Třináct tisíc studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se za pár dní vrátí do vysokoškolských lavic. A studující, kteří žijí mimo Zlín, mají co dělat, aby si na poslední chvíli sehnali bydlení.

Nabídka kolejí je už nyní vyčerpána. „Kapacita na kolejích je 858 lůžek, k dnešnímu dni evidujeme celkem 994 žádostí,“ potvrdil Jan Malý z tiskového odboru rektorátu UTB. Univerzita má pro své posluchače připravena také externí ubytovací zařízení, kde najde přechodný domov 250 studentů. „Ubytování je přidělováno na základě pořadníku a časové dojezdnosti,“ dodal Malý.

Dojíždějící vysokoškoláci, kteří koleje nedostanou, nebo o ně nestojí, si musí sami zařídit privátní bydlení. A to už nyní může být problém. Realitní kanceláře potvrzují, že byty mizí velmi rychle. „Byty pronajmeme během jednoho dne. V tuto chvíli tvoří devadesát procent zájemců o pronájem právě studenti,“ uvedla zlínská realitní makléřka Zdenka Klhůfková. „Moc volných bytů už nemáme, přestože zájemci z řad studentů stále jsou,“ potvrdila také makléřka Jana Janků.

Vysokoškolačka Aneta Korčianová si myslí, že město není na studující připravené. „Ve Zlíně se velmi těžko hledá bydlení, byty v nabídce jsou za vysokou cenu. Já jsem nakonec byt sehnala přes inzerát, na který se mi ozvala přímo paní pronajímatelka,“ svěřila se studentka z Vyškova.

Často také vysokoškoláci naráží na neochotu majitelů ubytovat studující. „Zájem ze strany studentů máme velký, chodí k nám každý den. I když máme v nabídce mnoho bytů, majitelé je do pronájmu často nechtějí,“ tvrdí Ivana Zábranová z další zlínské realitní kanceláře. „Někteří pronajímatelé studenty odmítají, aby nedělali v bytě nepořádek.“

Naopak jsou ale lidé, kteří je berou rádi. Nájem jim totiž platí rodiče a tak má majitel jakousi finanční jistotu,“ vysvětlila makléřka Zdenka Klhůfková. „Najít pronájem pro skupinu vysokoškoláků problém není. Horší je umístit jednotlivce,“ podotkl realitní makléř Filip Zvonek.

Poukázal tak na další potíže. „Hledal jsem bydlení už na začátku srpna, kdy bylo nabídek hodně, přesto nebylo lehké bydlení najít. Chtěl jsem mít totiž pokoj sám pro sebe,“ vysvětlil student Eduard Špurek, který do Zlína dojíždí z Ostravska.

Cenově studentům vyjde bydlení okolo dvou až 2 500 korun měsíčně, a to jak na kolejích, tak v bytech s několika spolubydlícími. „Bydlí nás na privátě pět, každá platíme rovné dva tisíce,“ vypočítala studentka Aneta Korčianová.

„Ubytovna, na které bydlím, je nejlevnější bydlení, co jsem ve Zlíně sehnala. Stojí mě 2 250 korun měsíčně,“ přiznala vysokoškolačka Michaela Snášelová z Bludova na Šumpersku.

Cena za ubytování na kolejích se pohybuje v rozmezí od dvou do 2 600 korun za měsíc.

Petra Plevová