„Stavba roku" má vítěze za rok 2015. Stavební firmy ze Zlínského kraje v ní prokázaly vysoké schopnosti.

„Oceňuji vysokou kvalitu stavebních prací a vysokou úroveň po všech stránkách," sdělil předseda Svazu podnikatelů ve stavebnictví Petr Mikulec. Zejména vedení měst a obcí se stále více přiklání ke kvalitě. Přesto, že mnohdy není peněz nazbyt, města a obce se snaží na kvalitě nešetřit a zkrášlit svá centra zajímavě i umělecky.

VÍCE UMĚNÍ VE VEŘEJNÉM PROSTORU

„Při prezentaci soutěžních objektů mne zaujal také pestrý výběr materiálů, např. nezvyklé dlažby. Vynikající materiály použili např. v Bojkovicích nebo v Napajedlích, kde se také podařilo zakomponovat do prostoru umělecká díla," pochválil Mikulec.

Porotu příjemně překvapil zvyšující se počet revitalizací veřejných prostranství.

„Města si dávají na úpravách svých prostor velmi záležet, mají dobře zpracované projekty i urbanisticky," sdělila hlavní architektka města Zlína, Dagmar Nová. Velmi zdařilé revitalizace proběhly v Napajedlích, Uherském Hradišti, Luhačovicích, Vsetíně, Hulíně, Bojkovicích a Leskovci.

„V žádném z ročníků soutěže se nenašlo tolik realizací veřejných prostorů, které v běžném životě mají největší dopad na obyvatele a návštěvníky měst a obcí, na možnosti trávení volného času, setkávání se na společenských akcích," dodává Dagmar Nová.

Důraz na kvalitu kladou také velké společnosti. „Setkáváme se stále častěji s vysokou úrovní u průmyslových staveb," potvrdil Deníku tajemník poroty, Zdeněk Hoza.

„Je vidět, že naše firmy umí kvalitně stavět, je nesrovnatelné, jak to bylo dříve a nyní. Nedávno jsem navštívil průmyslovou halu velké firmy, kde mají špičkovou dlažbu a ne pouze beton, přitom po ní jezdí nákladní auta," zmínil Hoza.

„Sociální zařízení umístěné v této výrobní hale by se mohlo srovnávat s luxusními hotely," dodal.

Některé Stavební firmy Zlínského kraje bez problémů působí také na světových trzích. Letošní ročník soutěže „Stavba roku" tak splnil očekávání a investoři mohou být spokojeni. Patnáctičlenná porota soutěže vybírala ze 41 přihlášených staveb. Mezi finalisty bylo těžké zvolit.

„Všechny přihlášené objekty jsou na velmi vysoké úrovni," zmínila předsedkyně poroty, Dagmar Nová.

Do budoucna věří, že se přihlásí více rodinných domů.

„Vidíme, že se dá velmi inteligentním způsobem stavět, vznikají úžasné objekty, ale mnozí majitelé se zdráhají svůj dům přihlásit, protože např. nechtějí být zveřejněni, nebo si to nepřeje architekt," vysvětlila architektka Dagmar Nová.

Titul „Stavba roku 2015" získal objekt „Vařákovy paseky – vědecká rekonstrukce vypálené usedlosti s expozicí".

Vybudovaná replika vypálené hospodářské usedlosti skrývá také infocentrum a hygienické zázemí.

„Velmi oceňuji, že obec pojalo objekt také jako muzeum se stálou expozicí vypálených osad," řekl hejtman Stanislav Mišák. Zajímavostí je, že stavba byla budována tradiční metodou a s tradičními materiály.

„Dominuje zde kámen, ale celkově jde o velmi náročné provedení, těžkou tesařinu a zpracování," zdůraznil předseda krajské organizace Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Petr Mikulec.

Předmětem projektu bylo vybudování repliky vypálené hospodářské usedlosti podle rodiny Vařáků – obytná budova, chlév, vozovna, stodola, sklípek s kovárnou, sušírna, studna a včelíny.

„Je velmi dobře, že se vedení Lačnova touto formou rozhodlo připomínat, co se na Vařákových pasekách stalo 2. května 1945. V současnosti zde již nikdo nežije. Fašisté tehdy vypálili osm chalup a zastřelili čtyři obyvatele. Ostatní se zachránili díky postupující rumunské a sovětské armádě o několik hodin později," zdůrazňuje hejtman Mišák.

Cenu novinářů získala Realizace centrální části města Bojkovice.

„Nové, nadstandardně řešené náměstí, včetně výtvarně pojatého vodního prvku umožňuje multifunkční využití obyvatel Bojkovic jak pro každodenní odpočinek, tak i pořádání různých společenských a kulturních akcí. Přidanou hodnotou je vtipné zapojení nábřeží řeky Olšavy do celkového konceptu formou břehových teras pro posezení a relaxaci," zdůvodňuje Jana Bubeníková, předsedkyně krajské organizace Syndikátu novinářů ČR.

Další hlavní ceny v jednotlivých kategoriích:

Stavby občanské vybavenosti: Stavební úpravy lázeňského hotelu Morava Luhačovice

Domy pro bydlení: Domov pro seniory SENIORPARK Valašské Meziříčí

Rodinné domy: Novostavba usedlosti RD Stříbrnice a Víkendový rodinný dům Velké Karlovice

Průmyslové a zemědělské stavby: Avis AVT Dostavba výrobní haly Drnovice a Rozšíření výroby komponent pro automobilový průmysl PWO Czech Republic a.s. Valašské Meziříčí

Dopravní, inženýrské a ekologické stavby: Úprava křižovatky silnice I / 57 se silnicí I / 49 v obci Horní Lideč na okružní křižovatku

Realizace rozvojových projektů měst a obcí: Rozhledna Kelčský Javorník

Stavby realizované mimo území Zlínského kraje: Biotechnologické a biomedicíncké centrum AV ČR a UK ve Vestci u Prahy BIOCEV

Studentská práce roku: Adéla Mitášová, SPŠS Valašské Meziříčí

MARCELA KANIOVÁ