Jednání se šesti desítkami starostů, místostarostů a radních z regionu se zúčastnil například i první náměstek ministra financí Ivan Fuchsa (ODS) i místopředseda vlády a zároveň ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). „Například elektrárny jsou roztroušené po celé republice, určitou daň by měly platit v každém místě provozu. Myslím si, že by to v daňovém systému do budoucna mělo být zohledněno, podobně jako to bylo v minulosti,“ myslí si Nečas.

Svůj názor demonstroval také na příkladu zlínské obce Lípa. „Působí v ní firmy, které mají roční obrat pět miliard korun, aniž ta obec z toho má nějaký přínos,“ řekl. Jedná se například o pobočku Plzeňského prazdroje nebo logistické společnosti, jako je Star Zlín nebo Geis CZ.

Stejného názoru byl i náměstek Fuchsa. „Musíme obce motivovat, aby vytvářely podmínky pro podnikání. Z firem na svém území musí cítit prospěch. Je k tomu ale potřeba najít ten správný mechanismus,“ sdělil. Podle Nečase by se to mělo podařit nejpozději v letech 2009 až 2010.

Starosta Lípy Jiří Křivinka (ODS) by tento krok uvítal. Obec totiž podle něj v současnosti podnikání pociťuje spíš v tom negativním slova smyslu, a to, co se týče například hustoty provozu, stavu silnic nebo životního prostředí. Souhlasí s tím také starosta Slavičína Jaroslav Končický (ODS). „Stávající systém by se měl změnit. Firmy by ale neměly platit tam, kde mají sídlo, ale kde jsou provozovny,“ řekl.

Nápad se zamlouvá nejen občanskodemokratickým starostům. „Každé peníze navíc jsou pro malou obec dobré, bylo by to určitě dobré,“ myslí si starostka Sazovic na Zlínsku Edita Hrbáčková (bezpartajní). „Ale na nějaký velký rozvoj podnikání bych to zase neviděla. Máme teď v obci asi osm podnikatelů a nenapadá mě, kam by se dali umístit noví,“ dodala.

Kromě otázky podnikatelů a rozpočtového určení daní probírali příslušníci ODS ve Všemině například i problematiku sociálních služeb, čerpání peněz z evropských fondů, cestovního ruchu, lesnictví, zemědělství, rozvoje venkova nebo dopravy.