VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studánky? Na Zlínsku hit, ale pozor však na kvalitu vody

Zlínský kraj - Nejen turisté se v letních měsících často osvěží vodou ze studánek a pramenů. Ve Zlínském kraji je jich podle serveru estudanky.cz, který eviduje veřejně přístupné zdroje vody, několik set. Odborníci však varují, že zdaleka ne ve všech je voda vhodná ke konzumaci.

8.8.2014 4
SDÍLEJ:

Gorazdova studánka. Ilustrační foto.Foto: archiv Expedice Chřiby

„Jedná se o takzvané nezajištěné zdroje vody, tedy zdroje, které nejsou žádným způsobem zabezpečeny proti znečištění nemají ochranné pásmo, nejsou zpravidla vůbec kontrolovány. Kvalita vody se může změnit ze dne na den," vysvětlila Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně a dodala, že z těchto důvodů nelze studánky a prameny prohlásit za oficiální zdroje pitné vody. Připomněla také, že každý, kdo využívá tuto vodu k pitným účelům, jedná na vlastní zodpovědnost.

Některá města a obce, v jejichž katastru se veřejně přístupné zdroje vody nachází, nechávají ty nejfrekventovanější z nich kontrolovat na vlastní náklady.

„Čtyřikrát do roka zjišťujeme kvalitu vody u pramene v Přílukách u točny, u pramene Svatá voda v Malenovicích, a u vody vyvěrající u Tomášovy studánky v Prštném," vypočítala vedoucí odboru vodního hospodářství Martina Vašátková ve Zlíně místa, kde je kvalita vody testována a doplnila, že výsledky rozborů mohou občané najít na vývěskách příslušných městských částí a webových stránkách www.zlin.eu v sekci Životní prostředí.

Na začátku nového roku jsou údaje za předešlý rok souhrnně vydány v Magazínu Zlín. Sama Vašátková však také upozornila, že je potřeba brát uvedené údaje pouze jako orientační a vypovídající o stavu vody v době odběru.

Konzumace vody, jejíž kvalita není známa, může v horších případech vést ke zdravotním obtížím.

„Ve vodě se můžou nacházet různé bakterie, které následně mohou způsobit třeba zažívací problémy nebo průjem. Velmi záleží na způsobu kontaminace tekutiny," uvedl primář infekčního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati Ivan Macek.

Mezi lidmi je čerpání vody z veřejně přístupných pramenů čím dál více populární.

„Voda z kohoutku je docela drahá. Proč ji platit, když si tady můžeme zdarma nabrat kvalitní vodu z přírody?" zamyslela se Kristýna Pavelková, která si přišla napustit láhev k pramenu Pod Hvězdou poblíž Provodova. Zdravotních problémů se neobává.

„Pijeme ji už dlouho a ještě se nám nic nestalo," zasmála se. Javoříková však apeluje na lidi, kteří zdroje veřejně přístupné vody využívají, aby dodržovali alespoň pár základních zásad.

„Vodu je nejlepší spotřebovat ihned nebo ji mít po nezbytně nutnou dobu uskladněnou v chladnu a temnu," poradila. Lidé by podle ní měli vždy dobře zvážit konzumaci vody z nezajištěných zdrojů. „Rozhodně by tato, z hlediska kvality nezabezpečená a nesledovaná voda, neměla být používána pro kojence," uzavřela.

Lukáščena? Na tu nedáme dopustit

Březůvky - Poblíž silnice mezi Březůvkami a Ludkovicemi se nachází pramen Lukáščena. Vyvěrá zpod skály a pro svoje vlastnosti je oblíbený v širokém okolí. Jedná se o jediný pramen, který nechává obec Březůvky kontrolovat na vlastní náklady dvakrát do roka. Voda stabilně vykazuje vysokou kvalitu.

„Je vhodná ke konzumaci i pro kojence," uvádí referentka z obecního úřadu v Březůvkách Bohumila Macíková a dodává, že vodu využívají i v místní pálenici, protože nekalí slivovici. Denně se u Lukáščeny zastaví desítky lidí, aby si nabrali vodu do svých domovů. Mezi nimi je i místní Petr Ščuglík. „Na vodu sem chodíme už patnáct let, nikdy nás nezklamala," začíná vyprávět Ščuglík.

„Ačkoliv máme vlastní studnu, vždy když jedu kolem, tak zastavím a naberu okolo patnácti litrů. Voda nám doma prostě chutná. Za celou tu dobu, co ji pijeme, jsme nemuseli řešit žádné zdravotní komplikace, které by snad mohla způsobit," vypráví a dodává, že stejné zkušenosti mají i jeho přátelé a známí.

„Lukáščena je oblíbená u mnoha lidí. Skoro vždy se tu s někým potkám," uzavírá. Z pramenu nabírá vodu i Hana Popelková.

„Nezajíždím sem nějak pravidelně. Když mám cestu do Zlína, naberu vodu, abychom ušetřili," vypráví, zatímco plní desetilitrový barel, který vozí v autě pro jistotu stále s sebou. „Voda je výborná. Rozhodně je lepší než ta chlorovaná, co teče z kohoutku," zamýšlí se Popelková. O zdraví se prý nebojí. Ví, že je Lukáščena pravidelně kontrolována. „A kdyby náhodou něco? Aspoň budeme příště o trochu více odolní," uzavřela se smíchem Hana Popelková. (kma)

KRISTÝNA MARŠOVSKÁ

Autor: Redakce

8.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

2:0, 2:3, 4:3. Ze zápasu zvratů si hokejisté Aukro Berani Zlín uloupli aspoň bod z pardubického perníkového srdce. Ševci nakonec prohráli 3:4 v prodloužení, přestože během pěti minut na přelomu první a druhé třetiny otočili vývoj zápasu z 0:2 na 3:2 dvěma trefami Honejska a Popelky. Žlutomodří ale vedení ztratili a v prodloužení přesilovku čtyři na tři využil francouzský útočník Treille, který pro Zlín připravil třetí porážku v řadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení