VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mít postel a střechu nad hlavou je ráj

ZLÍN - Co to znamená mít kam složit hlavu, dobře ví osmapadesátiletý Josef Linhart. I když už totiž několik let přebývá v azylovém domě Českého červeného kříže ve Zlíně, má také zkušenosti se životem na ulici.

18.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Bára Havelková

Tohoto rodilého Zlíňana dohnala do těžké situace náhlá ztráta zaměstnání, které vykonával od poloviny šedesátých let. „Pětadvacet let jsem jako klempíř pracoval pro bytovou správu. To bylo ale jenom do roku 1991, kdy ji zrušili. Pak už jsem se placatil, kde to šlo,“ pousmál se.

Něco víc než občasnou brigádu se však Josefu Linhartovi již sehnat nepodařilo. Kvůli tomu nakonec přišel i o střechu nad hlavou. „Bydlel jsem v půldomku na Dílech, ale nemohl jsem si ho udržet. Odstěhoval jsem se tedy k bratrovi,“ začal vyprávět.

Tím ovšem jeho útrapy ještě zdaleka skončit neměly. „Brácha měl velké dluhy. Kdyby mi o tom řekl, mohlo možná všechno dopadnout jinak, ale jednou v roce 2001 nebo 2002 jsem se vracel domů a dveře bytu byly zapečetěné. Co jsem měl uvnitř, jsem pak už zpátky nedostal,“ pokrčil smutně rameny. Bratrovi, který již nežije, prý nic nezazlívá, nic než smrt je nemohlo rozdělit.

Po krátké době, kdy mu přístřeší poskytoval jeden z bývalých přátel, se však ocitl na ulici. „I když to bylo jen na pár týdnů a v létě, přesto to byl horor. Měl jsem ještě klíče od vchodu domu, kde jsem bydlel předtím, tak jsem nějaký čas přespával na kartonech pod schody. To bylo ještě vcelku dobré,“ vzpomínal.

Noci na lavičce v parku byly bezesné

Někdy ale nezbylo než přenocovat na lavičce v parku. „Byla to bezesná a možná až moc krutá zkušenost. Zbylo mi v kapse něco peněz a tam se po setmění pohybovaly skupinky lidí, kteří by vás zmlátili do bezvědomí jen kvůli cigaretám,“ vysvětloval Linhart.

Skoro stejně nepříjemně ovšem působily pohledy kolemjdoucích za bílého dne. „Do podobné situace se mohl dostat každý z nich, ale na mě se dívali svrchu. Já jsem se na ně díval taky a viděl jsem, že mi nikdo nepomůže, že pomoci si můžu jen já sám,“ dodal.

Těch několik týdnů strávených prostě tam, kde se dalo, přesvědčilo Josefa Linharta, že musí udělat cokoli, aby na ulici nezůstal. „Vydal jsem se na sociálku. Poradili mi, abych se obrátil na azylový dům, a dali mi adresy dvou z nich. Tak jsem se ocitl tady,“ rozhlédl se kolem sebe.

Po týdnech na ulici byl azylový dům spásou

Do Azylového zařízení pro muže, které na Hornomlýnské ulici ve Zlíně spravuje Český červený kříž, se dostal zhruba před čtyřmi lety. „Střecha nad hlavou, postel a teplá voda, to byla spása. Tehdy po těch několika týdnech venku jsem si připadal jako v ráji. Byl to jednoduše krásný pocit,“ řekl s úsměvem.

Poskytnout někomu místo, kam by mohl složit hlavu, je podle něj jeden z největších darů, jaké může člověk ostatním dát. „Mám čisté šaty a v kuchyňce si můžeme připravit něco teplého do žaludku. To určitě ten, který nemusel žít jako my, nedokáže dost ocenit,“ míní Linhart.

Na pokoji se dvěma dalšími spolubydlícími mnoho soukromí nemá, jemu to však prý nijak nevadí. „Vždycky jsem trávil život ve společnosti více lidí, takže zvyknout si tady nebylo těžké. Potkal jsem tu řadu dobrých lidí a přátel,“ zdůraznil.

Velice si cení také toho, že i ti, kteří na tom sami nejsou nejlépe, chtějí pomáhat ostatním. „Taky se snažím udělat občas něco pro kamarády v azyláku, zvlášť pro ty, kteří třeba chodí o berlích. Já mám zatím zdravé nohy, tak proč bych jim někam nezašel nebo něco nevyřídil,“ podotkl.

