Pokud plány touto kontrolou projdou, bude investory čekat ještě jeden důležitý krok: žádost o stavební povolení. Pokud EIA odhalí, že by rozšíření svahu přírodu poškodilo, budou muset majitelé Svahu Zlín plány pozměnit.

Co je aktuálně v plánu?

Během let, co se projekt rozšíření Areálu Josefa Šperky ve Zlíně připravuje, se plány několikrát od základu změnily. Jak kvůli financím, tak kvůli požadavkům dotčených orgánů. Podle zástupců Sporthouse CZ Corporations, kteří areál vlastní, byly prvotní plány cíleny především pro komfort lyžařů. Nyní je záběr mnohem širší a hlavně celoroční. Co má tedy nad Zlínem vzniknout?

Sjezdovka by se natáhla až na vrchol hory Barabáš a dosahovala by délky 1 km.

Celoroční bobová dráha, která by byla nejdelší v ČR, by byla jedinou široko daleko. Měla by se stát jedním z velkých magnetů na turisty.

Lanovka by lyžaře i pěší turisty vyvážela na vrchol hory Barabáš.

Hotel má být moderní a jeho součástí bude také jazyková a sportovní školka pro 150 dětí.

Parkovací dům má být pětipatrový se sportovními klubovnami i chráněnou dílnou pro výrobu obuvi. Vzniknout v něm má i horolezecká stě­na.

Vyrůst by měla také víceúčelová sportovní hala a rozhledna na vrcholu Barabáše. Stejně tak by se měli lidé dočkat naučné stezky v korunách stromů.

Šéf areálu Michal Cepek: Je to nemilé, ale zdražíme

Zlín – Na první letošní lyžaře už je Areál Josefa Šperky na kopci Barabáš ve Zlíně připraven. Vyčkává na správné počasí.

„Nechceme zasněžování uspěchat, aby nám to jako vloni hned zase roztálo," podotkl s úsměvem Michal Cepek z firmy Sporthouse CZ Corporations, která Svah Zlín vlastní a spravuje.

Co je v areálu letos nového?

V letošním roce jsme upravili bar Igloo a zvětšili jeho kapacitu. V pergole jsme vybudovali nový přístřešek, ve kterém se budou prodávat teplá jídla, což je novinka. Nové bude také posezení s krbem, který bude v areálu už druhý. Při mrazu to bude lepší komfort. Vymodelovali jsme také opětovně celý svah, čímž se trochu rozrostl snowpark. Stejně tak máme 
i na další sezonu zapůjčené dva dopravníkové pásy.

Jak to bude s parkováním?

Kapacita se navýší asi o tři sta procent, jelikož jsme se dohodli se sousedním gymnáziem a společnými silami rekonstruujeme hřiště, které bude v létě sloužit jako sportoviště a přes zimu jako parkoviště pro 450 aut.

Vstupné zůstane stejné?

Je to nemilé, ale museli jsme přistoupit k mírnému zdražení. A to o pět procent. Je to vinou cen energií a vody. Zároveň ovšem nabízíme slevy ve speciálním systému spolupráce s Golden Apple Cinema a restaurací 9evítka. Jednáme navíc i s Galaxií. Pro pravidelné návštěvníky těchto zařízení jsou slevy 5–10 procent. Prakticky se tak zdražení těchto zákazníků, kteří k nám jezdí pravidelně, nedotkne.

Plánujete akce pro veřejnost?

Opět budeme pořádat dětské lyžařské závody, snowboardové závody i oslavu Silvestra, který znovu připravujeme s radnicí. Lidé se určitě mají na co těšit.

Na co konkrétně se mají těšit?

Chystáme několik DJ podií, spousta sponzorů už nám dodává výhry do plánované tomboly a o půlnoci 31.12. odpálíme ohňostroj, který bude snad největší, který se tady na svahu kdy odpaloval.

Kdy začnete se zasněžováním?

Pro letošní sezonu jsme pořídili další nové zasněžovací tyče a rozvody na sníh pro snowpark, snowtubing 
i dětský park. Tím pádem můžeme říci, že jsme připraveni. Teď jen čekáme na teplotu vzduchu mínus dva až mínus tři stupně. Sjezdovku 
s dětským parkem jsme schopni zasněžit za 3 až 4 dny, přesto ale neotevřeme dříve než 15. prosince. Ale chceme, aby u nás byly Vánoce na sněhu.

Jak vůbec zasněžování funguje?

Už více než 30 let se využívá hmota, která zadržuje sníh v celku a ten pak taje desetkrát pomaleji. Říká se mu sice sníh umělý, ale nikdy se nepoužívá žádná chemie, jak si někteří myslí. Používáme pod vysokým tlakem jen vodu, která je zde ovšem velmi železitá a proto viditelně hnědá.