Svátek svatého Martina (11. 11.) připadl letos na čtvrtek, ve Zlíně však láhev svatomartinského vína symbolicky otevřeli až na zahájení hodu hodinu před sobotním polednem.

„Letošní hody ve Zlíně se konají po roční pauze, kterou způsobila nepříjemná covidová omezení. Přinesou zábavu pro celou rodinu s typicky podzimním občerstvením a skvělým programem,“ ujišťoval už před víkendem Jiří Korec, primátor města Zlína.

V sobotu nabídla plejáda vinařů příchozím ochutnávku více než padesáti vzorků letošních mladých vín. Restaurace a nově také food trucky nabízely tradiční svatomartinské pokrmy a degustační menu v čele s nezbytnou husou na mnoho způsobů, dále kachní a zabíjačkové speciality, a také produkty regionálních výrobců.

Svatomartinský trh na zámku Vizovice; sobota 13. listopadu 2021
Sv. Martin na koni dorazil na vizovický zámek, s ním stovky lidí. Podívejte se

„Letošní ročník pořádáme bez čipového systému, tedy platby probíhají hotovostně, u některých prodejců je možné platit kartou. Jedinou podmínkou pro ochutnávku mladého vína je zakoupení degustační skleničky za čtyřicet korun,“ uvedl k organizaci akce Jakub Štefek z pořádající agentury Locomotion.

Vedle dobrého jídla a pití, nezapomněli pořadatelé ani na doprovodný program. V něm se během dne na pódiu vystřídala Cimbálová muzika Cyril, ZUŠ Zlín – Jižní Svahy nebo muzikanti z F Dur Jazzbandu. Nechyběl ani dětský program či atrakce a workshopy spojené se svatomartinskými tradicemi.