Předseda školských odborů za Zlínský kraj Pavel Štěpán je přesvědčen, že převážná většina škol bude mít 4. prosince zavřeno.

„Ještě před týdnem jsem nepočítal s tím, že pedagogové ze Zlínska budou v přípravě stávky tak aktivní,“ poukázal Štěpán. „Poslední tři dny se nám ale hlásí jedna škola za druhou,“ sdělil. Odhaduje, že k dnešnímu datu už je jich kolem čtyřiceti v regionu, za celý Zlínský kraj potom přibližně sto třicet.

Dodal také, že učitelé tím nebojují jen za sebe, ale také za rodiče, kteří vydávají za nákup učebních pomůcek svých dětí stále více peněz. „Ředitelé ale budou většinou na svých školách přítomni pro případ dalších informací,“ objasnil Štěpán.
V den stávky budou mít nespokojení pedagogové neplacené volno a je čistě na nich, jak s ním naloží.

Studentům volno navíc vyhovuje

Například v Základní škole Slovenská 3076 se připojí k odborům všichni kantoři. „Z provozních důvodů bude zavřená škola, jídelna i družina. Rodiče žáků o tom předem informujeme zápisem do žákovských knížek, na internetu i prostřednictvím plakátu na vchodových dveřích,“ sdělil tamní ředitel Otto Procházka.

Podobná situace nastane i v Základní škole Komenského I. „Ti, kteří se do stávky nezapojí, zůstanou na pracovišti a budou zřejmě dohlížet na žáky prvního stupně, které rodiče nemají kam umístit,“ objasnila ředitelka Ilona Garguláková. Střední průmyslová škola nezavře, ale učit se nebude.

Zlínské základní i střední školy budou 4. prosince převážně zavřené

„Pořádáme Den otevřených dveří,“ sdělil ředitel Jaroslav Lednický. Tamní pedagogové prý ani s návrhem zapojit se do stávky nepřišli.
Učit se budou studenti Soukromé střední školy pedagogické a sociální ve Zlíně. „V hodinách ale kantoři se studenty o problematice školského rozpočtu podebatují,“ informoval ředitel Pavel Horák.

V Základní škole ve Spytihněvi podle ředitele Libora Daňhela ještě nejsou rozhodnuti.

„Morálně se stávkou souhlasí, ale do školy zřejmě přijdou. Uvažují ale spíš o tom, že vymyslí pro děti zábavné dopoledne,“ prozradil. Rodičům tak prý nechtějí komplikovat situaci, kam s dětmi.

Matce Lucii Novotné z Otrokovic je vcelku jedno, zda základní škola ve zlínských Malenovicích, kterou její syn navštěvuje, v úterý zavře, či nikoliv. „Naštěstí chodím do práce na částečný úvazek jen pár dní v měsíci. Jinak bych ale asi musela řešit, co s ním,“ dodala.
Studenti jsou naopak jednoznačně rádi, že nemusejí do školy. „Takové stávky by mohly bývat i třikrát do roka,“ pochvalovala si Barbora Valíková z Gymnázia T. G. Masaryka.

Představitelé Zlína se prý ale s řediteli všech škol dohodli, že zajistí pro děti dozor. „Předpokládáme tedy, že k takovým případům ani nedojde, nebo budou výjimečné,“ řekla mluvčí magistrátu Marie Masaříková.