Zavděčit se „náctiletým" není snadné…

Pochází sice z vesnice, ale Zlín prý znala, takže ani moc nebloudila.

Patnáctiletá slečna odmala chodí do skautu. Jezdí na tábory a aktivně se zapojuje do různých akcí. V rámci svého oddílu ji začalo zajímat i záchranářství a nakonec se rozhodla zdravotnictví studovat.

Na domově mládeže ve Zlíně se jí líbí, jen ji občas otravuje večerní hluk. „Máme tady skvělou partu, ale někdy holky večer dlouho klábosí a dělají rámus," popisuje. Spolu s ostatními děvčaty si stěžuje na nedostatek volnosti a polic na pokoji.

„Máme knížky po stole a vychovatelky se zlobí, že máme nepořádek, ale ve skutečnosti je nemáme kam uklidit," podotýká studentka. Nepříjemné pro ni také je, že žádný elektrický přístroj nesmí zapojit do sítě, dokud neprojde revizí. Celkově ale hodnotí pobyt na internátě kladně.

Pokud by měla něco zlepšit, tak by to bylo připojení na internet. S tím souhlasí i studenti z dalších domovů. „U nás je to s wifi opravdu špatné, proto většina z nás sedí na chodbě, kde se dá lépe připojit na internet," potvrdila Aneta Plšková ze Střední průmyslové školy polytechnické Zlín.

Volný přístup k internetu mají v domově mládeže do půlnoci a pak znovu od pěti hodin ráno.

„Víme, že s wi-fi to u nás není nejlepší. Stále se snažíme hledat cesty, jak to zlepšit, aby využití bylo smysluplné hlavně z hlediska potřeby pro přípravu do školy," komentuje zástupce ředitele SPŠ Polytechnické Františka Fojtů.

Od uplynulého školního roku umožňuje škola žákům, kteří potřebují pracovat na počítačích a připravovat se s jejích pomocí do školy, aby si mohli v jedné z učeben připojit své notebooky k pevné internetové síti. „K dispozici mají také počítačovou učebnu s počítači s internetovým připojením," zmínila zástupce.

Studenty ale spíš zajímá připojení na internet v domovech a pro soukromé účely. „Posílili jsme wifi síť i na domově mládeže," říká ředitel Střední zdravotnické a Vyšší odborné zdravotnické školy Zlín Hynek Steska.

Školní internet nebo web školy využívají studenti zřídka. Ale na internetu jsou podle ředitele téměř neustále. Mrzí jej, že se ubytovaní studenti málo zapojují do aktivit, které pro ně připravují vedoucí vychovatelé. „Většina studentů nemá zájem o jakoukoli sportovní nebo kulturní činnost. Jejich potřebám a zájmům dominuje virtuální svět," přitakává i zástupce ředitele pro studenty otrokovické průmyslové školy Aleš Kaštovský.

Ale jako u všeho je to individuální. Šestnáctiletá Aneta Plšková aktivity v domově střední průmyslové školy polytechnické vítá.

„Vychovatelky pro nás pořád něco vymýšlí, tak jsme rádi," říká. „Nedávno jsme strávili odpoledne s postiženými dětmi, se kterými jsme opékali špekáčky a hráli sportovní soutěže. Líbí se mi, že díky tomu máme pak kamarádštější vztahy," popisuje Aneta.

V domově je spokojená. „Vaří nám dobře, a je to tady docela hezké, akorát mi vadí hygienické podmínky," postěžovala si. „Nechápu, proč po sobě někteří lidé neumí spláchnout záchod nebo proč máme ve sprchách průhledné závěsy," vytkla některé nedostatky společného soužití s vrstevníky.

Mnozí studenti nemají problém se spřátelit a nevadí jim málo soukromí, pro jiné je to složité. Někteří si tak stěžují na obtěžování svými spolubydlícími nebo nemožnost v klidu si vychutnat večeři.

Všeobecně sice domovy mládeže na Zlínsku nemají o ubytované nouzi, ale zcela zaplněné jsou jen výjimečně.

