„Přestřihnout zámek není obtížné, je dobré mít kolo stále na očích,“ upozornila. Obecně se prý krade nejvíce před školami, obchody či restauračními zahrádkami. V současnosti na Vsetínsku přibývá krádeží právě venku.

„Vykrádání sklepů se týká hlavně zimního období,“ podotkla s tím, že zloději v tu dobu mají v merku lyže. Kola si berou takříkajíc jako bonus. Ve srovnání s předchozími lety však podle ní krádeží spíše ubylo.

Že zloději mají v létě rej, dokazuje i případ z Uherskohradišťska. Dvojice výtečníků tam kradla všechna kola se zabezpečením, i bez zámků. Podle tamní policie mají na svědomí 25 ukradených bicyklů v hodnotě 220 tisíc korun. „Loupili před školami, brali kola ze stojanů před lékárnou či před obchodem, všechno většinou během dne,“ popsal drzé chování mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Zloději na Zlínsku berou takříkajíc vše. „Kradou značková i obyčejná kola,“ doplnila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Naopak na Kroměřížsku se zloději soustřeďují na kolárny nebo rodinné domy. Jen za minulý týden stačili různí pachatelé ukrást kola za 62 tisíc.

„Nejdražší z nich stálo čtyřicet tisíc,“ přiblížila preventistka kroměřížské policie Barbora Balášová. Polovina zlodějů má prý na krku přestupek, v druhé půlce případů jde už o trestný čin, tedy prohřešek, kde škoda přesáhne pět tisíc korun.

Ti, co zamíří na kole například na večeři, by se měli mít také na pozoru. „Například v neděli někdo ukradl od zadního vchodu restaurace kolo, i když bylo normálně zamčené,“ doplnila nevydařený večer kroměřížského strávníka.

Preventistka vzpomněla i na jeden případ z letošního března. „Majiteli ukradli zbrusu nové závodní kolo za sto čtyřicet tisíc korun. Naštěstí se zanedlouho podařilo vypátrat pachatele i kolo,“ dodala Barbora Balášová.

POJIŠTĚNÍ

Krádeže kol nejsou v létě ničím výjimečným, proto je dobré myslet na zadní vrátka a pojistit se. Například v ČSOB si lidé mohou pojistit kolo jako součást pojištění domácnosti. Průměrná cena za rok se pohybuje okolo 1170 korun.
„Konkrétně se jedná o připojištění na takzvané odcizení a vandalismus. Přitom se vztahuje i na krádež bicyklu mimo domácnost,“ řekl mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milatas tím, že je zásadní, kde kolo majitel ponechá.
Musí se totiž jednat o místo přímo určené k parkování kola. „To znamená například uzamčené ve stojanu před restaurací či obchodem,“ přiblížil Milata.
V pojišťovně Allianz se mohou cyklisté pojistit také. „Kola a další sportovní potřeby u nás zahrnuje klasické pojištění domácnosti,“ upřesnila Dagmar Koutská z oddělení komunikace. Vyčíslit cenu pojištění pouze za bicykl podle ní není ovšem možné.
I pojistné domácnosti se počítá individuálně. Podle Koutské záleží na tom, zda člověk žije v bytě, nebo rodinném domě. Podstatná je i rizikovost lokality z hlediska krádeží. „Pokud bychom kalkulovali s limitem pojistného plnění pět set tisíc pro domácnost v bytovém domě na Zlínsku, pak by roční pojistné mohlo činit zhruba dvanáct set až dva tisíce korun,“ doplnila.
Také v České podnikatelské pojišťovně lidé využívají pojištění kol. Volí mezi třemi kategoriemi, do 30 tisíc korun, mezi 30 a 50 tisíci korunami a nad 50 tisíc. „Lidé nejčastěji volí možnost do třiceti tisíc,“ doplnila operátorka pojišťovny Lenka Kalábová.