Policie případ „UH vědeckotechnologický park“ odložila. Pracuje na něm však stále OLAF, Evropský úřad pro boj proti korupci

Na podezření, že ministerstvo průmyslu a obchodu nepostupovalo při udělování dotace podle pravidel, upozornila česká nevládní organizace Transparency International (TI) na jaře loňského roku. Ministerstvo podle ní přiznalo UTB peníze bez vypracování ekonomického posudku a dostatečného počtu bodů pro získání financí.

Transparency International poukazovala také na fakt, že součástí plánovaného parku v Uherském Hradišti-Mařaticích má být kromě residenční čtvrti i výstavba relaxační části včetně fitness, sauny, odpočinkového bazénu a víceúčelové haly. Ministerstvo však tvrdilo, že postupovalo striktně podle pravidel. Jaký je závěr? Během tři čtvrtě roku se podle právníka TI Petra Jansy nic podstatného neudálo.

„Policie odložila případ s tím, že se podezření na korupci nepotvrdilo. OLAF nás v polovině léta informoval o tom, že podnět do Bruselu dorazil. Ale rychlost úřadu, který tak zareagoval po třech měsících, nás moc nenadchla. Takže si zatím od prošetřování moc neslibujeme. Ale třeba nás za dva roky překvapí,“ poznamenal s trochou nadsázky Jansa.Dodal, že nevládní organizace OLAF požádala, aby ji informoval o případném výsledku šetření.„Úřad by se proto měl ozvat. Někdy nás ale o verdiktu neinformuje ani policie,“ dodal právník TI.

Deníku dorazilo z Bruselu jen obecné vyjádření. „Mohu potvrdit, že OLAF vyhodnocuje jisté informace, které se týkají podezření zneužití evropských fondů, konkrétně projektu Univerzity Tomáše Bati. Vyšetřování podléhá standardnímu procesu. Do té doby, než záležitost vyřešíme, nebudeme situaci komentovat,“ zareagoval zástupce tiskového mluvčího OLAF Johan Wullt. V jaké fázi vyšetřování evropský úřad je a jak dlouho by mu mohlo trvat, nesdělil.

Kvůli projektu „UH vědeckotechno­logický park“ byl vloni odvolán z funkce někdejší rektor UTB Ignác Hoza. Podezření z korumpování ministerských úředníků však odmítá. Stejně tak uherskohradišťský podnikatel Pavel Berka, který je autorem kontroverzního projektu. Správní rada univerzity naopak aktivitu Transparency International uvítala. Záměr jí totiž připadal pochybný, a proto neschválila nákup pozemků pro jeho výstavbu. Nyní je už pro Univerzitu Tomáše Bati projekt pod hlavičkou rektora Hozy v podstatě zapomenutý.