„Je to v dezolátním stavu. Do střechy zatéká, topení je rozkradené. Chtěli jsme zde zařídit domov důchodců, ale nedostává se nám peněz,“ posteskl si starosta Podkopné Lhoty Lubomír Minařík. Dalším z příkladů dříve hojně navštěvované oblasti je kdysi velmi populární rekreační areál Pahrbek u slepého ramene řeky Moravy v Napajedlích. Ubytovací kapacita je podle nabídky v realitní kanceláři čtyři až pět set lidí, majitele však trápí jejich úbytek. Včera jich podle recepčních byla v kempu asi stovka.

„Zatím jsme tu třináct let, takže nemohu situaci přesně srovnat s předchozími lety. Dříve tady ale měly firmy a odbory nastálo umístěné chatky a přívěsy, které byly pořád plné. Teď jsme rádi, když se kemp zaplní,“ poznamenala spolumajitelka Pahrbku Jana Gazdošová. Podle ní je odliv zákazníků zapříčiněn i tím, že za totality bylo jen pár vytipovaných míst, kam lidé mohli jezdit.

„O to je jich teď míň. Musí se hledat cesty, jak opět zákazníky přivést zpět,“ podotkla. Nyní majitelé shání investora, který by jim pomohl kemp pozvednout na evropskou úroveň. „Předpokládá se totiž rozvoj turistických aktivit mezi Napajedly a Spytihněví,“ dodala Gazdošová. Do Napajedel rád jezdil i Roman Herink ze Zlína. „Koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let byl areál velmi oblíbený,“ zmínil Herink. Invalidní muž pobýval v kempu spolu s tělesně postiženými přáteli. „Postupně ale Pahrbek chátral a objevovala se nová konkurující místa. Kdyby se spravil, znovu bychom tam jezdili,“ ujistil ovšem Herink.

Dodal, že se jedná o místo přirozeně přístupné pro vozíčkáře a že nyní, když je v provozu Baťův kanál, potenciální atraktivita místa ještě vzrostla.
Turisté už nejezdí ani do dříve vyhledávaného hotelu Klenov u přehrady Bystřička na Vsetínsku. V budově je třiadvacet pokojů se sociálním zařízením, velkým a malým sálem se třemi bary, klubovnou, technickým a správním zázemím. Už pět let je mimo provoz a nyní je na prodej.

„Objekty z osmdesátých let se jen velmi těžko převádí na kapitalistickou éru. Musí se jim dát nový ráz, aby přilákaly lidi odjinud. Pár místních, kteří si tam dají jedno nebo dvě piva, by je neuživilo,“ míní makléř realitní společnosti, která nemovitost nabízí, Zoltán Timko. Podle něj jsou nutné opravdu velké investice do nového moderního zázemí, aby bylo možné přivést klientelu zpět. „Minulé doby už se nevrátí, styl zákazníků je teď úplně jiný,“ dodal Timko.

Omezené množství lidí se nyní chodí koupat i k štěrkovištím u Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku. „Je to jen na přechodnou dobu kvůli dotěžování štěrkopísku. Až těžba skončí, zázemí bude ještě vylepšené,“ ujistil starosta Ostrožské Nové Vsi Stanislav Tureček.