Radnice chystá stavbu areálu, který nemá v okolí obdoby. Mimo jiné nabídne dvě hřiště na kopanou i bazén pro maminky

Projekt předpokládá například vybudování dvou fotbalových hřišť, z toho jedno s travnatým povrchem a zavlažováním, druhé s umělým povrchem a osvětlením. Další hřiště bude možno využívat pro dvanáct druhů sportu a prakticky neustále na něj bude mít přístup veřejnost. K nim bude patřit patrový polyfunkční objekt se dvěma tribunami a minimální kapacitou pět set míst. Uvnitř něj je počítáno s deseti moderními šatnami včetně sociálního vybavení.

V regeneračním patře bude moci veřejnost bezplatně či s minimální finanční spoluúčastí využívat finskou saunu i infrasaunu, šest hydromasážních van, rodinný bazén pro maminky s dětmi, solárium, masážní stoly a odpočívárnu.Součástí budovy bude i klubovna, školící a vzdělávací prostory. Samozřejmostí bude bezbariérovost areálu.

Vše má přijít na 76 milionů korun. Přes padesát milionů už slíbila jako dotaci EU, zbytek musí radnice vynaložit ze svých prostředků. „Nyní čekáme na výsledek rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kam se již podruhé obrátil zájemce, který neuspěl ve výběrovém řízení na zhotovitele. Jasno snad bude do konce listopadu,“ sdělil budoucí místostarosta Otrokovic Milan Plesar ze strany Nový Impuls.

Ten je také jedním z autorů myšlenky tohoto projektu. Zatím tak není jasné, kdy by mělo být vše hotové.Také Jaroslav Budek z ČSSD, který se má dnes stát novým starostou, považuje projekt za velmi potřebný.

„Současný sportovní areál byl již nevyhovující v mnoha ohledech. A to nejen pro sportovce. Například občany žijící v okolí obtěžoval zejména v letních měsících prach ze škvárového hřiště. Nelze také opomenout, že současná sportoviště jsou z kapacitních důvodů často nedostupná pro veřejnost,“ řekl Budek. Konstatoval dále, že v novém sportovně společenském centru tuto možnost lidé dostanou a ve velké míře bude areál využíván pro pohybovou výchovu dětí a mládeže.

„Kromě možnosti sportování zde bude i řada dalších možností pro trávení volného času aktivním způsobem i příležitost k relaxaci. Pro občany města je tedy vybudování centra přínosem a proto jej podporujeme,“ dodal Budek.

Jeho vznikem by se totiž výrazně rozšířila nabídka možností pro trávení volného času pro obyvatele města a okolních obcí, což by mohlo oslovit i děti a mládež a podnítit v nich zájem o sport. Ten bohužel trvale klesá.„Tento stav, při současné konkurenci atraktivních nepohybových aktivit, jako jsou například počítačové hry či internet přispívá k všeobecnému poklesu zájmu mládeže o sport s často vážnými důsledky v podobě pozdějšího nárůstu negativních jevů a civilizačních chorob,“ konstatoval Plesar.

Osloveným obyvatelům Otrokovic se vyhlídka na nové centrum zamlouvá.Tento projekt se mi líbí, jsem určitě pro jeho realizaci. A protože jsou skoro dvě třetiny hrazeny z dotací, myslím si, že je škoda těchto finančních prostředků nevyužít,“ řekla například Kamila Nováková, která je sama aktivní sportovkyní.

Podobně hovoří i matka dvou školáků.„Pracujeme s přítelem v Otrokovicích. Zvažujeme, že zde koupíme byt a zůstaneme ve městě natrvalo. Toto bude určitě jeden z důvodů, proč se pro usazení v tomto městě rozhodnout,“ usmála se také Ivana Petříková.

Nápad na projekt sportovního areálu vznikl v hlavě dvou sportovců

Myšlenka vzniku víceúčelového sportovního areálu na otrokovickém Baťově vznikla před pěti lety v hlavách dvou sportovců Milana Plesara a Vlastimíra Hrubčíka. Nechali se inspirovat svými zkušenostmi ze zahraničí a z vlastní iniciativy se pustili do mapování toho, jak by se dal zlepšit tehdejší stav sportoviště v ulici Erbenova za Společenským domem v Otrokovicích, kde denně sportovaly desítky dětí i dospělých. Toto sportoviště má bohatou minulost, například v letech 1964/1965 jej pravidelně navštěvovaly desítky tisíc sportovních fandů z Otrokovic i okolí, když zde na škvárové hrací ploše hrávala Jiskra Otrokovice tehdejší 1. Československou fotbalovou ligu. Například na zápas s Baníkem Ostrava sem přišlo 11 873 diváků.

Výsledkem intenzivní tříleté práce v období let 2005–2007 byla myšlenka ztvárněná ve studii Víceúčelového sportovního areálu na Baťově, který měl od počátku ambici získat významnou finanční podporu z Regionálního operačního programu EU Střední Morava. Cílem tohoto projektu je kompletní přestavba nevyhovujícího sportoviště Staré hřiště na moderní sportoviště odpovídající současným požadavkům.

„Ne všechny lidi v Otrokovicích tehdy tato myšlenka oslovila a podporovali ji, byla to však samospráva města Otrokovice, která v roce 2008 vzala námi navržený projekt za svůj a na základě námi doručené a následně pracovníky města dopracované dokumentace pokračovala v jeho naplnění jako investor,“ popsal Milan Plesar. S tímto projektem se v témže roce město Otrokovice ucházelo o dotaci z EU, který také získalo

Areál musí fungovat aspoň pět let

Dáme vám přes padesát milionů, ale vaše sportoviště bude fungovat minimálně pět let. Taková byla podmínka EU pro udělení dotace.Chod sportovního centra se zavázalo zajistit město prostřednictvím městské společnosti TEHOS a očekávané roční náklady na provoz budou činit přibližně 1,3 milionu korun.

V tomto období bude zároveň vstup do areálu pro veřejnost, žáky škol i veřejnost neorganizovanou ve sportovních klubech zcela zdarma. Stejně, jako využití zázemí potřebné pro sportování, jako jsou třeba šatny či sprchy.

Také bude možno navštívit relaxační část centra za symbolické vstupné. Finance, které město na provoz centra vynaloží, by se však podle očekávání zastupitelů měly mnohonásobně vrátit. A to právě v podobě snížení výdajů na následky řešení drogové závislosti, alkoholismu a drobné kriminality.

Modely získaný předpokládaný počet uživatelů nového víceúčelového sportovního areálu udává 71 530 osob ročně. Areál by přitom měla z 35 procent využívat veřejnost, ze 30 procent školská zařízení a zařízení poskytující sociální služby, stejný procentuální podíl by měl připadnout také pro sportovní organizace a kluby.Pět procent pak bude určeno pro soukromé firmy.