Někdy se také stává, že se počet návštěvníků téměř zdvojnásobí, například v době Velikonoc, kdy přijede do Zlína až 11 tisíc lidí. „To znamená samozřejmě velký pohyb lidí a vozidel," doplnil Ivan Matějíček, proč padlo rozhodnutí zřídit novou služebnu Městské policie právě ve Štípě.
Strážníci kontrolují průjezdnost všech složek Integrovaného záchranného systému včetně městské hromadné dopravy, dohlížejí i na parkování vozidel. „Také v součinnosti s Policií ČR provádíme uzavírky silnic při mimořádné návštěvnosti zoo," přiblížil Matějíček. „K naší běžné činnosti patří i kontrola zoo. Jsme voláni k případům, kdy se najde někdo, kdo ničí vybavení zahrady nebo narušuje veřejný pořádek," vyjmenoval dále Matějíček.
Vzpomněl přitom příklad, kdy hrál Zlín hokejové zápasy s Plzní. „Fanoušci z Plzně si den krátili návštěvou zoologické zahrady, ale převraceli koše, byli hluční a různě se projevovali. Rušili zvířata a ostatní návštěvníky zahrady, proto jsme museli proti těmto výtržníkům zakročit," uvedl velitel okrsku Štípa.
Strážníci tohoto okrsku se nesetkávají jen s neukázněnými návštěvníky v areálu zoologické zahrady. „Také jsme zaměstnancům pomáhali nahánět pávy i jiná zvířata, která se šla podívat ven ze svého výběhu," usmál se velitel. „Dokonce se v zoo ztratily děti, které jsme poté našli v pořádku na parkovišti mimo areál zoologické zahrady," dodal. Práce strážníků tohoto okrsku se však nevztahuje pouze na místní část Štípa. „Při výběru a umístění nové služebny jsme se snažili najít takovou lokalitu, abychom mohli vykonávat činnosti v Kostelci, Velíkové, Lužkovicích, Klečůvce, Přílukách a také podle veřejnoprávní smlouvy v obci Hvozdná a ve Fryštáku," uvedl ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.
„Je potěšující, že čtyři strážníci, kteří jsou momentálně určeni pro tuto služebnu, dokážou pracovně obsáhnout katastr, který si rozlohou nezadá se Zlínem. Přesto bychom rádi do budoucna posílili početní stav služebny okrsku Štípa, pokud to rozpočet města dovolí," poznamenal ředitel strážníků.
Den na okrsku začíná strážníkům rozdělením celodenních úkolů a převzetím policejní techniky. „Ve dnech školního vyučování vykonáváme dozor u škol a školek, dbáme na bezpečnost dětí ve Štípě a ve Hvozdné při jejich cestě do školy i z ní," připomněl velitel okrsku.
Po ukončení dozoru nastává běžný pracovní režim. „Prověřujeme oznámení obyvatel, například řešíme drobné krádeže, černé skládky, přestupky a také oznamy z centrálního operačního střediska," přiblížil Matějíček.
Okrsek spolupracuje s komisemi místních částí. „Reagujeme na potřeby lidí a na to, jak můžeme pomoci," vysvětlil velitel. „Dále spolupracujeme s hasiči, školami i sportovními areály a v neposlední řadě se štípskou farností, kde pravidelně pomáháme pořadatelům zabezpečovat kulturní akce v místní lokalitě," dodal.
Když byla ve Štípě velká voda, strážníci společně s hasiči zajišťovali obyvatelům materiální a technickou pomoc. Asistovali také při převozech archiválií ze Státního archivu Klečůvka. „Naše zaměření je široké, od asistencí až po prevenci," vysvětlil velitel Matějíček.
Jak říká, pro strážníky z okrsku je důležitá i komunikace s místními lidmi. „I když nevybereme moc pokut, je naše činnost vidět. Ve výsledku to znamená, že zaznamenáváme méně přestupků než v centru města," doplnil.
Okrsek podle něj funguje trochu jinak než ve městě. „Není zde taková anonymita jako v centru města. Lidé zde mají k sobě blíž, navzájem se známe. Je to jiné," dodal na závěr.