„Z 99 školských organizací zřizovaných Zlínským krajem bude ve středu 6. listopadu uzavřeno zřejmě 14 škol, v dalších 19 školách se zapojí jen malá část učitelů, proto zde bude jen upravena výuka. V dalších 3 školách ještě probíhají jednání,“ informoval radní Zlínského kraje pro oblast školství Petr Gazdík. Stávka se zřejmě nejvíce dotkne rodičů dětí.

„Velmi se omlouvám rodičům za komplikace spojené se stávkou učitelů, nicméně kraj jako zřizovatel krajských škol nemůže za to, že odbory vyhlásily stávku v takovém časovém presu a jednání, zda stávka bude či nikoli probíhají poměrně chaoticky,“ uvedl radní Petr Gazdík.

Ilustrační foto
Učitelé budou ve středu stávkovat. Jasněji má být v úterý

„Nedivím se celkové naštvanosti pracovníků ve školství. Někdy připomíná úroveň 19. století. Například nadměrná byrokracie doslova sužuje pracovníky školství a v tomto se stále nic k lepšímu neděje. Ale stávka o peníze? Vždyť příští rok půjde do krajského školství o více jak miliardu korun,“ uzavřel Gazdík.

„Dnes celý den pracujeme v terénu. Postupně se přidávají další školy, dokonce i ty, kde nemají odbory. Zde se informovali na našich webových stránkách a přidali se ke stávce,“ informovala za krajskou organizaci Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství, Oldřiška Šimčíková. Doplnila, že přesné údaje zveřejní krajští odboráři ve středu v poledne.

Ředitelka ZŠ Emila Zátopka ve Zlíně Jana Kříčková stávku podporuje, přesto do zaměstnání půjde.

"Stávku organizuje naše odborová organizace. 90 procent pedagogických pracovníků je ve stávce, zbytek bude ve škole. Pouze děti mají ředitelkou školy vyhlášeno ředitelské volno. Pokud rodiče nebudou moci zajistit hlídání pro nejmenší děti 1. až 3. ročníků, bude pro ně v dopoledních hodinách zajištěn dohled. Odpolední družina je zrušena. Rovněž vychovatelky se rozhodly pro stávku. Stávku podporuji, ale vzhledem k nutnému zajištění chodu školy, budu v zaměstnání," uvedla Jana Kříčková.

O děti bude postaráno


Pomoci s hlídáním dětí se rozhodlo také například město Slavičín, které zřizuje celkem 4 školy. Jedna z těchto škol, Základní škola Malé Pole, vstoupila do stávky a bude po celý den uzavřena.

"Děti navštěvující ZŠ Malé Pole, o které se z vážných důvodů v této mimořádné situaci nemohou postarat rodiče či příbuzní, se postará město Slavičín prostřednictvím Domu dětí a mládeže (DDM) a s využitím dalších kapacit, kterými disponuje. Děti se v těchto výjimečných případech mohou dostavit od 6:30 do 8:00 na DDM. Bude jim zajištěn individuální program do cca 12:00. Oběd z technických důvodů nebude zajištěn." informoval starosta města Tomáš Chmela.

Jízda vlakem. Ilustrační foto
Doprava se v kraji změní, levnější ceny a lepší kvalita cestování, slibuje kraj

Pouze omezený provoz školy nabídne ZŠ Trávníky v Otrokovicích.

„Žádáme rodiče žáků naší školy, aby neposílali ve středu 6. listopadu své děti do školy, pokud pro ně mají možnost zajistit hlídání. Tento den nebude probíhat výuka a ve škole bude velmi omezený počet zaměstnanců,“ uvedla ředitelka ZŠ Trávníky Eva Horňáková s tím, že provoz školy bude zajištěn pouze pro žáky 1. stupně, jejichž rodičům se nepodaří zajistit hlídání. Také Základní škola T. G. Masaryka upravila na středeční den provoz školy.

„Žáci prvního stupně budou mít náhradní program v délce rozvrhů jejich tříd. Druhému stupni jsme vyhlásili ředitelské volno,“ uvedla Marta Zakopalová, ředitelka ZŠ TGM. Dodala, že provoz družiny bude v daný den beze změn.

Také Základní škola T. G. Masaryka upravila na středeční den provoz školy.

„Žáci prvního stupně budou mít náhradní program v délce rozvrhů jejich tříd. Druhému stupni jsme vyhlásili ředitelské volno,“ uvedla ředitelka školy Marta Zakopalová. Provoz družiny bude beze změn.

