VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stáže v cizině: jinde se o ně perou, na UTB ne

Zlín - (ANKETA) Zlínští vysokoškoláci ozahraniční praxe a studijní stáže na rozdíl od ostatních moravských univerzit valný zájem nejeví. Vyplývá to alespoň zvyjádření jednotlivých vysokých škol a agentur. Cenné jazykové iprofesní zkušenosti by přitom výrazně zjednodušily jejich uplatnění na trhu práce. Příčin může být podle asistentky výměnného pobytu programu Erasmus vČR Petry Krňanské několik.

20.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Kořínková Eva

„Domnívám se, že nezájem studentů o praxe a stáže v zahraničí je dán především strachem z nedostatečných jazykových kompetencí a z důvodu financí,“ objasnila Krňanská z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

Každý zájemce, který by rád na několik měsíců až rok do zahraničí vyjel, musí totiž projít jazykovým testem. A pobyt v cizí zemi si kromě vyplaceného grantu musí hradit sám. Ten se například u půlročního studijního pobytu ve Velké Británii pohybuje okolo pět set eur, u pracovní stáže činí více než osm set eur.

Zájem mohl být větší

Univerzita Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně má přibližně dvanáct tisíc studentů. V letošním akademickém roce plánuje vyslat na studijní pobyt do zahraniční v rámci programu Erasmus 128 studentů a 18 studentů na pracovní stáž Erasmus. Zájemci mohou kromě států Evropské unie vyjet do Turecka, Norska, Lichtenštejnska a na Island.

„Zatím máme obsazeno 88 studijních pobytů, několik lidí poptává i pracovní stáže. Přestože zájem postupně narůstá, mohl by být určitě vyšší,“ míní Jan Malý z rektorátu UTB.

Jaké optimální číslo za univerzitu by si představoval, však sdělit nedokázal.

„Těžko říct. Někteří studenti jsou šikovní, ale mají tady zřejmě závazky, tak odjet nechtějí. Fakulta managementu a ekonomiky měla ale představu, že by každý student měl mít zkušenost s výjezdem do zahraničí,“ poznamenal Malý.

A co vy? Ať jste student nebo pracující, zajímáte se o další možnosti svého rozvoje? Účastníte se stáží, praxí či vzdělávacích kurzů dobrovolně a rádi, nebo jen těžko hledáte čas a chuť na další rozšiřování vědomostí? Hlasujte v anketě vedle článku.

Stejný cíl do budoucna naznačil i prorektor pro mezinárodní vztahy Aleš Gregar.

„Jistý posun je, ale cesta bude ještě náročná. Budeme se snažit shánět další kontakty na zahraničních univerzitách a nabízet tak studentům další zajímavé možnosti,“ sdělil Gregar.

Loni využilo na UTB nabídky celkem 124 studentů, v předchozím roce 84 vysokoškoláků. Univerzita se snaží studenty motivovat prostřednictvím prezentací, které připravují pro studenty proděkani pro zahraniční vztahy. Ti na ně zvou také již zkušené cestovatele, kteří v zahraničí byli.

Velmi nízký zájem z řad studentů UTB pozoruje zlínská organizace AISEC, jenž nabízí odborné pracovní stáže v oblasti ekonomiky ve firmách po celém světě.

„Už několik let využije tuto možnost sedm až deset lidí. Oproti ostatním univerzitám je to velký rozdíl. Jinde jsou vysokoškoláci dravější, ve Zlíně spíše pasivní,“ zhodnotila prezidentka Jitka Motýlová.

Minimální počet výjezdů by se podle ní měl pohybovat alespoň kolem dvacíti.

„Může za to více faktorů. Jazykové vybavení i nedostatečná propagace,“ míní Motýlová. Právě tu chce prý AISEC zlepšit pořádáním seminářů zaměřených na konkrétní zemi a výlepem propagačních plakátů.

Pracovní stáže vedou nad studijními

U pracovních stáží technického zaměření, které zajišťuje agentura IAESTE při UTB Zlín, je prý ale zájem vyšší.

