Pro získání často nikdy nezveřejněných obrázků věnoval desítky hodin obcházení místních i přespolních pamětníků.

„Historický kalendář vydávám již čtvrtým rokem, ale v předcházejících třech ročnících byly uveřejňovány pouze snímky z Držkové. Protože šlo jen těžko finančně utáhnout kalendář ryze držkovský a protože mě lidé z Kašavy a Vlčkové prosili, jsou v letošním kalendáři zahrnuty fotografie ze všech tří obcí," vysvětluje autor. Až ho překvapilo, kolik držkovských rodáků si v minulých letech pro vzpomínkový kalendář osobně přijelo.

Od roku 2013 je kalendář i poučný. Na každý týden je v něm připravená nějaká historická zajímavost ve stylu: Věděli jste, že v roce 1943 byl roční plat ponocného v Držkové 1200 Kčs?

„Od loňského roku mívá stolní kalendář také svého pomyslného kmotra. Loni držel ochrannou ruku nad kalendářem strýček Vladislav Jurčák z Lutoniny – valašský kmocháček. A letos převzal kmotrovství etnograf pan doktor Karel Pavlištík," doplnil student. Uznávaný etnograf volí na adresu Držkové jen pochvalná slova. „Mají tam velmi dobré zastupitelstvo a starostu, kteří si odkazu svých předků a tradic váží. Nedělají jen prázdná gesta, ale dokazují to činy. Aktivity Lubomíra Marušáka jsou naprosto mimořádné," říká Karel Pavlištík.

„Ten kluk zachránil či objevil spoustu zajímavých materiálů. Když si uvědomím, že jde vlastně o studenta techniky, je to v tom nejlepším slova smyslu takový mimořádný zjev," usmívá se etnograf. Spolupráci s Lubomírem Marušákem si pochvaluje i starosta Držkové Jan Chudárek. „Těmto zajímavým věcem se věnuje už delší dobu. Stará se nám i o obecní stránky a myslím, že to jde vidět. Teď se dostal i do zastupitelstva, tak můžeme jeho nápady lépe komunikovat. Ale to nebyl problém ani dosud," podotkl starosta obce.

Kalendář je k dostání povětšinou u živnostníků v daných obcích. V Kašavě například ve Květinářství Jitky Řezníčkové. „Kalendář je moc pěkně udělaný. Líbí se mi a i lidé, kteří si ho třeba jen prohlédnou, ho moc chválí. Hodně se kupuje jako dárek," prozradila Jitka Řezníčková z Kašavy.

Kalendář lze pořídit v Cukrárně u Šarmanů, Kašava, Květinářství Jitky Řezníčkové, Kašava, OÚ Držková, Obchod paní Köglerové v Držkové, Hospůdka u Köglerů, Držková, Koloniál pana Botíka, Vlčková.

Kalendář z Držkové má na stole i Zdeněk Svěrák

/ROZHOVOR/ Student z Držkové Lubomír Marušák ml. už 
v minulosti založil v obci Muzeum dřevěného porculánu nebo obnovoval studánky v okolí. Nyní je autorem historického kalendáře tří obcí.

Jakým způsobem získáváte staré fotografie, informace 
či dávná svědectví o životě 
v těchto obcích?

Fotky si sbírám po Držkové od pamětníků sám. Letos jsem začal obcházet také pamětníky v Kašavě a Vlčkové. Doma si je pak převádím do elektronické podoby v nejvyšší možné kvalitě, protože jsem si vědom, že se ke mně dané snímky již nemusí podruhé dostat. Originály samozřejmě majitelům vracím. Staré fotografie tak vlastně i archivuji a zachovávám pro další pokolení.

Kolik už obsahuje váš archiv snímků a použily se i při jiné příležitosti, než je vznik kalendáře?

Fotoarchiv čítá k dnešnímu dni asi 1100 starých snímků. Fotografie jsem několikrát poskytl i Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, naposledy pro výstavu 
V zákopech a zázemí. Zde má fotografie držkovského vojáka posloužila jako motiv na všechny plakáty a pozvánky k této výstavě. Posbírané snímky jsem poskytl i do několika publikací, například do knihy Dřevo, proutí, sláma pana doktora Karla Pavlištíka nebo do knihy Zastavení 
u Dřevnice pana Michala Girgela.

Musel jste kvůli vzniku kalendáře sehnat i nějaké sponzory?

Jelikož jsem proti komerci, nemám v kalendáři žádného sponzora a kalendář prodávám téměř jen za cenu malonákladového tisku, tedy 150 korun. Sám z toho mám jen dobrý pocit (Smích.), ale baví mě to. Samozřejmě že pro mě jako pro studenta je velmi obtížné celý náklad zafinancovat. Naštěstí mi bez jakéhokoliv honoráře pomáhá strýc, který je grafik.

Letošní kalendář se jmenuje „Jak se žilo za Rablinú". Vysvětlete neznalým, co je Rablina, nebo Rabliny?

Je to podle kopce a silničního průsmyku Rabliny mezi Kašavou a Lukovem, který odděluje naše tři obce od okolního „světa". Naše tři obce mají navíc mnoho společného.

Jaký je na vaše kalendáře ohlas a používá je i někdo veřejně známý?

Na kalendář nedá dopustit spousta místních, rodáků, ale třeba i Zdeněk Svěrák. Ten podle svých slov používá náš kalendář velmi rád a má ho stále na pracovním stole. Letos jsem mu po představení v Brně věnoval již třetí a byl opět velmi rád. ⋌