Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svit: konec trápení, blíží se jeho přeměna

Zlín - Po pětiletých jednáních zbývá už jen krůček městu Zlín k tomu, aby získalo infrastrukturu ve svitovském areálu a nemovitosti jako Baťovo koupaliště, nynější tržnici Baťák, či Stadion mládeže. Společně se Zlínským krajem, který je už nyní vlastníkem čtrnácté a patnácté budovy, se tak brzy chystají zchátralému historickému areálu dát novou vizáž i účel.

16.9.2008
SDÍLEJ:

Areál má naději na obnovu.Foto: DENÍK/Petr Holubář

Minulý týden podepsal první náměstek zlínské primátorky Martin Janečka s ministerstvem financí smlouvu o odkupu pohledávek a zástavních práv váznoucích na nemovitostech areálu Svit.

V pondělí potom další dokumenty se společností Ekoinvest jako partnerem, na nějž část pohledávek za 140 milionů korun převede.

Většina smluv je podepsaná

„Jsme asi ve dvou třetinách složité smluvní dokumentace. Do konce týdne či čtrnácti dnů nás čekají ještě smlouvy o odkupu infrastruktury, která je ve svitovském areálu a kterou vlastní v tuto chvíli společnost Ekoinvest. Následně budou podepsány další dokumenty, kdy město Zlín získá do vlastnictví ty nemovitosti Svitu, o které má zájem,“ vysvětlil Janečka.

Jak už dříve zmiňoval, je to Baťovo koupaliště, Stadion mládeže, tribuny na fotbalovém stadionu Letná a řada pozemků pod školami a komunikacemi ve městě.

Společně se Zlínským krajem se postupně chystají celý svitovský areál revitalizovat.

„Nyní máme schválený záměr v hodnotě asi tři čtvrtě miliardy korun na přestěhování krajské knihovny, muzea a galerie do čtrnácté a patnácté budovy. V souvislosti s ním připravujeme vyhlášení mezinárodní urbanistické soutěže, která by nám naznačila využitelnost těchto dvou budov,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.

Dodal, že dalším nejbližším plánem je dopravní napojení z hlavní třídy Tomáše Bati do areálu nedaleko Nemocnice Atlas. „Křižovatku bychom tam chtěli zbudovat v příštím roce,“ doplnil hejtman.

Z Baťova koupaliště budou laboratoře

Jistou budoucnost už má i Baťovo koupaliště. Město se jej chystá prodat přibližně za 18 milionů Univerzitě Tomáše Bati, která chce na jeho místě vybudovat laboratorní trakt propojený se stávající fakultou technologickou.

„Bude zázemím pro 2200 studentů a 260 zaměstnanců a vyjde přibližně na osm set milionů korun. Financovat jej chceme z dotací a začít bychom mohli stavět za dva roky,“ upřesnil exrektor Petr Sáha, který má na starosti strategický rozvoj univerzity.

Firmy můžou začít investovat

Dveře pro investice se otvírají nyní i podnikatelům ve svitovském areálu.

„Přestože řada z nich budovy vlastní, doposud do nich neinvestovali. Neměli totiž jistotu, že se budou moci v areálu pohybovat bez problémů. V čích rukou skončí infrastruktura, tedy například komunikace,“ objasnil náměstek Janečka.

„Dnes mají zcela jednoznačně řečeno, že vlastníkem infrastruktury bude město Zlín a Zlínský kraj. Na revitalizaci se tedy můžeme podílet společně,“ dodal Janečka.

Sdružení podnikatelů baťovského areálu se bude muset podle jejího předsedy představenstva Čestmíra Vančury na podrobných plánech s městem a krajem domluvit.

„Pro nás je to nová situace. Skončí bezprizorní stav, kdy je na jedné straně sice definován vlastník, tedy Svit, ale v komplikované situaci. Končí pro nás také obava, co bude s areálem dál. Zda nebude předmětem handlování, které by mohlo firmám zkomplikovat život,“ sdělil Vančura.

Jako jednatel společnosti Viva také potvrdil, že jisté investiční plány do budoucna mají a nejsou sami.

Jaká byla cesta?

Pětiletý maraton k získání pohledávek po společnosti Svit nebyl jednoduchý. Přestože měly hodnotu 6 miliard korun, ministerstvo financí je prodalo Zlínu za 180 milionů.

Ten jí za to převedl nárok na náhradu škody, který uplatňoval stát po společnosti Svit za neoprávněně vyhlášený konkurz. Po odkupu pohledávek město obratem inkasovalo 60 milionů od Obchodního centra a dalších 140 milionů od Ekoinvestu bude v pondělí.

V konečném důsledku zatím Zlín nestály transakce v tuto chvíli ani korunu a na účtu má 20 milionů. Chystá se kupovat infrastrukturu za stejnou částku a nemovitosti v hodnotě padesát milionů.

Autor: Marie Šidlová

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
1 44

V Superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení