Vysokoškolští studenti nejčastěji využívají program Work and Travel, kterým zprostředkováváme práci ve Spojených státech,“ sdělil manažer GTS International ve Zlíně Michal Kukla. Program spočívá v tom, že klient si může na pracovním veletrhu najít práci předem sám a agentura mu jen vyřídí vízum, letenku a pojištění. „Pozice jako číšník nebo recepční vyžadují dobrou angličtinu,“ vysvětlil Kukla.

„Ostatní, jazykově méně vybavení zájemci, volí potom některý ze států britských ostrovů, kde je pracovních příležitostí také poměrně hodně,“ doplnil. Začátečník najde uplatnění například při pomocných pracích. „Mládež je nucena vybrat si program také podle nabídky zahraničních agentur a nejen na základě vlastních preferencí,“ podotkl Kukla.

Stejný zájem zaznamenala letos i agentura Student agency. „Mezi jednotlivými zeměmi jednoznačně figuruje Velká Británie, kde studenti pracují v oblasti cestovního ruchu,“ potvrdil vedoucí pobočky Student agency ve Zlíně Libor Masař. Nacházejí tam uplatnění například jako kuchaři, číšníci nebo pokojští. „Ve výhodě jsou potom ti, kteří chtějí v zahraničí zůstat co nejdelší dobu,“ zdůraznil. Zaměstnavatelům se totiž nelíbí častá fluktuace zaměstnanců.

V současné době se podle Kukly z GTS začíná do popředí dostávat také Španělsko. „Tuto alternativu nabízíme teprve druhým rokem a zatím se o ni zajímají například studenti ze španělských gymnázií,“ uvedl Kukla. Tamější trh zatím není cizími pracanty přesycen, možnost získání prázdninové brigády je prý relativně vyšší.

Studenti se v zahraničí chtějí především naučit dobře komunikovat v cizím jazyce. To je i případ třiadvacetileté Andrey Polanské z Bojkovic. Zatím sice ještě žádný zahraniční pobyt prostřednictvím agentury neabsolvovala, ale myslí si, že jsou v současnosti pro mladé velkou výhodou. „Mají příležitost naučit se jazyk a ještě si vydělají,“ uvedla.

Sama se zanedlouho chystá na dvoutýdenní jazykový kurz pro dospělé, na slunnou Maltu. „Budou to prázdniny spojené s angličtinou a já doufám, že se konečně pořádně rozmluvím,“ vyslovila přání Polanská.