„Studenti o naše praxe zájem mají, protože nejsou studijní, ale pracovní v jejich oboru. Zaplní se vždy. Bohužel, někteří mají problém projít testem z angličtiny a němčiny,“ objasnila koordinátorka výměny Eva Jirčíková.

Ředitelka Ústavu jazyků zlínské fakulty humanitních studií Věra Kozáková si však nemyslí, že by na UTB nebylo dostatek možností, jak se jazyky naučit.

„Kromě dobrovolných kurzů nabízíme i placené za nižší cenu než u soukromých poskytovatelů. Studenti si mají možnost udělat i certifikované zkoušky, například English Business Communications, které jsou uznávány na celém světě“ přiblížila Kozáková.

Brzdou podle ředitelky tedy nejsou jazyky.

„Většina studentů je asi spíš lenivých,“ domnívá se.

Pro srovnání, Mendelova lesnická a zemědělská univerzita v Brně nabízí ročně pro studenty až 280 míst na zahraniční pobyty a praktické stáže.

„Nabízená místa jsou z osmadevadesáti procent obsazena,“ přiblížila Daniela Böhmová z mezinárodního oddělení.

„Studenty motivujeme organizací různých akcí v průběhu celého akademického roku, kde se mohou setkávat se studenty z partnerských univerzit,“ objasnila.

Cenné zkušenosti

Ani Univerzita Palackého v Olomouci se s nedostatkem zájemců rozhodně nepotýká.

„O stáže je velký zájem, studenty nijak motivovat nemusíme. Jejich počet je naopak limitován přidělenými kvótami programu Erasmus. V loňském roce vyjelo jen na pracovní stáž 25 studentů, pro letošní rok počítáme s přibližně čtyřiceti,“ přiblížila Yvona Vyhnánková z kanceláře zahraničních styků.

Přestože ze Zlína nevyjíždí do zahraničí tolik vysokoškoláků jako odjinud, zkušenosti bývají prý vesměs pozitivní.

„Praxe jim přinášejí nejen nové zkušenosti z oboru a prověření jazykových znalostí, ale také poznávání života v zahraničí z jiného než jen turistického pohledu,“ podotkla koordinátorka výměny IAESTE ve Zlíně Eva Jirčíková.

Podle mluvčí zlínského Úřadu práce Miriam Majdyšové jsou každé zkušenosti velmi cenné pro budoucí povolání.

„Každý výjezd něco přinese, obzvlášť pokud se jedná minimálně o několikaměsíční pobyt. Bezesporu to může pomoci absolventům při hledání zaměstnání,“ zdůraznila Majdyšová.

Autor: Marie Šidlová

Perete se o možnost stáží, praxí či dalších možností vzdělávání ať už při studiu či při práci?

2. Ne, jsem dost vytížený/á.

33 %

3. Takové možnosti ani nemám.

0 %

4. Nevím, záleží na situaci.

0 %

5. Ať chci nebo nechci, musím se jich účastnit.

0 %

1. Ano, mám o to zájem a využívám nabízených možností.

67 %

Hlasovalo: 3

Anketa byla ukončena

20.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brankář zlísnkých hokejových beranů Libor Kašík si volby nenechal také ujít.
8

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

Hokejisté Aukro Berani Zlín. Ilustrační foto

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

Ani jsem nevěděl, jak mám slavit. Prostě jsem zvedl ruce a díval se okolo,“ vykládal Štěpán Fryšara, 19letý útočník hokejistů Aukro Berani Zlín, který v nedělním zápase s Plzní svou premiérovou trefou stáhl náskok na 3:4 a zařídil parádní infarktovou koncovkou bod za porážku 4:5 po samostatných nájezdech.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Zlámala mlha nepřekvapila. Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani. A jako jediného přímého aktéra utkání jej nepřekvapila ani hustá mlha, kvůli které se zápas málem nedohrál.

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Máte fotku, jak letos volíte? Pošlete nám ji na editori.zlin@denik.cz, rádi vám ji zveřejníme na našem webu a ty nejlepší i tištěném vydání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení