Cestující by si měli od 23. prosince odjezdy svých spojů raději pro jistotu ověřovat

Lidé by tak měli před cestou raději ověřit své spoje na informacích, telefonních linkách či internetových stránkách a bedlivě sledovat dodatky jízdních řádů.

Jako každý rok nejvýrazněji přepsala na Vánoce jízdní řády Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO). Do 22. prosince sice mohou cestující zůstat v klidu, ale již o den později se první omezení jízdních řádů dotkne školáků a studentů, kterým nebudou jezdit školní spoje. Štědrým dnem se pak snížení spojů projeví naplno.

„Významné procento cestujících má dovolenou nebo školní prázdniny, takže spoje nemusí jezdit tak často jako v běžných pracovních dnech,“ uvedl mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.I tak se však podle něj cestující nemusejí obávat, že by DSZO nezajistil, obyvatelům Zlína a Otrokovic adekvátní městskou dopravu.

„Na svátky vánoční platí víkendové jízdní řády, na Štědrý den navíc s večerním omezením. Běžný provoz linek bude ukončen kolem šesté hodiny večerní a teprve po půlnoci začne noční režim podle pravidelných jízdních řádů,“ přiblížil Cekota s tím, že přehled posledních spojů bude cestujícím k dispozici na letácích ve vozidlech, na zastávkách i na internetových stránkách. Pro zájemce navíc DSZO na Štědrý den připravila také spoje, které je dopraví na půlnoční mše a zpět k jejich domovům.

Od 27. 12. do 30. 12. platí prázdninové jízdní řády pro zimní období. „Na Silvestra je situace obdobná jako 24. prosince, jen s tím rozdílem, že běžný provoz skončí až kolem osmé hodiny večerní, přičemž s nočním režimem je to obdobné,“ dodal.

Také České dráhy (ČD) připravují své jízdní řády na sváteční dny a závěr roku. „Naše jízdní řády jsou v tomto období pochopitelně také omezené.Lidé by si určitě měli raději zavolat na naši zákaznickou linku a ověřit si nebo zjistit spoj přímo u našich operátorů,“ poznamenala mluvčí ČD Kateřina Šubová s tím, že je to asi úplně nejjednodušší způsob, obzvláště pro starší lidi, kteří často nemají přístup k internetu.

Zároveň připustila, že plánují i posilování předvánočních a povánočních spojů, které pravidelně bývají v tomto období přetížené. „Chystáme se před svátky operativně posílit i pokladny, abychom zvládli odbavit větší množství cestujících,“ sdělila.

Ředitel největšího autobusového dopravce v kraji ČSAD Vsetín Oldřich Holubář upozornil, aby lidé raději pečlivěji studovali jízdní řády. „Určitě by měli věnovat pozornost jednotlivým označením spojů a rozhodně nepřehlédnout ani vysvětlivky,“ apeloval na cestující. Nové jízdní řády, které platí od 12. prosince jsou k dispozici na zastávkách, v knižním vydání či na internetu. „Máme také informační linky, u nich je však doba standardně omezena do určité hodiny,“ poznamenal.

Trolejbusy, autobusy i vlaky budou jezdit podle úplných jízdních řádů až 3. ledna.