Řadu různorodých a mnohdy značně vyhraněných charakterů, které se v azylovém domě sešly, spojily společné útrapy. „Jsme tady na tom prakticky všichni stejně. Každý má svůj osud a nějak se s ním vyrovnává. Mnohdy stačí jen se vypovídat,“ naznačil, jakou radost může člověk udělat druhému jen tím, že pozorně naslouchá.

Někoho osud zcela zlomil, já stále doufám

Najdou se ovšem i tací, které prožité těžkosti zlomily a dohnaly je až k vyloženému nepřátelství vůči svému okolí. „Škodí ale většinou hlavně sami sobě, už nevědí kudy kam,“ omlouval je.

Za agresivním chováním některých mužů bez domova však někdy stojí nejen velké množství smutných zkušeností, ale taky alkohol. „I já si dám štamprli nebo pivo, ačkoli na to moc nejsem. Znám ovšem svou míru, v hospodě nikdy moc dlouho nevydržím,“ zavrtěl hlavou.

Že neklesl až na dno a neutápí se v sebelítosti nebo zlosti, za to nejspíš Josef Linhart vděčí svému věčnému optimismu. „Nezahořkl jsem. Měl jsem k tomu mnohokrát dost blízko, ale vždycky jsem si nakonec řekl, že nějaká naděje tu pořád je a bude. Dál budu zkoušet štěstí, hledat práci a doufat,“ odvětil s vyrovnaným úsměvem.

Právě nedostatek práce a zoufalé pátrání po stálejším zaměstnání představuje nejtěžší zkoušku pro jeho psychiku. „Byl jsem zvyklý pořád něco dělat. Tahle nečinnost je pro mě jako umírání zaživa,“ sklopil hlavu. Pracoval dlouho a těžce, příležitostně třeba uklízel několikacentimetrové vrstvy sazí v teplárnách.

To vše se podepsalo na jeho zdraví. „Nemůžu do velkého mrazu ani na přímé slunce nebo do prašného prostředí. Doufám, že se mi ale povede sehnat místo vrátného,“ věří v úspěch. Nyní alespoň jako zkušený klempíř občas vyrábí plechová písmena pro reklamní neonové nápisy.

Azylový dům je místo plné naděje i beznaděje, zloby i vzájemné vstřícnosti. Především je ale naplněn vzpomínkami. „Stále se vracejí, ať už se týkají toho dobrého, či toho špatného, co bylo. Můžou člověka ničit, nebo držet nad vodou,“ řekl Linhart.

Pořád se vracejí dobré i špatné vzpomínky

On sám se snaží nemyslet na svého syna. „S manželkou jsme se rozvedli, už je to moře let. Odstěhovala se někam do Čech. Kluk teď má jiného tátu a nejspíš si mě ani nebude pamatovat,“ zamluvil otázku na svou nejbližší rodinu.

Někdo na něj však přece jen stále myslí. „Moje sestra žije v Americe ve státě Michigan. Pravidelně mi píše a když mám svátek nebo narozeniny, přibalí do obálky pár dolarů,“ zasmál se.

Radost mu dělají také vzpomínky na krásu střední Bečvy. „Jezdíval jsem s kamarády do přírody několikrát za rok. Rád bych se tam ještě aspoň jednou podíval, například na Pustevny, ty jsem miloval,“ zasnil se.

Největšího snu, toho o svém vlastním domově, vlastní, nevypůjčené střeše nad hlavou, se Josef Linhart nevzdává ani přes veškerou nejistotu budoucnosti.

„Pořád se ptám na práci, mám pocit, že jsem byl snad všude. Naděje, že se mi podaří sehnat nějaké stálé zaměstnání, mě ale neopustila,“ řekl rozhodně.
„Pak by se možná našel nějaký malý pokoj v podnájmu, to by mi stačilo,“ dodal skromně drobný, až křehce vypadají muž, a opět jako už poněkolikáté sklopil oči k zemi.

