Zlínští strážníci se ročně postarají přibližně o tři stovky zvířat. A že se zdaleka nejedná jen o psy, dokazují případy z posledních dní, mezi nimiž se překvapivě často objevují poštolky.

„Nejde vždy o mláďata, která předčasně vypadla z hnízda, ale také o starší kusy, které si poranily křídlo a bez pomoci by nebyly schopny dalšího letu,“ přiblížil Pavel Janík.

Kachní máma mezi koly aut

Z ptačí říše se pak strážníci věnovali také kosímu mláděti, jiřičkám nebo kachně, která se i se svými káčaty zatoulala na zastávku MHD v blízkosti mimořádně frekventované silnice. Pomoc potřeboval i savec z řádu letounů – netopýr.

„Z místní části Lužkovice jsme pak převezli do útulku jedenáct malých koťat, z nichž některá nebyla v nejlepším zdravotním stavu. Další kotě, které na sebe upozorňovalo hlasitým a tesknivým mňoukáním strážníci odchytli na sídlišti Jižní Svahy,“ pokračoval ve výčtu Pavel Janík.

Začátkem července se podél potoku ve čtvrti Mokrá promenádovala větší želva. Hlídka se dotazovala v okolních domech, jestli plaz nepochází z jejich chovu, ale bezvýsledně.

Středa 14. a čtvrtek 15. července opět patřily poštolkám. Jedna se poranila u budovy Odboru sociálních věcí Magistrátu města Zlína na třídě Tomáše Bati, kde ji objevily tamní pracovnice. Druhá pravděpodobně vypadla z hnízda v průmyslovém areálu a útočiště hledala u okna v přízemí.

„I v těchto případech je strážníci převezli do útulku, který úzce spolupracuje se Záchrannou stanicí volně žijících živočichů v Buchlovicích,“ uzavřel Pavel Janík.