Nejvýhodnější pro zlínské studenty je samozřejmě studium na zdejší Univerzitě Tomáše Bati. Nemusejí totiž platit za ubytování a dopravu. „Sice už na UTB půl roku nestuduji, ale když zavzpomínám, tak jsem od rodičů dostával pouze peníze na jídlo a skripta. Na útratu jsem si musel vydělat sám. Platil jsem tak v podstatě to samé jako při studiu na střední škole,“ sdělil bývalý zlínský student Petr Vavruša.

Přestože jsou další nejbližší univerzity v Brně a Olomouci, zaplatí studenti paradoxně méně peněz například ve vzdálenější Ostravě. Důvodem je právě nízká vzdálenost Brna a Olomouce, kvůli které tam totiž zlínští vysokoškoláci nemají nárok na ubytování na kolejích.

Místo toho tak musejí shánět dražší ubytování v pronájmech, jejichž ceny se v obou městech pohybují okolo 13 tisíc korun za byt 3+1.

„Je sice pravda, že teď už je situace s kolejemi v Brně o něco lepší, ale studenti ze Zlína mají ve většině případů stále smůlu. Novým bych proto poradila začít si společně se svými kamarády co nejrychleji shánět pronájem,“ řekla studentka Klára Konečná ze Zlína.

Mnozí tento problém vyřešili denním dojížděním. Při studentských slevách za dopravu lze výdaje za studium výrazně snížit. Dojíždění do Olomouce čtyřikrát týdně tak studenty vyjde na 1440 Kč. Dojíždět do Brna se však nevyplatí. Za jízdné by student měsíčně zaplatil 2944 Kč. Nevýhodou je také vázanost na dopravní spojení.

Jak náročné je pro vás studium na vysoké škole? Za co máte nejvyšší výdaje? Na které vysoké škole studujete? Diskutujte na www.zlinskydenik.cz, vaše názory nás zajímají.

Cenově téměř stejné jako vzdělání v Olomouci je studium na Slezské univerzitě v Opavě. V té je ubytování o 200 Kč dražší než v Ostravě.

Nejnákladnější je studium v Praze. Není to způsobeno drahým ubytováním, které je srovnatelné s Olomoucí či Opavou, ale podstatně vyššími výdaji za dopravu.

„Cena za jednolůžkový pokoj v Praze se sice může vyšplhat až k necelým šesti tisícům za měsíc. Díky široké nabídce lze však najít i daleko levnější ubytování. Klasický pokoj se třemi spolubydlícími lze v Praze sehnat i za 2200 Kč za měsíc,“ informoval mluvčí Karlovy univerzity v Praze Václav Hájek.

Kromě ubytování a dopravy tvoří podstatnou část výdajů také peníze na stravování. Jeden oběd v menze stojí vysokoškoláky v rozmezí od 25 do 35 Kč za hotové jídlo. Výjimku tvoří pouze Slezská univerzita v Opavě, která žádnou menzu nemá.

„Studenti mají možnost stravování ve zdejším Hotelu Koruna za 33 Kč, kde mají na výběr vždy nejméně ze tří jídel. Další možností je také nákup stravenek Menu servis. Jejich hodnota je 45 Kč. Studenti ovšem platí pouze polovinu,“ prozradila vedoucí úseku kolejí a menz Slezské univerzity v Opavě Eva Gašpieriková.

Žádný vysokoškolák se neobejde bez učebních pomůcek. Množství peněz, které je na nákup skript a odborných knih, je velmi proměnlivé podle oboru studenta. V průměru se však pohybuje okolo 2500 za rok.

„Sám jsem utratil necelé dva tisíce. Snažím se tyto materiály získat levněji tím, že si je naskenuji nebo někde okopíruji, protože jinak by mě to mohlo vyjít i na dvojnásobek,“ uvedl student Univerzity Palackého v Olomouci Jan Zapletal.

Milan Houžva