Školní spoje beze změny

Ačkoli na některých školách ve Zlíně a Otrokovicích bude z důvodu stávky výuka zrušena, Dopravní společnost Zlín - Otrokovice vypraví všechny školní spoje podle jízdních řádů.

„Nebudeme nikde v naší síti ve Zlíně, Otrokovicích ani v Želechovicích nad Dřevnicí rušit školní spoje a uvádět v nejistotu cestující, kteří je používají. Jízdní řády MHD DSZO budou platit i ve středu 6. listopadu v plném rozsahu jako v kterýkoli jiný pracovní den v době školního vyučování,“ uvedl vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Ze 47 středních škol bude uzavřeno 8 středních škol:

- Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť
- Gymnázium Kroměříž
- Gymnázium F. Palackého Valašské Meziříčí
- Gymnázium Valašské Klobouky
- Obchodní akademie Kroměříž
- Obchodní akademie, VOŠ a Jazyková škola Uherské Hradiště
- Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí
- SŠ Informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov p. R.
- zřejmě dojde k uzavření SŠ průmyslové, hotelové a zdravotnické Uherské Hradiště

Z 18 speciálních základních škol se 14 škol nezapojí.

Ve 4 případech se zapojí všichni nebo většina pedagogů, z toho ve dvou případech (ZŠ a MŠ Uherské Hradiště Šafaříkova + ZŠ, MŠ a Praktická škola Vsetín) bude škola zcela uzavřena, ve dvou případech (ZŠ a MŠ Valašské Meziříčí Křižná a ZŠ Rožnov p. R. Tyršovo nábřeží) bude omezený chod.

Z 20 ZUŠ se v 17 ZUŠ se nezapojí nikdo, ve 3 stále probíhají jednání

Z celkem 12 dětských domovů se v žádném pracovníci ke stávce nepřipojí.

Tiskový mluvčí města Zlína Tomáš Melzer informoval, že se ke stávce připojí i některé ze základních škol, jejichž zřizovatelem je město.

„Podle předběžných informací se do stávky zapojí ZŠ Emila Zátopka, ZŠ Slovenská a na ZŠ Komenského II stávkuje 80 % učitelského sboru. Dozor tak bude zajištěn pouze pro děti z prvního stupně a to do 13:00 hodin. Žádná z mateřských škol informaci o připojení ke stávce městu nedodala. Učitelé mají právo stávkovat ze zákona a město jako zřizovatel tedy pouze přijímá informaci o přerušení provozu,“ uvedl Tomáš Melzer.

Ze čtyř škol zřizovaných městem Slavičín se stávky účastní Základní škola Malé Pole.

O připojení ke stávce informovaly také ředitelky dvou základních škol v Otrokovicích – ZŠ Trávníky a ZŠ T. G. Masaryka.

V Kroměříži potvrdilo uzavření šest škol (Základní škola Koryčany, Základní škola a Mateřská škola Rymice, 1. Základní škola Holešov, 2. Základní škola Holešov, Základní škola, Kroměříž, Komenského náměstí 440, Základní škola U Sýpek).

Na Vsetínsku se zapojí Základní škola Šafaříkova, Mateřská škola Podlesí, Základní škola Trávníky, Základní škola Rokytnice, ZŠ Nový Hrozenkov a ZŠ Karolinka Na Slovácku se například zapojí ZŠ Jarošov.

KROMĚŘÍŽSKO

Zavřou školy nejen ve městech, ale i na obcích  

Mezi uzavřenými školami na Kroměřížsku budou zítra například Gymnázium Kroměříž, Obchodní akademie a dalších šest základních škol.

Dvě z toho v Holešově, dvě v Kroměříži a po jedné v Rymicích a Koryčanech. Například úplné uzavření školy v Koryčanech se dotkne 206 tamních žáků.

„Téměř všichni učitelé se ke stávce připojili. Není možné zajistit jakoukoliv náhradní nebo částečnou výuku,“ uvedl ředitel školy Vlastimil Jansa.

Další školy stávku podporují. Vyjádří to vyvěšením dokumentu, ve kterém se stávkou souhlasí. Mezi nimi je i ZŠ Slovan v Kroměříži.

„V minulém týdnu jsme měli z důvodů oprav ředitelské volno. Učitelé se sešli poprvé teprve v pondělí. Rozhodli jsme se nakonec tedy pro symbolickou podporu stávky,“ uvedl David Klimek pověřený řízením školy.

Obdobně svou podporu vyjádří další školy. Mezi nimi například Roštín, Kostelec u Holešova, Litenčice, Ludslavice a Loukov.

