Vlastní dům si chce postavit také třicetiletý Petr ze Zlína. S rodinou se proto poohlížel po stavebních pozemcích na okraji krajské metropole. Kvůli současným cenám však své plány musel přehodnotit.

„Chtěli jsme pozemek o velikosti alespoň 800 až 1000 metrů čtverečních. Při dnešních cenách bychom za něj zaplatili minimálně pět milionů. To je šílené,“ posteskl si.

„Začali jsme se proto poohlížet po pozemcích v menších vesnicích, někde dále na Zlínem, kde jsou ceny snesitelnější,“ přiznal Petr.

Vizualizace nového kruhového objezdu ve Fryštácké ulici ve Zlíně
Stavba nového "dočasného" rondelu ve Zlíně brzy vypukne. Hotový má být za týden

Podle makléřů se cena za metr čtvereční zasíťovaného stavebního pozemku ve Zlíně běžně pohybuje i okolo sedmi tisíc korun.

„Stavebních pozemků je na trhu ve Zlíně v poslední době v nabídce více. Rovinaté, zasíťované pozemky, připravené pro stavbu, se v krajském městě pohybují okolo sedmi tisíc za čtvereční metr. V nabídce jsou delší dobu a delší dobu budou čekat na svého kupce,“ uvedl jednatel zlínské společnosti Explicit Reality Dalibor Stříbný.

„Je stále spousta lidí, kteří by chtěli stavět, ale díky vysokým cenám za pozemky od koupě ustupují a nebo jdou dále za Zlín, kde jsou ceny o něco přívětivější,“ doplnil Stříbný.

Menší pozemek nebo jiná lokalita

Zájem o stavební pozemky potvrzuje také realitní makléř Miroslav Zvonek, majitel stejnojmenné zlínské realitní kanceláře.

„Nicméně důležitá je cena pozemku a to nejen v přepočtu na metr čtvereční, ale především ve své celkové hodnotě. Cenový strop v současnosti vidím u většiny rodin v částce okolo tří až čtyř milionů korun za stavební, zasíťovaný pozemek,“ vysvětlil Zvonek.

Lidé tak podle něj častokrát kupují buď menší, ale metrově dražší stavební parcelu blíže k většímu městu, nebo větší a levnější pozemek v méně lukrativních lokalitách.

Nejlevněji na Valašsku, ve Zlíně si lidé připlatí

„Ceny pozemků se pohybují od 1200 korun za metr čtvereční v menších obcích například na Valašsku či Vsetínsku. V obcích do 15 km od Zlína se pak pohybují okolo dvou až tří tisíc korun a pozemky v lokalitách jako je Zlín - Příluky, Mladcová, Hvozdná, Lužkovice se pohybují okolo šesti tisíc korun a více,“ vyjmenoval Miroslav Zvonek.

Zájemci však podle Zvonka musí pamatovat také na to, že i výstavba domů značně podražila.

„Dnes se typický rodinný dům dá postavit za cca šest až sedm milionů korun. Pokud k tomu připočteme cenu pozemku, jsme na částce okolo deseti milionů, což je většinou cenový strop většiny lidí,“ řekl Miroslav Zvonek.

Zároveň dodal, že současná situace na trhu s hypotékami navíc značně znesnadňuje a prodražuje možnost dosáhnout na hypotéky pro běžné rodiny.