Za posledních deset let se zvedl počet obyvatel Veselé o stovku

Obec leží ve výšce 348 metrů nad mořem, rozprostírá se na jednom z kopců mezi Hostýnskými a Vizovickými vrchy. Výměra obce je 540 ha a má 812 obyvatel. Domů je ve Veselé zhruba 260.

První písemnou zmínku o obci nalezneme z roku 1407, kdy patřila lukovskému panství, a to do roku 1710, kdy byla společně s Klečůvkou odtržena od Lukova a zůstala součástí klečůvského statku.

Vznik názvu obce se přímo nabízí. Ten první z dochovaných archiválií v letech 1407 až 1718 byl Wessela. Znamenal podobu tvaru názvu, jak jej známe nyní, a to Veselá, a byl odvozen od přídavného jména veselá, což znamená, že v osadě bylo vždy veselo, úspěšně a dobře.

„Také jsem slyšel z dochovaných pramenů, že tudy projížděl pán, který zvolal: Tady je veselo. Takže tak nějak možná název naší obce vznikl," přidal další historku starosta obce Daniel Juřík s tím, že podle historických pramenů však byl původně název obce Sviňoryje.

„Takže se ani není čemu divit, že se místní názvu Veselá chytli," dodal s úsměvem.

Zároveň potvrdil, že v obci se skutečně žije obyvatelům dobře, což potvrzují i statistiky jejich počtu. „Lidé od nás neutíkají, naopak přistavují, přestavují," usmívá se starosta Juřík spokojeně. Jenom za dobu jeho starostování od roku 2006 se počet obyvatel Veselé zvedl ze 720 na současných 814. „Jen v loňském roce se tady narodilo deset dětí," pochlubil se Daniel Juřík hezkou statistikou.

A není se co divit Veselští mají v obci nejen základní a mateřskou školu, ale také kulturní dům Veselanka, potraviny, papírnictví, pizzerii. Nechybí fotbalové hřiště a hřiště na malou kopanou s umělým povrchem.

Mezi stálice ve Veselé patří fotbalisté místního Sokola a dobrovolní hasiči. Ti loni dostali nové zásahové vozidlo. „Bylo hrazeno z krajských dotací," připomněl starosta Juřík, který byl až do loňského roku současně i starostou hasičů.

Ještě nyní vede mladé hasiče, kterých mají ve Veselé dvacet. SDH má celkem 46 členů, z toho je pět ve výjezdu. Kromě dalšího má obec i svou knihovnu přímo v budově obecního úřadu. Je zde celkem 2267 knih pro děti a dospělé a 524 knih naučné literatury.

Ve Veselé funguje také kroužek včelařů, aktivní jsou zde i místní senioři. V těchto dnech pilují své taneční vystoupení ženy na připravovaný „papučový bál". Letošní vystoupení bude podle nich černobílé, a Veselští se tak mají opět na co těšit. K dalšímu souboru patří i ten dětský Laštověnka.

Obec se může pochlubit i zaměstnaností obyvatel. „Ve Veselé je podnik, kde se vyrábí obytné kontejnery. Díky vynikající dopravní dostupnosti jsou místní zaměstnáni ještě ve Slušovicích, Zádveřicích, ale i ve Zlíně," připomněl starosta Veselé.

A kam by pozval návštěvníky? „Celý mikroregion nabízí všem širokou škálu naučných stezek, například trasu Hvozdná - Kašava. Ve Veselé bychom pak mohli zájemcům nabídnout pronájem hřiště na malou kopanou s umělým povrchem. Obec má i překrásnou okolní přírodu, takže procházky po okolí," vyjmenoval dál Daniel Juřík.

„Žije se nám tady dobře a rozhodně mi nepřijde, že bych byla smutná. Vše, co potřebujeme, najdeme tady. Okolí je nádherné. Stačí, když vyjdete Na Hraničky a rozhlédnete se, tak uvidíte okolní krajinu, hned by se to dalo namalovat," popsala obec i její okolí místní žena paní Marie.

Čísla z Veselé

  • 812 - tolik obyvatel má obec Veselá
  • 540 - taková je výměra obce v hektarech
  • 609 - počet let existence obce
  • 264 - tolik je čísel popisných ve Veselé
  • 96 - tolik je nejstarší obyvatelce obce Vlastislavě Tomšové

Zajímavosti o Veselé

  • původně se obec jmenovala Sviňoryje
  • prudký rozmach nastal v obci ve 30. letech v souvislosti s rozvojem a rozmachem firmy Baťa ve Zlíně (více než šestina obyvatel obce byla u Bati zaměstnána)
  • škola je ve Veselé od roku 1878. Nová školní budova se začala stavět v r. 1874, dokončena byla r. 1877, vyučování v ní začalo 17. září 1878. Během let se škola několikrát opravovala, např. v r. 1901 byla instalována nová střecha z pozinkovaného plechu namísto doškové
  • nejčastější příjmení v obci je Juřík a Čoček