kde se napojí na stávající trasu vedoucí až k nemocnici. Cyklostezka bude mimoúrovňová. V místech, kde se potkávají cyklisté s auty, bude trasa svedena ke korytu Dřevnice. „Vzniknou dva podjezdy pod mosty,“ popsal Čížek. Jeden z cyklopodjezdů vznikne v místě u nákupního centra Čepkov, druhý pak ve zlínské části Cigánov poblíž fotbalového stadionu, kde se protíná ulice Dlouhá se Sokolskou. Tam se cyklostezka napojí na stávající úsek vedoucí po Fügnerově nábřeží až k nemocnici. V místech podjezdů pak podél řeky vyrostou opěrné stěny.

Výstava sbírky propisek Zdenka Langra v obecním úřadě v Halenkovicích.
VIDEO: Propisková vášeň: šest tisíckrát jinak

Práce jsou rozděleny na několik etap.

Uzavírky se dotknou ulice od Tyršova nábřeží po okružní křižovatku u NC Čepkov. Po dobu uzavření Tyršova nábřeží povede objízdná trasa k nákupnímu centru přes Benešovo nábřeží. Následně se rekonstrukce přesunou na ulici Výletní a v poslední etapě se bude stavět na ulici Mladcovská. Hlavní část by měla být dokončena do konce roku 2019, s kompletním dokončením se počítá o pár měsíců později, v červnu 2020. Celková cena se vyšplhá k 50 milionům korun.

bronzový model města Zlín terasa Baťova mrakodrapu
Baťův mrakodrap láká na zmodernizované expozice

„Stavba zahrnuje kompletní rekonstrukci povrchu, chodníků i veřejného osvětlení a výstavbu cyklostezky,“ uvedla Nikola Jurigová z odboru dopravy. Šířka stezky bude tři metry. „Nově vybudované podjezdy pod mosty pak budou o něco užší, zde se počítá se šířkou 2,5 metru,“ doplnila. Cílem rekonstrukce je podle vedení města kromě obnovy uličního prostoru také zajištění větší bezpečnosti v dopravě. S tím souvisí propojení páteřních úseků cyklostezek ve městě. Zlín se tak přibližuje souvislé trase Otrokovice–Zlín–Vizovice.

Výstava Objevte tajemství lidského těla v obchodním centru  Zlaté jablko ve Zlíně.
Hravá výstava seznamuje děti s fungováním lidského těla

V některých úsecích si ale musejí cyklisté na propojení cyklokoridorem počkat. Konkrétně v úseku podél řeky Dřevnice od obchodu Lidl směrem do Prštného, přerušení je nutné očekávat také v Lužkovicích. Cyklostezka pak nevede podél krajské nemocnice. Stále chybí také cyklistické propojení Jižních Svahů s centrem.