Průvodce zájemcům ukazoval a představoval výtvory architektů, výtvarníků a kutilů z celé republiky, kteří se podíleli na tvorbě krmítek. Lidé se kochali krásou okolí i šikovných rukou řemeslníků.

„Moc se mi líbila ta budka na stromě, která vypadala jako hlava sochy," prozradila devítiletá Anička Semelová, která do Luhačovic dorazila společně s rodiči a bráškou až z Olomouce. „Jeli jsme sem na výlet a moc se nám tady líbí, je tu krásně," zhodnotili atmosféru luhačovického festivalového dne rodiče Aničky.

Jedna z hlavních akcí Slavnosti ptačích budek byla vernisáž Trasy uměleckých ptačích krmítek a budek.

„Koncem dubna a počátkem května přilétají tažní ptáci ze svých zimovišť. 1. dubna slavíme Mezinárodní den ptactva a o první květnové neděli se v mnoha městech u nás již 20 let koná Vítání ptačího zpěvu," připomněla Blanka Petráková z luhačovického muzea.

Na tyto příležitosti navázal Luhačovický okrašlovací spolek Calma formou výtvarného sympozia „Z domova". V rámci projektu spolek Calma oslovil nejen profesionální výtvarníky, ale i širokou veřejnost a školy, aby obohatily Luhačovice o vlastnoručně vytvořený objekt, budku či krmítko.

Po jejich osazení vznikla tematická pěší stezka lemující lázeňské údolí v Luhačovicích.

Kdo se v sobotu prošel po kolonádě, nemohl minout ani mladé ženy oblečené do historických kostýmů. Zvaly hosty na módní přehlídku okrašlovacího spolku, která se konala v prostorách haly pramenu Vincentka.

Tento sál tak krátce po třetí hodině doslova praskal ve švech. Všichni očekávali začátek přehlídky, který se nesl v duchu Slavnosti ptačích budek: jmenovala se totiž Všude samé peří.

„S přehlídkami historických kostýmů, které pořádáme, máme zkušenosti hlavně v plesové sezoně nebo v rámci akce Otevírání pramenů," uvedla další z organizátorek Silvie Václavíková.

Krásné historické modely ukázaly divákům přehlídky, jak rafinovaná, ženská a cudná byla móda v době našich praprababiček. Všem přítomným modelkám zdobily hlavu klobouky, o kterých by se jistě dalo říci, že jsou umělecká díla. Díky tématu módní přehlídky zdobily klobouky modelek aplikace tvořené z peří pštrosa či páva. Nechyběli však ani vypreparovaní ptáci, například káně nebo také straka.

Tvůrci přehlídky tak zaslouženě získali velký potlesk. „Bylo to velice pěkné a zajímavé. Všechny modely se mi moc líbily. Dříve byly ženské aspoň ženské," zhodnotila jedna z účastnic Monika Martincová z Luhačovic.

„Modely byly krásné, kdybych mohla, hned bych je nosila," zasnila se další spokojená návštěvnice Alena Krupíková ze Vsetína.

Sobotní den na luhačovické kolonádě se organizátorům vydařil. „Pomohlo jistě i krásné slunečné počasí," pouusmála se Václavíková.