Nahravá se anketa
18.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 33 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme ideálně středoškoláka/vysokoškoláka se zaměřením na elektro nebo praxí na obdobné pozici. , Potřebná je pro nás Tvá znalost a orientace v elektroinstalačním materiálu se zaměřením především na silnoproud a dovednost na PC (MS Office nutností, SAP velkou výhodou, ne však podmínkou)., Vzhledem k charakteru práce se těšíme na někoho, kde je přirozeným leaderem a je zodpovědný a časově flexibilní a má dobré komunikační, vyjednávací a organizační schopnosti., Oceníme Tvou chuť se něco naučit a také učit nás., Tvou nutností je řidičský průkaz sk. B., Co budeš dělat?, Hlavní náplní Tvé práce bude komplexně řídit chod velkoobchodní prodejny s elektroinstalačním materiálem a svítidly a starat se o veškerou agentu spojenou s řízením a vedením celé prodejny., Dále na Tobě bude vedení pracovního kolektivu prodejny, aktivní komunikace s klienty a vyhledávání nových obchodních příležitostí., Budeš tvořit cenové nabídky a zpracovávat obchodní zakázky od A-Z., Součástí Tvé práce také bude úzká spolupráce s manažerem prodejny, nákupní, obchodním a marketingovým oddělením., Za Tvou práci Tě u nás čeká:, na začátku spolupráce Ti vše potřebné vysvětlí a ukáží zkušení kolegové, smlouva na HPP při nástupu,dvanáctkrát za rok dostaneš výplatu a to, že ji budeš mít na účtu včas, tak je u nás samozřejmostí, práci v perspektivní a stabilní společnosti s působnosti po celé ČR, čím šikovnější budeš, tím vyšší budou Tvé prémie, čekají Tě kolegové se smyslem pro humor a chutí do práce, pravidelně Tě budeme školit, a v neposlední řadě Tě čekají teambuildingové akce, jelikož si uvědomujeme důležitost správně fungujícího kolektivu., Životopisy zasílat na e-mail, do předmětu uvádět "Vedoucí podejny". Pracoviště: Janča & emas group s.r.o. - zlín, Březnická, č.p. 5602, 760 01 Zlín 1. Informace: Ing. Veselá Markéta, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Očekáváme samostatnost, spolehlivost, příjemné vystupování, ochotu učit se novým věcem. Pracoviště: Rosa market s.r.o. - zlín - j.a.bati, J. A. Bati, č.p. 5637, 760 01 Zlín 1. Informace: Dagmar Vilímková, +420 724 412 896.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Obsluha konfekčních strojů.. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Benefity: 1 týden dovolené navíc, 13., 14. mzda, Flexi Pass, záv. stravování, penzijní připojištění, náborový příspěvek 10.000,- Kč. Pracoviště: Trelleborg wheel systems czech republic a.s. - otrokovice, tř. Tomáše Bati, č.p. 1740, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Nikola Šimoníková, +420 267 112 759,605 227 327.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Opraváři, mechanici. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: pozitivní a zodpovědný přístup ke svěřeným úkolům, samostanost, důslednost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem, praxe vítána (není podmínkou), vhodné pro absolventy, Náplň práce: opravy vrtných souprav Vermeer, opravy a údržba osobních a nákladních vozidel, strojů. , Výhody: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní pojištění., Po zapracování možnost prodloužení prracovního poměru na dobu neurčitou. Pracoviště: Michlovský - protlaky, a.s., 763 51 Bohuslavice u Zlína. Informace: Kužilková Gabriela, +420 731 622 807.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovenský fotbalista ve službách Zlína Róbert Matejov se musel v sobotním zápase s Mladou Boleslaví několikrát občerstvit. Vedro bylo velké.

Vítězství nad Boleslaví je i pro Železníka, prohlásil Matejov

Zkušený útočník Tomáš Poznar (na snímku) navlékl dres rodného Zlína po téměř dvou letech.
39

Klukům děkuji za krásnou premiéru, vzkázal spoluhráčům Poznar

Bílkova paráda. Ševci po famózním obratu skolili Boleslav

Fanklub defenzivního fotbalu má smůlu, ševci v úvodním zápase FORTUNA:LIGY předvedli neuvěřitelný obrat, Mladou Boleslav po heroickém výkonu skolili 3:2, když od 64. minuty prohrávali 0:2. Tři body Fastavu vystřelil v nastaveném čase Francouz Beauguel.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Při svatbě nám pršelo štěstí, říká výherkyně prstenu s brilianty Radka Vaculková

Manželům Radce a Františkovi Vaculkovým z Dolního Němčí přálo štěstí a zvítězili v soutěži Svatební pár Deníku 2018. Proto si v redakci Slováckého deníku převzali v těchto dnech z rukou autora ceny Zbyňka Zimčíka, majitele uherskohradišťského studia Filip – prsten s brilianty.

Drsná trať, skvělé výkony, stovky fanoušků. Cyklisté ve Zlíně bavili

Skvělé výkony, zlatý triumf české reprezentantky Nikoly Noskové a tisíce natěšených fanoušků podél trati. Mistrovství Evropy v silniční cyklistice do třiadvaceti let a juniorů, které o víkendu hostil Zlín a nejbližší okolí, dalo na chvíli zapomenout i na slavnou Tour de France.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT