Nejen slivovice má léčivé účinky. Tělu prospívají i samotné švestky. V kosteleckých lázních je zařadili mezi důležité procedury.

„Sladkou vůni zralých plodů a jejich léčivé schopnosti jsme využili při přípravě nových procedur, které svou vůní každého pohltí," říká obchodní ředitel lázní Jiří Fadler.

„Pobyt pod názvem Z valašských slivoní zahrnuje švestkovou koupel, švestkovou masáž, švestkový zábal a švestkový peeling," popisuje Fadler.

„Manžel si spíš vychutná slivovici, ale to je na mě moc silná medicína," směje se Květoslava Klimková.

„Vždycky po švestkové proceduře ke mně ale manžel čichá a prý mu voním," prozrazuje veselá seniorka.

Do kosteleckých lázní se ráda vrací již několik let. Švestkový zábal skutečně voní slivovicí, zmiňuje vrchní sestra Kamila Lebánková.

„Klienti říkávají, že večer si dají slivovici do těla, ale přes den jen na tělo," komentuje sestra.

„Podobně žertují i ohledně konopných procedur," dodává.

Léčivé účinky konopí přitom v Kostelci využívají již několik let.

„Lidé si procedury pochvalují, protože výrazně pomáhají zejména při péči o pleť a řeší mnohé kosmetické problémy," popisuje účinky konopných zábalů a koupelí vrchní sestra.

Zatímco konopné procedury klienti přímo vyžadují, se švestkovými se teprve seznamují.

„Zatím jsou na nové terapie pozitivní ohlasy, i když ne každý má vůni švestek rád," vysvětluje Lebánková. „V tom případě má možnost zvolit proceduru jinou," dodává.

Švestky mají široké využití. Obsahují spoustu minerálů, a to hlavně draslík, fosfor, železo, hořčík, ale také vápník, síru a zinek. Najdeme v nich vitamin E, vitamin H tedy biotin a vitaminy skupiny B.

Bohaté jsou na vlákninu, obsahují kyselinu chlorogenovou, která má silné antioxidační účinky, sorbitol, což je přírodní sladidlo, kvercetin a antokyany.

Sušené švestky jsou bojovníkem proti škodlivým bakteriím, mají vysoký obsah antioxidantů a pektinů. Využití mají dokonce i pecky švestek, které se mohou použít jako náplň do zahřívacích polštářků. Vysušené pecky naplňte do bavlněného povlaku a zašijte.

Když pak chcete prohřát některou část těla, vložte polštářek do rozehřáté trouby a můžete přiložit na bolavé místo.

Ve Zlíně-Kostelci si můžete užít švestkovou koupel, švestkový tělový zábal, i masáž.

MARCELA KANIOVÁ