Zkoušku dospělosti bude skládat například sedmapadesát studentek Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ve Zlíně. „Máme dva maturitní ročníky oboru všeobecná sestra. Dvě studentky neprospěly a k maturitám nepůjdou. Praktické zkoušky u nás začaly už před týdnem, od pondělka budou mít studenti svatý týden a pak je čekají ústní zkoušky z češtiny, vnitřního lékařství, chirurgie a volitelného předmětu,“ řekl ředitel Aleš Hába.

Podle odborníků otestuje období maturity kromě znalostí i nervy studentů. „Maturanti mohou reagovat podrážděně nebo třeba trpět nespavostí,“ uvedl psycholog Vladimír Chalupka ze Zlína a poradil studentům, aby to s učením příliš nepřeháněli. „Není dobré nalívat se kávou, málo spát a učit se až do poslední chvíle. Maturanti by se měli i občas odreagovat a nechat organismus odpočinout,“ řekl.

A jak blížící se zkoušku prožívají sami studenti? „Čím víc se učím, tím víc jsem přesvědčená, že nic neumím. Snažila jsem se sice nenechávat si všechno na poslední chvíli na svaťák, ale i tak mám z maturity hrůzu,“ svěřila se maturantka Kateřina Zlámalová ze Zlína. „Největší obavy mám z dějepisu,“ dodala. Na zlepšení paměti si někteří studenti dokonce pořídili nejrůznější vitaminové preparáty. „Koupil jsem si tablety s Ginkgo bilobou. Poradil mi to starší brácha, který studuje medicínu, a prý mu to pomáhá. Tak uvidím, jak to zabere na mě,“ zasmál se Jan Nosálek ze Zlína.

Ve Zlínském kraji se k maturitám letos vydá 1 736 studentů, z toho 1 565 zakončí zkouškou čtyřletý studijní obor. „Zbytek maturitou završí nástavbové studium,“ uvedl krajský mluvčí Patrik Kamas. V loňském roce v kraji maturovalo 1 747 studentů.