Studánka byla zanesená a lidem nepřístupná,“ řekl jeden z iniciátorů akce Alois Daněk. „Společně s dalšími občany jsme ji museli vyčistit a kompletně pokosit hustý porost, přes který na ni nebylo ani vidět,“ dodal.

Ještě před několika lety byla studánka využívaná, staral se o ni místní obyvatel Alois Babišta. „Od jeho smrti zůstala zapomenutá. Proto jsme si řekli, že by byla velká škoda nechat ji stát ladem,“ uvedl Daněk.

Podle Babišty získala studánka také název, u místních je známá jako Lojzova. „Pramen je zatím označen novým rozcestníkem, v budoucnu se jej chystáme ještě více zkulturnit,“ doplnil Daněk.

Starosta Bělova přiznal, že to nebyl tak jednoduchý úkol, jak by se na první pohled mohlo zdát. „Zpočátku jsem ani nevěřil, že se jim něco takového povede,“ pochválil místní Jiří Přecechtěl. Obecní úřad se na akci podílel pouze finančně. „Na úpravu jsme poskytli nepatrnou částku, asi dva tisíce korun,“ dodal starosta.

Studánka se nachází přibližně kilometr od obce. „Občerstvit se u ní mohou především kolaři, kteří se vydají na projížďku po tamější neoficiální cyklostezce,“ uvedl starosta Přecechtěl. Rozbor vody ještě sice udělaný nebyl, ale voda je prý pitná.