Obě součásti výbavy se řadí mezi takzvané donucovací prostředky.

Jejich použití povoluje strážníkům novela zákona o obecní policii, která vešla v platnost s příchodem nového roku. Teleskopické obušky svou velikostí ve složeném stavu odpovídají kapesní baterce. Roztažené jsou pak asi padesát centimetrů dlouhé.

„Hlavní výhodou je právě jejich skladnost, což se projeví nejen při běžném nošení, ale zejména při pronásledování osob,“ přiblížil Vašut.

Druhá novinka, v médiích často diskutovaný elektrický paralyzér, je schopen do člověka pustit výboj 500 tisíc Voltů. Nejedná se o takzvaný taser, který je schopen zlikvidovat útočníka na dálku, ale o dotykový paralyzér, který je běžně dostupný lidem starším osmnácti let.

Rožnovská městská policie prozatím zakoupila dva exempláře. „V průběhu ledna prošli všichni naši strážníci školením k jejich použití. Dozvěděli se zejména, na které části těla by měli paralyzér přikládat. Jde například o ramena, kolena či stehna. V žádném případě ne do obličeje či přímo na srdeční oblast,“ popsal Vašut.

Sám si také vyzkoušel účinky paralyzéru přímo na sobě. „Musím říci, že to není příjemný zážitek,“ poznamenal Vašut.

Rožnovští strážníci si od používání paralyzérů slibují snažší zpacifikování například agresivních útočníků, se kterými se v poslední době setkávají stále častěji. „Pouze krátký čtyřvteřinový výboj by měl postačit k ochromení osoby a dát strážníkovi dostatek času například k nasazení pout,“ vylíčil Vašut. Na místě je však podle něj vždy opatrnost. „Doufejme, že je nebudeme muset používat vůbec nebo alespoň ne často,“ dodal šéf rožnovských strážníků.

Strážníkům v sousedním Valašském Meziříčí prozatím paralyzéry i tasery ve služební výbavě chybí. „Použití taserů není dokonale legislativně vyřešeno a elektrické paralyzéry mohou člověku ublížit. Navíc neúčinkují na opilce,“ vysvětlil mluvčí městského úřadu v Meziříčí Josef Beneš.

Přesto není vyloučeno, že se i zdejší strážníci nových paralyzérů dočkají. „Zvažujeme jejich pořízení v rámci prevence kriminality, kdy chceme pořádat přednášky pro ženy a seniory zaměřené na sebeobranu,“ prozradil Beneš.

Ani darebáci ve Vsetíně se při provinění elektrického šoku ze strany strážníků obávat nemusejí. „Pořizování paralyzerů ani taserů neplánujeme. Zůstaneme u klasických obušků,“ potvrdil ředitel vsetínských strážců pořádku Nikolaj Martinák. Uvedl přitom dva důvody, proč možnosti používat paralyzéry zdejší městská policie nevyužije.

Prvním z nich jsou dosavadní zkušenosti z praxe. „Z té vyplývá, že při běžné činnosti strážníků ve Vsetíně to opravdu není nutné,“ poznamenal Martinák.

Druhým důvodem je možné nebezpečí, které s sebou použití paralyzéru nese. „Přece jen jde o elektrické zařízení, kdy hrozí riziko neadekvátní újmy tomu, proti komu je použito,“ vyjádřil obavu ředitel strážníků.

Také odborníci se shodují, že u oslabených lidí může použití paralyzéru ublížit. „U některých jedinců, kteří mají například nepravidelný srdeční rytmus nebo trpí epilepsií, může elektrický šok dopadnout špatně,“ potvrdil internista Pavol Lambert.

Ne všichni se však účinků paralyzérů bojí a s jejich zařazením do výbavy strážců pořádku souhlasí. „Nebezpečná může být v podstatě jakákoliv součást výzbroje strážníků, pokud je nesprávně použita. Ať je to paralyzér nebo obušek. Ať je tedy klidně mají, ale důležité je, aby je nezneužívali,“ mínil napříkad Zbyněk Loukota ze Vsetína.