VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti si setkání s mistrem váží

ROZHOVOR / Akademie světoznámého houslového virtuosa Václava Hudečka pomáhá v Luhačovicích vyrůst nadaným žákům v obdivuhodné sólisty, profesory i koncertní mistry. V čem je Akademie Václava Hudečka jedinečná? Čím se liší od dalších hudebních kurzů?

1.8.2017
SDÍLEJ:

Miroslava KrumpolcováFoto: DENÍK/Jan Karásek

Je to individuální práce studentů s lektory už tradičně s Václavem Hudečkem, přibude i profesor Pražské konzervatoře Jiří Fišer, práce s klavíristy. Čiže to jedinečné je osobní přístup ke studentovi. Snaha otevřít jej, zbavit trémy a dostat z něj to nejlepší, naučit jej pracovat s talentem. Co vidím jako nejpodstatnější, Václav Hudeček je jediný, který se nezištně věnuje přípravě nastupující generace českých houslových virtuosů.

Sledujete další profesní dráhu absolventů? Kde třeba hrají?
Samozřejmě. Je to nejen naše chlouba, ale i opodstatnění dlouholeté činnosti. Například Jan Mráček je sólistou orchestru Českého rozhlasu, žádaným sólistou doma i v zahraničí. Josef Špaček je koncertní mistr České filharmonie, sólově koncertuje po celém světě, Barunka Valečková z Uherského Brodu je členkou Vídeňské státní opery s povinnostmi ve Vídeňské filharmonii. A mohla bych pokračovat.

Jsou mezi nimi profesoři hry na housle i koncertní mistři význačných symfonických orchestrů.Můžete popsat váš organizační tým?
Pořádající Spolek Václava Hudečka si nemůže dovolit najmout agenturu. Takže organizačně provozní část zajišťuji sama, o výuku se stará pan Hudeček za vydatné pomoci klavíristů Lukáše Klánského a Slávky Vernerové Pěchočové, asistenta, což je letos Jiří Fišer, a své ženy paní Evy Hudečkové.

I žáci vaší školy jsou pořád dětmi. Nedělají lumpárny?
Zajišťujeme výuku, jak naloží se zbytkem času, to je na studentech. Do patnácti let musí mít doprovod rodičů. Všichni vědí, proč přijeli a velmi si považují inspirativního setkání s mistrem. Dopoledne mají individuální hodiny, odpoledne zkouší s klavíristy i sami. Na lumpárny moc času nezbývá.

Hra na housle je dřina. Je během výuky i prostor ke smíchu?
Ale to jistě. Jsou mladí, k relaxaci jim slouží plavání a večery tráví na zahradě přilehlé k penzionu grilováním, posezením u poněkud tvrdší muziky, než jakou hrají, soutěží zpravidla v kulinářských dovednostech a to bývá velká sranda.

Jaký je o školu zájem?
Zájem je velký, ne vždy zájemci či jejich rodiče zváží schopnosti důležité k přijetí, mnozí si zase mistrovské kurzy pletou s relaxačním letním táborem. Vážní zájemci zašlou svůj repertoár, který mají připraven pro koncertní vystoupení a další pro studium. A právě z těch pan Hudeček vybírá. Z kapacitních důvodů musí i zde selektovat, dělá to s těžkým srdcem. Můžeme ale přijmout jen tolik studentů, kolik jsou lektoři schopni kvalitně odučit – šestnáct. Každý rok předáváte krásnou cenu. Jaká je ta letošní?
Je tradicí, že vítěz získává mistrovský nástroj, letos jej pro tuto příležitost postavil Mistr Jaroslav Kohout (v hodnotě 135 tisíc) a vítězi jej věnuje. Získá i Cenu hejtmana ZK Jiřího Čunka a novinkou je cena ředitele Západočeské filharmonie Mariánské lázně Milana Muzikáře – voucher na aktivní účast při koncertě tohoto tělesa. Samozřejmostí je cena druhá. Tu věnuje Mistr Luboš Odlas – smyčec v hodnotě 40 tisíc.

České ekonomice se daří. Je díky tomu snadnější získávat finanční partnery?
Domnívám se, že to není podmíněno růstem či poklesem ekonomiky. Je to o lidech, o jejich životních preferencích a potřebách. Máme stálé sponzory, partnery a donátory. Mají vnitřní potřebu krásna a snaží se vybudovat obraz krásna i pro další generace – jmenovat nemohu, nicméně velmi děkuji.

Součástí projektu je i celá série koncertů. Které tři z nich byste vypíchnula a proč?
Máme posluchače, kteří se účastní výhradně absolventských koncertů a sledují umělecký růst studentů. Jiní navštěvují výhradně koncerty, kde hraje pan Hudeček, další si oblíbili koncerty v kostelích. Jsou i tací, kteří navštíví všechno. Je to jistý soubor tvořící celek – obraz mladých nadějí, obraz budoucnosti. Nicméně koncert ve štípském chrámu s varhany, které rozezní náš nejlepší mladý varhaník Pavel Svoboda, je opravdu zážitek. (voz)

Autor: Redakce

1.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční strom Nedašova Lhota
27

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Ilustrační foto.

VIDEO: Ovlivněn alkoholem a marihuanou ujížděl policejní hlídce

COOP zvažuje rušit prodejny v některých obcích. Obavy panují i na Zlínsku

ANKETA/ - Čerstvé pečivo, mléko, máslo, sýr či třeba jogurty. Sehnat základní potraviny přímo ve své obci by do budoucna mohl být v řadě českých vesnic problém, Zlínsko nevyjímaje. Skupina COOP se totiž potýká s nízkými tržbami. Některým prodejnám, zejména na vesnicích do 500 obyvatel, tak do budoucna hrozí možnost uzavření.

RegioJet na Zlínsku skončil

Mnoho cestujících označuje ústup významného soukromého dopravce RegioJet z jihovýchodní Moravy za citelnou ztrátu. Společnost zajišťující hromadnou veřejnou dopravu typická svojí žlutou barvou od dneška ruší všechny vlakové spoje, které doposud zastavovaly v Otrokovicích, ale také například v Přerově, Hulíně nebo ve Starém Městě.

Politici „do naha“ nechtějí. Termín pro přiznání majetku vypršel

S koncem listopadu vypršel určený termín pro starosty, místostarosty a zastupitele obcí na přiznání majetku nad 250 tisíc korun. Údaje budou veřejně přístupné na internetu, což umožňuje novela zákona platná od 1. ledna 2018. Některým takové 'svlékání politiků do naha' vadí a myslí si, že může mimo jiné vzbudit zbytečnou závist.

Silný vítr v regionu znovu páchal škody. Hasiči za noc vyjeli k 80 případům

VIDEO / FOTOGALERIE / Také v noci na dnešek v regionu řádil silný vítr a znovu páchal škody.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT