Film vzniká jako mimořádné cvičení studentky scenáristiky pražské FAMU Adély Kroupové. „Od začátku studia mě ale také zajímala i režie. K tomuto filmu jsem si nejprve napsala scénář s původním názvem Vyhlídkový let,“ připomněla autorka a režisérka. Půlhodinový materiál točili studenti na kameru, takzvanou „šestnáctku“, tedy pro film 16 mm. Štáb na snímku Adély Kroupové začal pracovat přede dvěma roky.

„Loni to nedopadlo, jak jsem si představovala a film se ukázal jako složitější, než jsem čekala. Proto jsme se sem letos vrátili,“ vysvětlila režisérka, kterou letiště v Holešově velmi zaujalo. „Projeli jsme snad všechny malé porty v Česku, ale tady to jako jediné splňovalo moje představy. Letiště má úžasnou architekturu a ducha,“ přiznala Kroupová.

V hlavních rolích diváci uvidí Marii Logojdovou, kterou pro film objevil režisér František Vláčil, dále Reného Šmotka, Jana Sedala a Michala Moučku. „Obsadila jsem herce, kteří zaujmou a jsou z Moravy také proto, že razím teorii moravského filmu,“ usmála se režisérka. Materiál je určený pro televizi. „Snímek by se však měl objevit přinejmenším i na filmových a studentských festivalech,“ dodal producent filmu Jaroslav Šich.

Původní a zatím i pracovní název snímku zní Vyhlídkový let. „Já mám ale radši hravější pojmenování a prozatím používám název Ptáci, krtci, instruktor. Myslím si, že půjde o normální film, který bych nechtěla nějak škatulkovat. Každý si v něm najde to své, pobaví se s ním ale i zamyslí se nad ním,“ dodala Kroupová. Ta se s natáčením na Moravu brzo vrátí. „Chystám se točit dokument o českých jezdcích rodea. Mám tu zanedlouho setkání v Jankovicích,“ prozradila mladá režisérka.