Například Slovácké strojírny vUherském Brodě by dělníků vsoučasné době rády přijaly až sedmdesát. „Lidi, kteří by měli zájem, ale nejsou. Všichni preferují práci duševní a manuální je zkrátka neláká,“ vysvětlil finanční ředitel Vladislav Ondrůšek. Zaměstnance se prý snažili nalákat irekvalifikačními kurzy, ale ty museli kvůli nedostatku zájmu zrušit.

„Strojaři jsou přitom podle mě ohodnoceni dobře. Jejich plat se pohybuje kolem pětadvaceti tisíc korun hrubého měsíčně,“ prozradil.

Sami proto využívají služeb personální agentury, která jim zprostředkovává pracovníky ze zahraničí. „Dělají unás Poláci, Ukrajinci, Moldavci iVietnamci. Přesto se nám ale maximálně zabezpečit výrobu nedaří,“ poznamenal. Firma je kvůli tomu nucena například prodlužovat uzakázek dodací lhůty a zaměstnancům nařizovat přesčasy.

Také strojírenská firma TES Vsetín částečně řeší nelehkou situaci přijímáním cizinců. „Přibližně třicet míst jsme pokryli pracanty ze Slovenska, Polska, Vietnamu a Mongolska. Stále nám ale kolem deseti zaměstnanců vtěchto oborech chybí,“ informoval manažer managementu jakosti Dušan Spáčil.

Zlínská firma Tajmac-ZPS hledá strojařů dvanáct a vbudoucnu věří vzaměstnání studenty, kteří uní vykonávají praxi. „Přestože jich do pracovního poměru přijmeme jednoho nebo dva ročně, chceme, aby poznali, ojakou práci se skutečně jedná a jednou se třeba vrátili zpět,“ podotkla personalistka Jarmila Laštůvková.