„Stávka je oprávněná,“ myslí si studenti gymnázia  

Brány Gymnázia Kroměříž zítra zůstanou zavřené. Tamní studenti posledních ročníků učitele v jejich konání podporují. Jako důvody stávky studenti uvádí pouze snahu zvýšit platy učitelů.

O tom, že mezi hlavní argumenty stávky patří také problematika inkluze či snaha získat větší balík peněz putujících do školství ze státního rozpočtu, nevědí. Vítají také volný den.

„Učitelé chtějí přidat deset procent platu, ale stát jim chce dát pouze osm procent. Proto chtějí stávkovat. Vím, že jsou podhodnocení a více peněz si zaslouží. Ale bližší informace k tomu nemám,“ řekl Rostislav Huňa, kterého letos čeká maturita.

„Zítra je škola zavřená kvůli stávce učitelů, kteří chtějí zvýšit platy. Dobré je, že nejdeme do školy. Ale přijde mi to v současné chvíli zbytečné, protože rozpočty na letošek jsou již hotové. Důvod stávky je oprávněný. Učitelům bylo slíbeno patnácti procentní zvýšení platu a teď se dohadují o deset procent,“ Daniela Mikulenková

Starosta Holešova rozhodnutí učitelů uzavřít školu chápe  

Ze tří základních škol se k zítřejší stávce učitelů přidají dvě. Bez omezení pojede pouze 3. Základní škola Holešov.

„Na 1. Základní škole Holešov se do stávky zapojuje 29 zaměstnanců z 55. Vzhledem k této skutečnosti je možné ve zcela výjimečných případech zajistit dohled nad několika žáky či žákyněmi, kteří se do školy dostaví. Na 2. Základní škole Holešov se pak do stávky zapojuje 26 zaměstnanců z 28, škola tedy bude zcela uzavřena po celý středeční den,“ uvedla mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. Město je zřizovatelem nejen tří základních škol, ale také tří mateřských škol. Ty se ke stávce nepřipojí a budou fungovat v běžném provozu. Starosta města Holešova Rudolf Seifert oznámil rozhodnutí učitelů chápe, ke stávce je však skeptický.

„Přiznám se, že neznám přesné důvody stávky. Osobně si však myslím, že stávka nemá smysl. Ovšem chápu učitele, kteří žijí v nejistotě z toho, co bude,“ řekl Seifert.

Gymnázium Ladislava Jaroše v Holešově se ke stávce oficiálně nepřipojí.

„Je zde pár učitelů, kteří jsou příznivci stávky. Je to jejich osobní rozhodnutí. Jako celek – škola – se nezapojíme,“ definoval rozsah podpory stávky ředitel gymnázia Zdeněk Janalík.

"Stávka není řešení," říká ředitel bystřické školy  

Stávka učitelů se zcela vyhne Bystřici pod Hostýnem. Ředitel Základní školy Bratrství Michal Zicháček dokonce tento styl řešení problémů nepovažuje za správný.

„Nemyslím si, že stávka něco řeší. Děti nemají být rukojmím učitelů. Ani rodičů, kterým bychom zavřením školy mohli způsobit problémy. Snažíme si vybudovat u rodiči důvěru a tohle bychom jim nemohli udělat,“ uvedl ředitel školy Michal Zicháček. Ke stávce se nepřipojí ani druhá bystřická základní škola.

ANKETA: Má stávka učitelů vaši podporu?  

Jaroslav Němec, starosta Kroměříže

NEVÍM, zda jsem podporovatel stávky, nebo ne. Ale jestli bylo dříve slíbeno patnáct procent do tarifních i netarifních složek platu učitelů, pak by se měl tento slib dodržet.

Rudolf Seifert, starosta Holešova

NE. Přiznám se, že zcela nechápu smysl této stávky, kterou odbory chystají. Já osobně si nemyslím, že by měla smysl, ale chápu učitele, kteří žijí v nejistotě a neví, co mají čekat do budoucna.

Ludmila Sobotková, seniorka

NE. Učitelé nikdy neměli takové platy, jaké mají dnes. Ano, je to práce, ale mají například více volna. Měli by být spokojení s tím, co jim už chtěli přidat. V porovnání s našimi důchody je to hodně peněz.

Renata Zapletalová, zdravotní sestra

ANO. Se stávkou souhlasím, protože si myslím, že si učitelé zaslouží víc peněz. Práce s lidmi je vždycky náročná. Nemyslím si , že by stávka byla naplánovaná moc narychlo, taková věc se stejně nikdy nepodaří načasovat úplně vhodně.

