Letos jednadvacetiletá budoucí zdravotnice byla zařazena na plicní oddělení, kde se léčí i pacienti s onemocněním COVID-19.

Na starosti má všechny úkony, které zajišťují praktické sestry, provádí tedy například odběry, píchá injekce nebo podává léky.

„S plněním těchto povinností nemám problém, vyzkoušela jsem si je už dříve na praxích, které jsem absolvovala právě v Baťovce,“ říká Marie Hanáčková. Bez problémů se zařadila i do v současnosti extrémně vytíženého kolektivu. Aktuálně se zapojuje do tří služeb týdně.

„S Maruškou jsme moc spokojení. Je ochotná, pracovitá a zručná. A umí vyjít vstříc, třeba s tím, na které služby má přijít. Moc nám pomáhá,“ chválí posilu Kateřina Paličková, vrchní sestra plicního oddělení.

Ilustrační foto
Dobrý skutek potěšil zlínské strážníky

Marie Hanáčková se stará i o pacienty s onemocněním způsobeným novým typem koronaviru. Strach prý nemá, zdravotnický personál má k dispozici veškeré dostupné ochranné pomůcky a materiál. Je proto přesvědčená, že v dnešní době je větší pravděpodobnost nakažení třeba v obchodě.

Jak dlouho bude v krajské nemocnici pracovat, v tuto chvíli neví.

„Chci pomáhat, dokud budu potřebná,“ tvrdí studentka, se kterou tento týden v rámci reportáže o situaci v českých nemocnicích natáčel přímo na zlínském oddělení dokonce i štáb americké televizní stanice CNN. Její příběh se tak dostane k divákům z celého světa.

Za pomoc dobrovolníků jsou nyní nemocnice v celé zemi velmi vděčné a platí to i pro ty ve Zlínském kraji. Aktuálně jim v provozu chybí už 700 zdravotníků, zhruba tři stovky z nich v souvislosti s covidem, další více než tři stovky jsou v pracovní neschopnosti s jinými diagnózami a několik desítek z nich je doma na ošetřovném se svými dětmi po uzavření škol.

Osm lůžkových stanic pro covid pozitivní pacienty Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně má, devátou se chystá otevřít v polovině týdne. Lůžková část geriatrie bude ovšem zřejmě posledním oddělením, které může zdravotnické zařízení přeměnit na covidová lů
Nemocnice v kraji se blíží stropu personálních i lůžkových kapacit

Absence se částečně daří nahrazovat právě dobrovolníky, kterých nyní v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně pomáhá okolo sto padesáti.

„Většinou jde o studenty zdravotnických oborů, ale i o další zdravotníky, kteří nyní působili mimo obor nebo jsou na mateřské nebo nedávno odešli do důchodu a byli ochotni se vrátit a pomoci. Všechny dobrovolníky nemusíme využít ze dne na den, potřebujeme si ale vytvořit databázi lidí, na které se můžeme případně obrátit, jakmile nám někdo v provozu bude chybět,“ sdělil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.