Proti snižování platů budou protestovat i školy, hasiči, policisté a zdravotníci ze Zlína

Možná nejenom setkáním u podchodu, ale i shromážděním na náměstí Míru. Nebo vyberou jedno z míst, kde se setkají společně. Úředníci, zdravotníci, policisté, hasiči i školy zatím zvažují, jakým způsobem celorepublikovou stávku pojmou.

Krajská nemocnice Tomáše Bati bude v tento den fungovat standardně. Zdravotníci, kteří si v poslední době stěžovali na platy především, ji ale podpoří symbolicky prostřednictvím plakátů a samolepek. Možná i setkáním u Svitu.„Všechny k tomu vyzvu, samozřejmě je to ale dobrovolná akce,“ ujistila předsedkyně odborářů KNTB Soňa Chludová.

Do stávky se hodlají zapojit i některé školy – plakátem s nápisem „stávka“ na budově školy, symbolicky nálepkou vyjadřující podporu nebo aktivněji. Tím, že se v nich nebude učit, kuchařky nebudou vařit, uklízečky uklízet nebo technicko-hospodářští zaměstnanci pracovat. Podle předsedy školských odborů ve Zlínském kraji Pavla Štěpána se rozhodnou pro tu variantu, která jim nejvíce vyhovuje.

„Školy mají čas se rozhodnout do konce týdne. Co se týče školství, jedná se spíše o stávku proti nízkým platům nepedagogických pracovníků. V některých případech totiž hraničí až s životním minimem,“ zdůraznil Štěpán.Doplnil, že koordinační štáb Regionální rady odborových svazů ve Zlíně právě v pondělí rozhodl také o tom, že se všichni zájemci z řad veřejného sektoru setkají 8. prosince krátce po poledni u vstupu do svitovského areálu. To i přesto, že zákony, proti nimž odbory protestují, už byly schváleny.„Změnit mnoho nemůžeme. Stávkujeme však proto, aby v budoucnu někdo neřekl, že jsme se snížením platů souhlasili a nepřímo k tomu dali politikům mandát,“ dodal Štěpán.

Zda se chystají stávkovat i někteří úředníci z magistrátu, a služby pro občany se tím pádem omezí, zatím mluvčí Zlína Zdeněk Dvořák netuší.„Ze zákona však na to mají právo. Mám informaci, že bude možné protestovat na náměstích krajských měst, stávkující tedy nebudou muset jet do Prahy,“ podotkl mluvčí.Helena Mráčková z tiskového odboru krajského úřadu se vyjádřila obdobně. „Není mi ale zatím známo, že by naši zaměstnanci nějakou stávku připravovali,“ dodala.

Policisté, hasiči a záchranáři naopak nemohou ze zákona veřejně protestovat, pokud jsou ve službě. Pouze ve svém osobním volnu. Například strážci zákona ale podpoří aktivitu Českomoravské konfederace odborových svazů formálně tím, že budou mít na uniformách připnutou stužku.„Domlouváme se také, že by se zájemci z našich řad zúčastnili protestního setkání na náměstí Míru. Speciální akce ozbrojených složek 15. prosince v Praze se potom zúčastním ze Zlínského kraje zřejmě jenom já,“ poznamenal šéf odborářů PČR ve Zlíně Martin Čamek.

Záchranáři zatím čekají na oficiální stanovisko, kde se s ostatními protestující ve Zlíně setkají. Jestli právě na náměstí, nebo nedaleko krajského úřadu. Šéf tamních odborů Oldřich Škorňák se zatím přiklání spíše k druhé variantě.„Stávka by měla být jednotná a viditelná. Ať už tím, že bude určitým způsobem omezena doprava nebo služby. Záchranáři se na setkání každopádně objeví. Možná i se sanitkou a v pracovním,“ poznamenal Škorňák.

Parta profesionálních hasičů ze Zlína se zřejmě vydá v polovině týdne přímo na Palachovo náměstí do Prahy. „Část sboru sedne na autobus nebo na vlak a vyjádří svůj názor tímto způsobem,“ sdělil Štefan Hrtús z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.Krajská knihovna Františka Bartoše podle vedoucí útvaru služeb Heleny Šimové uzavřena nebude. Stejně tak bude standardně fungovat Muzeum jihovýchodní Moravy. „O ničem nevím. Zavření muzea nechystáme. Máme co dělat,“ poznamenal tamní ředitel Antonín Sobek.

Poznámka autora

Několikrát jsem se zamýšlela nad tím, jestli bych šla někdy stávkovat. Nyní aktuálně v pozici policisty, kuchařky ve školní jídelně nebo úředníka. Pokaždé jsem dospěla k odpovědi Ne. Patřím asi mezi skeptiky, nebo možná realisty, kteří nevěří, že by protesty něčemu pomohly. Snad bych se s kolegy domluvila na tom, že se začneme hromadně rekvalifikovat a najdeme si takovou práci, která je ohodnocená lépe. Tak by se totiž dotkly úspory i jejich navrhovatelů. V případě větší celorepublikové akce by museli řešit potíže s nedostatkem zaměstnanců v onom oboru. Ale to je pouze úvaha. Peníze nejsou všechno, ale v dnešní době bohužel někdy „až na prvním místě“. Možná, že kdyby se domluvila na stávce mediální sféra a den by nešla televize, rádia a nevyšly noviny, tak bych pochodovala v čele průvodu s přeškrtlým transparentem Deník – moje noviny.

Marie Šidlová, redaktorka