VALAŠSKO

V Meziříčí zůstanou kvůli stávce zavřené školy Šafaříkova a Podlesí  

Do středeční (6. listopadu) stávky učitelů se ze škol zřizovaných městem Valašské Meziříčí zapojí Základní škola Šafaříkova a Mateřská škola Podlesí. Obě zařízení budou celý den uzavřená. Výuka ve zbývajících základkách a mateřinkách se bude podle sdělení radnice odehrávat standardně.

Město Valašské Meziříčí zřizuje pět základních škol (Křižná, Masarykova, Šafaříkova, Vyhlídka a Žerotínova) a sedm mateřských škol (Hrachovec, Kraiczova, Křižná, Podlesí, Seifertova, Štěpánov a Vyhlídka).

„Dle informací, které jsme od ředitelů obdrželi, se do stávky zapojí Základní škola Šafaříkova a Mateřská škola Podlesí, které budou ve středu zcela uzavřeny. Rodiče byli o této skutečnosti s předstihem informováni. Ve zbývajících základních a mateřských školách bude výuka zajištěna, včetně MŠ Bynina, která je odloučeným pracovištěm MŠ Podlesí,“ shrnula situaci místostarostka města Yvona Wojaczková.

Zástupci školských odborů vyhlásili celodenní stávku, protože nesouhlasí s navýšením tarifních platů pedagogů o 8 procent, které v pondělí 4. listopadu schválila vláda. Požadují růst tarifních mezd o 10 procent.

„V naší škole se rozhodla stávkovat drtivá většina všech zaměstnanců, kromě dvou až tří. Nejsme tak schopni zajistit fungování školy ani v omezeném režimu. Proto ruším ve středu 6. listopadu vyučování i zájmové vyučování – tedy školní družinu a školní klub. Zároveň je přerušený provoz školní jídelny,“ uvedl v oficiálním stanovisku Milan Hendrych, ředitel ZŠ Šafaříkova.

Ve Vsetíně stávka uzavře dvě školy, radnice chystá dětem náhradní program  

Do avizované středeční stávky se ve Vsetíně přihlásily základní školy Rokytnice a Trávníky a zůstanou tedy zcela uzavřené. Vsetínská radnice společně s pracovníky volnočasového střediska Alcedo připravuje pro žáky 1. až 4. tříd těchto stávkujících škol náhradní program.

„Město nenadálou situaci operativně řeší, proto zařídilo, že mohou rodiče malých dětí od prvního do čtvrtého ročníku využít náhradní program v Alcedu na Rybníkách v sousedství Střední odborné školy Josefa Sousedíka, která pro účastníky uvaří oběd,“ uvedl místostarosta pro oblast školství Tomáš Pifka.

V době od 7.30 do 13.30 hodin bude tým lektorů Alceda připravený věnovat se až stovce žáků, o které by se rodiče z pracovních důvodů nemohli jinak postarat. Děti budou mít zajištěný pitný režim po celý den i svačinu.

SLOVÁCKO

Učitelé v Hradišti stávku chápou, přesto většinu škol nezavřou  

Pouze malá část pedagogů na Slovácku se rozhodla připojit ke stávce ve středu 6. listopadu kvůli nízkému růstu tarifních mezd. Stávku vyhlásili zástupci školských odborů po neúspěšném vyjednávání s vládou.

Ta na místo slibovaných patnácti procent ze začátku roku navýšila platy učitelům o deset procent. Ne vše však půjde do automatických tarifů. Dvě procenta z celkového navýšení totiž mají jít do pohyblivé složky odměn.

„Souhlasím s tím, že jsou učitelé stále podhodnoceni a jejich platy jenom těžce dohánějí peníze, které dostávají ostatní profese vyžadující vysokoškolské vzdělání, jako jsou lékaři či právníci,“ uvedla devětatřicetiletá Růžena Hlůšková, která vyhrála v roce 2013 celorepublikovou soutěž o nejlepšího kantora Zlatý Amos.

Její Základní škola U Pálenice sídlící v Kunovicích, kde oceněná kantorka učí už šestnáctým rokem chemii a přírodopis, se však do stávky nezapojuje a ve středu bude mít normální vyučovací den.

„Do práce půjdu, i když stávku chápu. Nemyslím si však, že přišla ve vhodné době. Platy sice ještě nejsou ideální, ale za poslední roky se začaly navyšovat. Nechci stávkovat ve chvíli, kdy mi přijde, že se konečně začaly hýbat ledy,“ vysvětlila svůj postoj Růžena Hlůšková. Sama přitom vzpomíná na rok 2003, kdy základní škole U Pálenice začínala. Její platový výměr tehdy činil okolo jedenácti tisíc korun.

