Například na Kroměříži mají s údržbou dřevin napilno hlavně od uplynulého víkendu.

„Máme už od soboty v ulicích města nepřetržitě dvě skupinky pracovníků, kteří s motorovými pilami, i za pomoci plošin, musejí neustále odřezávat stromy i větve,“ informoval jednatel kroměřížské firmy Biopas Antonín Mudroch.

Na stromy obtěžkané sněhem si dávají pozor i na Uherskohradišťsku.

„Pracovníci Hradišťských technických služeb průběžně monitorují dřeviny a těm zatíženým sněhem se snaží odlehčit,“ informoval Květoslav Fryšták z odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice.

Podle něj někdy sníh stromy zatíží natolik, že je zdeformuje. Tím pádem jsou nahnuté nad komunikací a ohrožují bezpečnost chodců procházejících pod nimi, což je nežádoucí. „V takovém případě musíme přistoupit k ořezu. V posledních dnech se proto kácelo v Jarošově a také na dvou místech v Uherském Hradišti,“ poznamenal Fryšták.

Takový případ měli i v Otrokovicích, kde zase ořezávali v uplynulých dnech borovici poblíž Společenského domu. Její větve byly přespříliš zatíženy bílou pokrývkou. Na Vsetínsku si takto musejí poradit s dřevinami například ve Vsetíně nebo Valašském Meziříčí.

Po zlikvidovaných dřevinách ale zpravidla nezůstanou holá místa, naopak se budou znovu zazeleňovat.

„Za odstraněné stromy provedeme náhradní výsadbu. Půjde o více než sto stromů, a to lip, javorů, jasanů a dubů,“ uvedla například mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Výsadba ve Zlíně by podle ní mohla začít na jaře roku 2011. Mladé dřeviny najdou své místo podél řeky Dřevnice, která Zlínem protéká.