Stejně jako řada dalších seniorů a dětí, kterým zdarma reflexní pásky včera rozdávala u přechodů ve Zlíně městská policie. „Každý večer, když se vracím domů za tmy, tak musím jít kus po silnici, kde není chodník a veřejné osvětlení je slabé," vysvětlila své obavy ze srážky autem pracující důchodkyně Peroutková.

Od vnoučat ví, že už se prodává oblečení, které je vybaveno reflexními prvky od výrobce, ale je podle ní pouze pro mladou generaci. „Navíc je drahé," posteskla si seniorka. Včerejší „dárek" strážníků v podobě pásky přes rukáv tak nesmírně ocenila. „Budu se teď cítit na cestě mnohem bezpečněji," pousmála se se znatelným zklidněním v hlase.

Obavy, jaké má Věra Peroutková, nejsou vůbec ojedinělé. Strážníci o tom vědí, důkazem jsou ostatně smutné případy.

K jednomu takovému došlo koncem loňského roku na Uherskohradišťsku. Bez jakýchkoliv reflexních prvků v tmavém oblečení se vydal ven dvaatřicetiletý chodec, kterého srazil pětadvacetiletý řidič. Ve tmě totiž řidič muže vůbec neviděl.

„Zřejmě dostatečně nesledoval situaci před sebou a nejel takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit na vzdálenost, na kterou měl před sebou rozhled. Tedy tak, aby nenarazil do překážky či člověka, který by se před ním objevil," popsal smutnou událost při níž zahynul chodec, krajský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Právě alarmující statistiky střetů chodců s auty byly hlavním popudem, aby se zlínští strážníci ve spolupráci se zlínským magistrátem rozhodli situaci s dodržováním zásad bezpečnosti chodců v silničním provozu řešit.

Proto včera ráno rozjeli dopravně-bezpečnostní akci, při které rozdávali dětem, které šly do školy, u přechodů reflexní pásky. „Aktuálně reagujeme na oblečení chodců a zvláště dětí, které je často tmavé a bez reflexních prvků Za snížené viditelnosti je snadno přehlédnutelné," přiblížil ředitel městské policie ve Zlíně Milan Kladníček.

Pásky dostávali kromě dětí i starší lidé a senioři. „Jsou to skupiny obyvatel, které jsou provozem na silnicích nejvíce ohroženy," dodal Milan Kladníček.

„Jsem moc ráda, že se něco dělá pro bezpečnost dětí," pochválila akci strážníků Žaneta Kolouchová, která ráno doprovázela své děti do školy. Postěžovala si, že ráno kolem školy, kam její děti chodí, je hustý provoz, proto je vděčná za ranní dohled hlídek městské policie u škol.

I dětem se pásky líbily a hned si je nasadily. „Je to super," pochvalovaly si školačky Markéta a Sára. O pásky byl velký zájem i mezi seniory. „Myslím si, že je to dobré, hlavně za šera na procházce. Určitě to budeme používat," slíbili manželé Klepalovi.

„Je to super, je nás aspoň vidět. My reflexní prvky používáme, i děti je mají na oblečení a aktovkách," prozradila maminka Petra Štramberská.

„Já používám baterku, protože větší část roku bydlím na chatě na Rusavě a trvale chodím po cestě. Toto je novinka a jsem rád, že jsem to dostal," doplnil ji Jaroslav Hrbek.

Akci kvitoval i krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík. „Čím více budou lidé bezpečnostní reflexní prvky používat, tím lépe. Určitě to bude mít pozitivní vliv na bezpečnost chodců a snížení nehodovosti," řekl na závěr.