Od začátku února se na plátna totiž dostal první z filmů novější trilogie s označením Epizoda I: Skrytá hrozba, a to ve 3D. To zvedlo zájem i ve Zlíně.

„Zájem mohl být ještě trochu vyšší, ale je vidět, že jde o legendu. V prvních dnech promítání 3D novinky jsme měli v kině diváky s maskami i replikami světelných mečů,“ přiblížila provozní manažerka Golden Apple Cinema Hana Novotná. Za 18 dní zhlédlo film bezmála devět stovek lidí a podle všeho šlo právě o zaryté fanoušky tohoto velkolepého sci-fi díla.

„Já jsem viděl všechny díly snad dvacetkrát a rozhodně jsou to moje nejoblíbenější filmy. Na toto 3D jsem se hrozně těšil a jsem vážně zvědavý, jak se to povedlo. Hvězdné války jsou totiž podle mě pro 3D jako stvořené,“ neskrýval radost mladý Radovan, když usedal v sále těsně před začátkem promítání.

Na to dorazil společně se svým otcem a sestrou.

„Syn má Hvězdné války opravdu rád a tohle jsme si nemohli nechat ujít. Dcera to asi bude muset trochu přetrpět, šla by asi raději na jiný film,“ rozesmál se otec dvou mladých filmových fanoušků. Až si najde rodinka čas, chystá se údajně uspořádat malý domácí maraton se všemi šesti Star Wars filmy.

„Máme je všechny samozřejmě na DVD, ale ještě jsme neměli možnost to vyzkoušet. Ale určitě to chceme podstoupit,“ dodal Radovan, mezitím co na plátně se už objevily první reklamy.

Nápad s maratonem není pro fanoušky podobných filmových ság žádnou novinkou. Ať již doma či veřejně, pořádají takovéto zkoušky výdeže fanoušci nejen Hvězdných válek (13 hodin), ale také příznivci Pána prstenů (18,5 hodiny) či série X-men (10 hodin). Přímo na Hvězdné války se zaměřili v roce 2010 i na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Sál plný studentů tenkrát bez přestávky sledoval všech šest dílů za sebou. Pauza na návštěvu toalety byla pouze při závěrečných titulcích a kdo usnul nebo zaklimbal na více než 15 vteřin, musel z kola ven. Vítěz si poté odnesl hodnotnou cenu.

Chystají další filmové maratony

„Při oficiálních maratonech je to ovšem velmi obtížné s právy filmových studií. Na UTB se to tehdy povedlo díky promítání na akademické půdě a pouze pro studenty. Rádi bychom s kolegou Štěpánem Prachařem, který tenkrát maraton pořádal, udělali něco podobného, ale v případě promítání v kinech nebude lehké získat práva,“ vysvětlil mluvčí GA Cinema Michal Gaja.

A co že mají v největším zlínském kině za lubem?

„Pokud se povede práva získat, rádi bychom na podzim divákům nabídli maraton Pána prstenů a hned po něm by následovala premiéra nového filmu Petera Jacksona Hobit: neočekávaná cesta,“ dodal. Fanoušci se tak opravdu mají na co těšit. A to jak na poli tohoto fantasy žánru, tak i na další 3D zpracování Hvězdných válek.