„Vodovod jsme se rozhodli udělat proto, že v naší obci byl už dlouhou dobu vážný nedostatek vody. Lidé si ji občas chodili nabírat na obecní úřad, kde jsme udělali několik opatření, aby alespoň tam jí bylo dost,“ uvedla starostka Jana Puškáčová.

Dodala, že navíc voda nebyla zrovna kvalitní.

„Protože se navíc ani nepodařilo najít vlastní vhodný zdroj v okolí obce. Budeme napojeni na zlínský vodovod. V současné době už jsme v dokončovací fázi. Podle plánů by lidé mohli začít nový zdroj vody využívat ještě letos,“ sdělila starostka. Zmínila, že projekt stál přibližně třicet milionů korun.

Místním by se tak už v budoucnu nemělo stát, že se budou potýkat s nedostatkem vody. „Je to fajn, alespoň budeme mít čistou vodu a bude jí dost,“ pochválila si obyvatelka Bohuslavic Kamila Zapletalová.

Jako další se vodovodu dočkají obyvatelé místní části Fryštáku Vítové. „Chceme lidem zajistit operativní dostupnost a také kvalitu vody. Ta se totiž ve studnách rychlým tempem zhoršuje. Kromě toho začínají některé pomalu vysychat,“ vysvětlil starosta Fryštáku Lubomír Doležel. Doplnil, že po dokončení, bude vítovský vodovod bude napojen na ten fryštácký.

V Držkové na Zlínsku zatím o náhradním zdroji vody teprve uvažují. „Přede nedávnem jsme dělali v obci průzkum, zda by měli lidé o tuto službu zájem. Výsledek bohužel nebyl optimální. Přibližně polovina lidí byla pro a druhá proti,“ povzdechl si starosta Držkové Jaroslav Šarman.

Poznamenal, že ačkoliv se s budováním vodovodu ještě nějakou chvíli počká, už teď si nechala obec udělat několik zkušebních vrtů, které měly zjistit, odkud by byla nejkvalitnější vo­da.

„Zatím máme dvě varianty. Vodovod v obci je potřeba, protože jedna polovina obyvatel má potíže s nedostatkem vody, druhá s její kvalitou,“ přiblížil Šarman.

To v sousední obci Vlčková před nedávnem vodovod dodělali a jsou velmi spokojení. „Po povodních v roce 1997, kdy byla většina studní v obci zaplavena, došlo ke znečištění vody v nich. Rozhodli jsme se situaci vyřešit stavbou vodovodu,“ řekl starosta obce Pavel Huňa

Podotkl, že voda, kterou teď čerpají ze dvou obecních zásobáren hlubokých pětaosmdesát a sto metrů, splňuje požadavky na kojeneckou vodu. „Ze začátku, se někteří lidé zdráhali na vodovod připojit. Teď jich však stále přibývá,“ zmínil starosta.

To, že kvalita vody ve studních se stále zhoršuje potvrdil i manažer zlínské oblasti Moravské Vodárenské Vladimír Vašička.

„Důvodem je to, že si lidé nenechávají udělat pravidelně rozbor vody a nedezinfikují studny. Když pak k nám někdo přijde vodu nechat zkontrolovat, nestačí se divit,“ vysvětlil Vašička. Dodal, že taková voda může být mnohdy až zdraví škodlivá.