„Rodina je v každé společnosti stěžejním pilířem. V rodině začíná život, vývoj i první vzdělávání každého člověka. Už jen to slovo má v sobě sílu, kterou si mnohdy ani neuvědomujeme. Bereme ji jako samozřejmou součást našeho života,“ vyzdvihl na úvod slavností místostarosta města Zbyněk Ohnoutek.

Svatého Václava letos ztvárnil šestadvacetiletý Petr Kadleček z Napajedel, člen tamního Divadelního souboru Zdeňka Štěpánka.

„Jsem rád, že jezdím právě sem, kde to žije,“ pozdravil obyvatele Napajedel v roli českého knížete a světce. 
Svatého Václava ztvárnil už potřetí.

„Je to pro mě pocta. Hodnoty, co prosazoval, jak žil a jak se o něm mluví… To vše dokazuje, že to byla opravdová osobnost,“ řekl Petr Kadleček.

Historický program zahájily dopoledne na kostelních schodech jarmareční hrátky, jejich součástí byl na náměstí také jarmark. Nabízel například zabijačkové dobroty a celou řadu dalšího občerstvení, praženou kávu, bylinky, sirupy, dekorace a mnoho jiných věcí.

Hlad tam zaháněl například Miroslav Pecháček z Uherského Hradiště, který se přijel na slavnosti podívat na kole. A dopřál si něco, co se hned tak na každém jarmarku nevidí: mega chléb se škvarkovou pomazánkou.

„Chleba vypadá, že ho pekl někdo, kdo tomu opravdu rozumí. Je výborný,“ usmíval se s plnou pusou pochoutky cyklista ze Slovácka.

Na nádvoří Nového kláštera pak odpoledne vystoupily šermířské, kejklířské a taneční skupiny s programem pro celé rodiny. Večer nechyběl tradiční pochodňový průvod městem a program s ohňovou show.

Během oslav se také konala slavnostní bohoslužba či motoráček převážel návštěvníky z centra města do napajedelského hřebčína, kde byl nachystaný rovněž bohatý program. 

Herec Jan Řezníček, který v seriálu Ulice hraje Pavlíka Pelce. Je to také pravidelně hostující herec Městského divadla Zlín. Dva roky tam měl i angažmá.
Nesl jsem místo kytky telecí kližku, vzpomíná Honza Řezníček na začátky v Ulici