„Dnes jsem zástupkyní ředitele, takže mám nějaké příplatky a nedá se ta mzda moc srovnat. Když ale vidím čísla ostatních kolegů, myslím, že jsou platově na dvou a půl násobku toho, co by měli v roce mých začátků,“ přiblížila Růžena Hlůšková postupný růst mezd za její kariéru.

Ne v každé škole se však pedagogický personál dokázal shodnout na jednotném postupu.

„Máme dvanáct stávkujících učitelů z celkových pětapadesáti. Jejich hodiny ještě v dopoledním programu odsuplujeme, odpoledne však výuku rušíme úplně, protože se jedná převážně o zaměstnance druhého stupně,“ uvedl za Základní školu UNESCO v Uherském Hradišti její ředitel Jan Vorba, který se stávky účastnit nebude.

„Přidání ve výši celkových deseti procent není málo a za poslední roky mi přijde, že se platy navyšují. Přesto musím přiznat, že si nereálnými sliby ze začátku roku a narůstající byrokracií vláda o nespokojenost části učitelů koledovala,“ nechal se slyšet Jan Vorba.

V Uherském Hradišti stávka ve středu 6. listopadu nakonec uzavře čtyři mateřské školy a tři školy základní. Jednou z uzavřených bude i Základní škola Sportovní.

„Já jsem se ke stávce přidal. Nejedená se pouze o navýšení platů, ale jde o vztah státu ke školství. Chceme koncepční změny, které se nám už slibují několik let, ale pořád se odkládají. Našemu sboru nejde proto jen o platy, stávkovat budeme, abychom upozornili na přetrvávající špatný stav školství,“ prohlásil ředitel ZŠ Sportovní Milan Melichárek.

Naopak s doslova šalamounským řešením přišli na Základní škole umělecké (ZUŠ) v Uherském Hradišti. Ta stávku podpoří, ale své dveře ve středu žákům neuzavře.

„Na dveřích i na webu budeme mít vyvěšené oznámení o podpoře stávky, výuka však nebude přerušena,“ prozradil ředitel ZUŠ Jiří Pospíchal. Na stávku má však svůj názor.

„Pro nás ředitele je vždy lepší ocenit ty, kteří si to svou prací zaslouží. Souhlasím tedy s rozdělením na tarifní a nadtarifní část, s tím ale, že bych chtěl, aby zůstalo u původně slibovaných patnácti procent navýšení,“ dodal Jiří Pospíchal.

Uherské Hradiště provozuje celkem šest základních škol a deset škol mateřských. Uzavřených z celkově šestnácti vzdělávacích zařízení tam bude sedm.

Sedm škol a školek uzavře stávka v Uherském Hradišti  

Uzavřeny v Uherském Hradišti budou Základní škola a Mateřská škola Jarošov , Základní škola a Mateřská škola Větrná, Základní škola Sportovní, Mateřská škola 28. října, Mateřská škola Pod Svahy, Mateřská škola Husova včetně Mateřská školy křesťanské.

Anketa: Má stávka učitelů vaši podporu?  

Stanislav Blaha, starosta, Uherské Hradiště, ANO

Pokud skutečně chceme kvalitní školství, musíme v něm dokázat udržet kvalitní lidi. Jinak to nejde. Vláda slíbila, že platy učitelů porostou, reálně se to ale neděje. Jejich požadavek, aby byl dodržen slib o patnáctiprocentním nárůstu platů, mi dává smysl a podporuji ho.

Josef Hanák, v důchodu, Uherské Hradiště: NE.

S ohledem na současný způsob výuky, zejména pak žákovskou (ne)znalost novodobých dějin a také trvající dětskou šikanu na některých základních školách, je momentální průměrný plat učitelů adekvátní. Především pak s ohledem na připravovanou novou vládní platovou úpravu. Proto se stávkou nemůžu souhlasit.

Hana Černá, v důchodu, Uherské Hradiště: NE.

Dle mého názoru nemá bohužel školství až na pár světlých výjimek, které by si plat zvednout skutečně zasloužily, požadovanou úroveň. V důsledku mnohdy nesmyslných direktivních nařízení ministerstva se i díky tomu vytrácí samotné poslání učitele. Mládež začíná být nezvladatelná, na čemž nese podíl viny jak rodina tak i škola. Chybí lepší vzájemná komunikace.