„S nápadem přišla skupinka místních nadšenců. Nejdříve jsme na zapůjčených lyžích vyzkoušeli, jestli to vůbec půjde, pak jsme zakoupili osm párů a v sobotu zahájili provoz pro veřejnost,“ uvedl správce svahu Václav Hrnčiřík. „Není to až taková rarita, jak se zdá. Ve světě i jinde v republice už je letní lyžování poměrně známý sport. Jen do našich končin se ještě nedostal, což je škoda,“ myslí si.

Pokud se tento poněkud průkopnický sport ve Štítné uchytne, tamní lyžařský vlek nebude přes léto zahálet. „Lidé nebudou muset chodit stále jen k vodě, můžou vyrazit i na lyže,“ usmál se Hrnčiřík. Od klasického lyžování se to letní prý příliš neliší. Pokud ale sportovec upadne, bývají pády o něco tvrdší. „Proto si obzvláště děti nasazují helmy a chrániče na záda,“ vysvětlil Hrnčiřík.

Na štítenském svahu si letos v létě zatrénovala například už i devatenáctiletá Lucie Surovcová z nedalekého Brumova, která je nyní na juniorském mistrovství světa v italských Dolomitech. „Dali jsme se na to, protože kopec je na trénink velmi vhodný. Lucce se na závodech zatím velice daří. V pátek skončila čtvrtá v obřím slalomu a předtím dojela pátá v Super G,“ uvedl její otec Luboš Surovec.

Podle toho, jaký bude o sport zájem, upraví správce provozní dobu svahu. Aktuální informace se dají snadno vyhledat na internetových stránkách obce.