Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávka: někteří nechtějí komplikovat život rodičům

ZLÍNSKO - Desetitisíce školáků dnes ve Zlínském neusedne do lavic. Důvod? Asi pět tisíc zaměstnanců převážně středních i základních škol se zapojilo do stávky. U mateřinek a dalších školských zařízení už omezení není tak veliké, přesto mnoho z nich se stavkujícími sympatizuje. Celkem se ve Zlínském kraji podílí na vzdělávání přes šest set institucí.

4.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: archiv Deníku

Konkrétně na Zlínsku stávkuje 1326zaměstnanců zdevětačtyřiceti školských zařízení. „Znich čtyřiačtyřicet bude zcela zavřených a pět pojede na částečný provoz,“ sdělil předseda školských odborů za Zlínský kraj Pavel Štěpán.

Uzavřená zůstane například Střední průmyslová škola vOtrokovicích. „Nebudeme učit, ke stávce se připojilo osmdesát procent učitelů. Nezajistili bychom totiž bezpečnost a kvalitní výuku. Zaměstanci tak dostali neplacené volno,“ reagovala ředitelka Marie Homolková. Do stávky se přihlásili proto, že do školství plyne stále méně peněz.

„Musíme si na nákup pomůcek vydělávat jinou činností, třeba pořádat různé kurzy, abychom pořídili dataprojektory, interaktivní tabule a jiné didaktické pomůcky,“ vysvětlila. Podle jejího názoru však ale bude mít celá akce jen malý dopad, pokud učitelé nevystoupí veřejně na shromáždění nebo demonstraci. „Informace zodborů jsou totiž nedostatečné a neúplné, někteří nepedagogičtí pracovníci se ostávce ani nedozvěděli,“ postěžovalasi.

Ředitel: Sprůběhem kampaně jsem nespokojený

Také 8.základní škola ve Zlíně– Malenovicích informovali ouzavření na internetových stránkách, na dveřích a na prvním stupni ipísemnou formou. „Ikdyž se všichni pracující nepřipojili, tak stávku podporují,“ potvrdil ředitel Pavel Nedbal. Rovněž on je sprůběhem kampaně nespokojený. „Informace školských odborů jsou bohužel neúplné a nedostatečné pro veřejnost, rodiče iškolské pracovníky. Mediální kampaň kcelé problematice měla být lepší, razantnější a srozumitelnější,“ naznačil.

Částečný provoz kvůli stávce pak zavedli na zlínském Gymnáziu. „Většina našich učitelů se přihlásila kvýzvě. Protože ale někteří nestávkují, musela jsem zabezpečit chod školy,“ uvedla ředitelka Alena Štachová. Žáci prvního až čtvrtého ročníku čtyřletého a pátého až osmého osmiletého studia tak mají volno, nižší třídy osmiletého gymnázia se budou učit vnáhradním rozvrhu.

„Je to ikvůli věku dětí, aby rodičům nevznikaly problémy. Vrozvrhu, který zajistí nestávkující pedagogové, figuruje například výtvarná výchova, chemické pokusy, informatika,“ objasnila ředitelka stím, že tito zaměstnanci mají den normálně placený.

Ajaké jsou vlastně požadavky odborářů?

„Reagujeme na snížení prostředků na učební pomůcky, školní potřeby a další vzdělávání pracovníků opětadvacet procent,“ prozradil Štěpán stím, že inavýšení reálných příjmů ojeden a půl procenta neodpovídá současné zhruba pětiprocentní inflaci. „Nechceme více finančně zatěžovat rodiče, kteří by jinak všechno museli hradit,“řekl.

Naopak vprovozu zůstane základní a mateřská škola ve Slopném na Zlínsku. „Zaměstnanci se na postupu nedohodli, takže se ke stávce nepřipojíme. Navíc provozujeme imateřskou školku a nechtěli jsme komplikovat situaci rodičům,“ vysvětlil ředitel Josef Ovesný.

Blíží se zkoušky, konzultace budou

Stejný postup zvolila iObchodní akademie a VOŠ ekonomická ve Zlíně. „Zítra jsou konzultační hodiny kombinované formy bakalářského studia. Máme studenty zcelé republiky a termín by nešel nahradit. Blíží se zkouškové období. Byly by ztoho velké problémy pro pedagogy ipro studenty,“ komentovala ředitelka Alena Dofková stím, že ale změnu financování systému ve školství podporují. Sama si přitom nemyslí, že je stávka nejvhodnější způsob, jak situaciřešit.

Jednoznačné stanovisko pak má ke stávce ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. „Považujeme ji za legitimní, ale požadavky odborů jsou vtuto chvíli nerealistické,“ sdělil za tiskový odbor ministerstva Ondřej Gabriel.

Přečtěte si také:

Protest učitelů zasáhne celý kraj

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Zpravodajství Sport Kultura Podnikání Černá kronika

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výstava Svět kostiček v muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
19

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

Slovenský reprezentant Ján Greguš v minulosti působil v Baníku Ostrava nebo Jablonci, odkud zamířil právě do Kodaně.
5

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

O tom, že se bude ve Vlachovicích budovat přehrada, věděli už naši praprarodiče. Dočká se jí v dospělosti generace našich dětí. „Klidně s tímto projektem zestárneme. Dílo takového rozsahu a výjimečné důležitosti za to stojí,“ říká starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Na svou matku šel nožem

Ve vazbě skončil 49letý muž ze Zlína, který měl vydírat svou 70letou matku, s níž žije ve společné domácnosti. Hrozí mu až osm let vězení.

Konečně opraveno. Po dvaceti letech

Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo valašskokloboucké gymnázium. „Bylo nezbytné gymnázium opravit,“ řekl při slavnostním otevření gymnázia hejtman Jiří Čunek. „Velmi si vážíme toho, že zřizovatel Zlínský kraj projekt podpořil. Jedná se o první velkou rekonstrukci budovy po dvaceti letech,“ uvedla ředitelka školy Eva Cepková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení