Letěl nízko, pomalu, že zvuk nebyl opožděný od samotného stroje. Spíše to bylo pěkné zpestření dne," pousmál se Radek Polášek. „Byla to L-159, při druhém průletu jsem si ji stihl pěkně prohlédnout," potvrdil na sociální síti další z Otrokovických. Také někteří úředníci z otrokovického městského úřadu let stíhaček zaslechli.

„Někteří je opravdu slyšeli. Proč nad městem letěly a o co se jednalo, to však přesně nevíme. Žádnou oficiální zprávu od ministerstva obrany či Armády ČR nemáme," konstatoval Jiří Turčín z radnice.

Jak se Deníku podařilo zjistit, jednalo se skutečně o letoun L-159 z 21. základny taktického letectva z Čáslavi.

„V tomto prostoru uskutečnil 20. března v čase 13.30 hodin plánovaný standardní výcvikový let. Jednalo se konkrétně o navigační let s přiblížením přes letiště Otrokovice a Kunovice, dále letoun pokračoval směrem na Praděd," informovala mluvčí Armády ČR Jana Růžičková.

Ujistila také, že veškeré lety vojenských pilotů jsou prováděny podle předpisů a norem pro létání letectva Armády ČR a podle plánů letů za dodržení veškerých výškových a geografických omezení.

„Každý let vojenských letounů lze dohledat a prověřit. Během tohoto nebyly podle inspektora bezpečnosti porušeny žádné letecké předpisy či nařízení," doplnila Jana Růžičková.