Premiér Petr Nečas se dohodl s ministrem dopravy Vítem Bártou, že pro letošek uvolní stát na rozšíření tahu 100 milionů korun

close zoom_in

A to navzdory tomu, že byla komunikace ještě před desíti dny na čerstvě zveřejněném oficiálním seznamu zastavených dopravních staveb.

„Na jednání jsme se dohodli, že by měla stavba I/49 pokračovat. Bude na ni pro tento rok uvolněno sto milionů korun. Určitě by měla být zařazena na seznamu plánovaných dokončených staveb i v budoucnu,“ potvrdil premiér Nečas, který ze Zlínského kraje pochází.

Zdůraznil, že osobně považuje komunikaci mezi dvěma největšími městy v regionu za nejbolestivější. „V úvahu jsem bral i napojení trasy na tah R55,“ dodal.

Na dokončení I/49 apelovali i představitelé města a kraje, zejména Nečasovy straničtí kolegové – primátorka Zlína Irena Ondrová a náměstek hejtmana Libor Lukáš (ODS). Upozorňovali především na vysokou frekvenci vozidel na rychlostní komunikaci.

„Jsem moc ráda, že je výsledek jednání mezi mnou, náměstkem Lukášem a premiérem Nečasem úspěšný. Komunikace I/49 je zásadní záležitostí, která se aktuálně Zlína týká,“ sdělila potěšeně primátorka, která o novince informovala novináře včera odpoledne.

Netušila prý, že rozhodnutí padne tak rychle, proto má na dnešní den sjednanou s ministrem dopravy schůzku. „Pokud to bude možné, v každém případě se s ním i přesto setkám. Budu se nažit tlačit na to, aby stavba pokračovala plynule i nadále. Lidé žijící v Malenovicích jsou vystaveni krizovému prostředí,“ dodala Ondrová.

Obyvatelé: doprava na I/49 je šílená

Oslovení obyvatelé největší zlínské části, v jejíž blízkosti se má silnice rozšiřovat, jsou dostavbou potěšeni. „Je to perfektní. Doprava na I/49 je dnes šílená. Jsou tam hrozné řady,“ poznamenala Petra Menšová, která žije v Husovské ulici.

close zoom_in Také podle Františka Onderky z Mlýnské ulice hlavní tah rozšířit jednoznačně potřebuje. „Vím, že je to otázka financí, ale na silnici mezi Zlínem a Otrokovicemi je silný provoz. Jenom ať se to udělá,“ uvedl senior.

Někteří obyvatelé Zlína už se podepsali i na petici pro rozšíření I/49. Podpisovou akci zahájilo o víkendu Občanské sdružení Malenovice, jemuž předsedá trojka na kandidátce do komunálních voleb hnutí M. O. R. – za Morální Očistu Radnice Bedřich Landsfeld. Sdružení ji chtělo posléze poslat ministru Bártovi.

„Že nebude stavba zastavena, je pro mě nová informace. Musíme zvážit, zda v podpisové akci pokračovat,“ sdělil Landsfeld.

Na silnici I/49 jsou od malenovického sídliště v délce více než dva kilometry směrem na Otrokovice motoristům k dispozici pouze dva jízdní pruhy. Tvoří se tam zácpy. Celá komunikace má být proto rozšířena na čtyři pruhy. Silničáři začali s pracemi v červnu. Rozšíření trasy má snížit v místě dopravní hluk, emise a zvýšit bezpečnost chodců. Dokončena má být podle původních plánů v květnu 2012 a vyžádá si celkově 585 milionů korun bez DPH.

Ministerstvo dopravy zastavilo nedávno kvůli nedostatku financí jedenáct staveb v přípravě nebo s minimální rozestavěností a čtyři plně rozestavěné. U dalších dvou staveb výstavbu časově nebo věcně rozložilo. Přestože I/49 podle výsledku jednání se seznamu zmizela, tah R49 z Fryštáku do Hulína na něm stále figuruje. I o něm má však ještě vláda jednat.

close zoom_in Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.