SPŠ polytechnická Centrum odborné přípravy provozuje dva domovy mládeže. „První má kapacitu 260 lůžek, nyní je zde volných 26, a to pro chlapce, pro dívky je kapacita téměř zaplněna. Volná místa můžeme poskytnout třeba studentům vyšších odborných škol nebo i vysokoškolákům," vysvětlila zástupkyně Františka Fojtů.

Druhý domov má kapacitu 60 lůžek a je plně obsazen i přesto, že je dražší než první. Měsíčně zde hradí ubytovaní žáci 1200 Kč za lůžko. Ubytovaní jsou v něm zejména žáci středních škol aktivní sportovci zlínských sportovních klubů volejbalisté, hokejisté, fotbalisté, plavci.

Velikost pokojů je v obou domovech polytechnické školy dvojnásobná, než vyžaduje hygienická norma pro ubytování v domovech mládeže.

„Jsme rádi, že to máme blízko do centra města, máme možnost jít na různé akce a včas se vrátit, ale chtělo by to lepší sociálky," shodují se žáci ubytovaní v domovech polytechnické průmyslovky.

Investice do rekonstrukce sociálního zařízení už podle Františky Fojtů škola plánuje. Stejně tak obnovu školní kuchyně. Klasicky ale všechno záleží na penězích.

Jen pár volných míst má k dispozici také Domov mládeže Střední průmyslové školy Otrokovice, kde je v současné době obsazeno 45 pokojů. „Jeden pokoj je využíván jako izolace pro nemocné chlapce, jeden pro děvčata. Jedenáct pokojů je možno si pronajmout na krátkodobé ubytování," sdělil Aleš Kaštovský.

Pokoje jsou třílůžkové, většina studentů je ale ubytována po dvou. Příští rok se však chystá velká přestavba. „V plánu je cel ková rekonstrukce vnitřních prostor budovy Jezerka nacházející se v areálu školy. Sem bude následně přestěhován domov mládeže," naznačil Aleš Kaštovský, zástupce ředitele Střední průmyslové školy Otrokovice.
Střední zdravotnická a Vyšší odborná škola Zlín má v domově mládeže ubytováno 108 studentů, přičemž kapacita je 132 lůžek.

Zaplněný do posledního lůžka je Domov mládeže Střední odborné školy Luhačovice. „Náš domov mládeže má kapacitu 65 míst a je zcela naplněn žáky ze vzdálenějších míst, někteří starší žáci bydlí na privátech," potvrdila Deníku vedoucí vychovatelka Irena Šoltysová.

Ubytování je pouze v dvoulůžkových a třílůžkových pokojích s plným sociálním vybavením.

Naopak nadbytek volných míst má domov mládeže ve Valašských Kloboukách. „Tento školní rok máme ubytováno 23 žáků v třílůžkových pokojích. Celková kapacita je 70 ubytovacích jednotek," vyčíslila pro Deník Ludmila Čechová.

„Určitě bychom uvítali větší zájem o studijní obory, které naše škola nabízí, tím by stoupl zájem o ubytování," domnívá se ředitel Přemysl Jaroš. Mimo výuku se přitom daří ubytovávat veřejnost včetně dělníků, turistů nebo i vojáků, kteří zasahovali ve Vlachovicích Vrběticích.

Domovy mládeže mají velmi podobný režim. Budíček v 6:30, snídaně, školní vyučování, odpolední program s vychovateli, příprava do školy, večeře, osobní volno, studijní klid a večerka ve 22 hodin.

Všechny oslovené domovy mládeže poskytují žákům celodenní stravování, klubovny, wifi, televizi, posilovnu, sportovní i kulturní sál. Luhačovický domov mládeže nabízí dokonce i saunu a internetovou kavárnu.

„Pro ubytované jsou tam k dispozici také učebnice, studijní příručky nebo školní potřeby," doplnil Karel Milička.

Pozadu ale není třeba otrokovický domov mládeže, který také nabízí relaxační centrum s vířivkou a saunou.

MARCELA KANIOVÁ