„Nelíbí se nám, že studenti, kteří pomáhají v péči o pacienty v našich nemocnicích a sociálních zařízeních, dostanou za tuto práci dle zákona finanční ohodnocení třeba až za půl roku. Toto je nesmyslné a demotivující. Hledáme možnosti jak to udělat, aby odměnu obdrželi dřív a to například tím, že jim ji vyplatíme z krajského rozpočtu a budeme ji pak následně nárokovat po ministerstvu,“ sdělil hejtman Jiří Čunek.

Dále uvedl, že ke konci října nastoupilo do nemocnic Zlínského kraje na pracovní příkaz 44 studentů a dalším 88 studentům jsou příkazy postupně předávány. V sociálních službách aktuálně vypomáhá 85 studentů.

LIDÉ ČEKAJÍ NA TESTOVÁNÍ I VÍCE NEŽ DVA DNY

„Dále krizový štáb řešil dlouhé čekací doby na testování na Vsetínsku a Valašskomeziříčsku, která je delší než 2 dny. Pacientům bude nabídnuta možnost jet se nechat testovat do jiných zařízení,“ řekl Jiří Čunek s tím, že ve Zlínském kraji funguje 8 odběrných míst.

SITUACE JE STABILIZOVANÁ, ŘÍKÁ ŘEDITELKA HYGIENY

Celkovou epidemiologickou situaci ve Zlínském kraji, zhodnotila ředitelka Krajské hygienické stanice Eva Sedláčková a označila ji za stabilizovanou. V poslední době přibývá denně v kraji přibližně tisícovka nakažených, ale toto číslo již dále neroste. Jak ředitelka dále zdůraznila, patří Zlínský kraj v České republice dlouhodobě mezi tři nejúspěšnější kraje v tzv. trasování.

Je to i díky pomoci 260 externích spolupracovníků, kteří pomáhají zaměstnancům krajské hygieny. Například za včerejšek se jim společně podařilo natrasovat celkem 935 pozitivně testovaných pacientů.

Trasovat pomáhá i 11 zaměstnanců Krajského úřadu Zlínského kraje. Zapojila se i soukromá sféra, například pracovníci společnosti HP Tronic, ale i studenti a pracovníci z Univerzity Tomáše Bati nebo Domu dětí a mládeže Astra.